Hołd dla bohaterów Powstań Śląskich16 Sierpnia 2019

Odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” i „Roty Śląskiej” artyści chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” uświetnili uroczystą sesję Sejmiku Województwa Śląskiego z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 16 sierpnia, w Sali Sejmu Śląskiego Prezydent wygłosił przemówienie z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Wcześniej odsłonił okolicznościową tablicę upamiętniającą bohaterów niepodległościowego zrywu. Tego dnia odbyła się także uroczysta przysięga wojskowa w katowickim Nikiszowcu.

To był wyjątkowo uroczysty dzień na Śląsku. Specjalną Sesję Sejmiku poprzedziło złożenie wieńców na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. Prezydent Andrzej Duda wraz z Marszałkiem Jakubem Chełstowskim złożyli wieńce na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego. W Gmachy Sejmiku Województwa Śląskiego Prezydent Andrzej Duda uczestniczył również w odsłonięciu tablicy upamiętniającej 100-lecie Powstań Śląskich.

Uroczystą Sesję rozpoczęło odegranie hymnu państwowego, a artyści Zespołu „Śląsk” w regionalnych, rozbarskich strojach mieli zaszczyt być pierwszym głosem w tym wspólnym śpiewie „Mazurka Dąbrowskiego”.

„Pochylam głowę na znak czci dla pokoleń Ślązaków, którzy mimo oderwania od macierzy byli zawsze wierni Polsce i polskości. Jestem wzruszony, że mogę świętować ten ważny i piękny jubileusz. Aż trzy zrywy powstańcze były potrzebne, żeby przyłączyć Śląsk do odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej. Wzięło w nich udział 50 tysięcy powstańców walczących o to, by Śląsk był integralną częścią Polski. Dziękuję za tę wspaniałą dziejową lekcję” – podkreślał Prezydent RP, Andrzej Duda.

Na zakończenie Sesji soliści chóru Zespołu „Śląsk” wykonali „Rotę Śląską”.

Wprost z Gmachu Sejmu Śląskiego Prezydent wraz z przedstawicielami władz samorządowych udali się do katowickiego Nikiszowca, gdzie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nie mogło tam także zabraknąć delegacji Zespołu „Śląsk” w śląskich strojach. Artyści wraz z Dyrektorem Zespołu Zbigniewem Cierniakiem z dumą uczestniczyli w tej podniosłej uroczystości, tym bardziej, że wśród żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej są także pracownicy Zespołu „Śląsk”. To była uroczystość pełna symboli. W setną rocznicę wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, Brygadzie przekazane zostały tradycje oddziałów i organizacji walczących o powrót Śląska do macierzy. Grupa składających przysięgę to niemal tylu żołnierzy ilu liczyła Grupa Destrukcyjna Dowództwa Obrony Plebiscytu, nazywana grupą „Wawelberga” - patrona 13. Śląskiej Brygady OT. Żołnierze przysięgę złożyli niemal dokładnie w setną rocznicę wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego, w tym samym miejscu, gdzie przed stu laty przysięgę składali śląscy powstańcy. Ponadto to właśnie mieszkańcy Nikiszowca jako jedni z pierwszych przystąpili do walki zbrojnej o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wzruszająca, patriotyczna uroczystość w niezwykły sposób przywołała atmosferę historycznych wydarzeń, dając początek kolejnym rocznicowym obchodom, które przez cały weekend odbywały się w różnych zakątkach Regionu. (AK)

Powrót