Festiwal Zawodów w Koszęcinie13 Czerwca 2019

Po raz drugi w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbył się Festiwal Zawodów - wspólne przedsięwzięcie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". 870 uczniów mogło się zapoznać z bogatą ofertą edukacyjną szkół branżowych z całego województwa.

Celem Festiwalu jest promocja szkolnictwa zawodowego – zwiększenie zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym, pogłębianie wiedzy na temat oferty szkół kształcących w zawodzie oraz oferty pracodawców na lokalnym rynku pracy, a także przywrócenie prestiżu szkół kształcących w zawodzie. Poznanie ciekawych zawodów było możliwe również dzięki szkołom zaproszonym przez Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej  Przedsiębiorczości w Katowicach. Do Koszęcina przyjechali przedstawiciele: Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Będzinie, Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim, Technikum Architektoniczno-Budowlanego nr 2 w Sosnowcu, Zespołu Szkół Budowlanych w Chorzowie i Państwowych Szkół Budownictwa-Zespół Szkół w Bytomiu. Wśród szkolnych prezentacji znalazły się zawody: fryzjer, stylista, krawiec, cukiernik, piekarz, kominiarz, tapicer, mechanik pojazdów samochodowych a nawet groomer - fryzjer zwierząt. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował prezentację zawodu artystycznego – garderobianej.

W ramach Festiwalu odbył się także finał Konkursu „Śląski przegląd zawodów – 2019”, realizowanego przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. W trzech kategoriach: „Dom z przyszłością”, „Zagospodarowanie terenu”, „Aranżacja wnętrza” - uczniowie techników i branżowych szkół I stopnia z województwa śląskiego promowali wybrane zawody oraz zaprezentowali swoją wiedzę i umiejętności. Swoje rozstrzygnięcia miały również konkursy na logo i hasło reklamowe promujące zawody oraz konkurs na komiks „Mój przyszły zawód –zawodem przyszłości”. Zespół „Śląsk” udostępnił szkołom swoją scenę na pokazy i prezentacje artystyczne, wystąpiła m.in. orkiestra i mażoretki z Państwowych Szkół Budownictwa, zespół „Wrzosowianie” i orkiestra z Rogoźnika.

Udział w Festiwalu to cenne doświadczenie dla uczniów gimnazjów i uczniów klas szkół podstawowych, którzy mieli możliwość obserwowania zmagań konkursowych starszych kolegów i zapoznania się z wymaganiami dla kandydatów wybierających kształcenie w technikach i szkołach branżowych I stopnia. Dzięki lokalizacji Festiwalu w malowniczej siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, impreza zyskała na dodatkowej atrakcyjności. Festiwal Zawodów jest częścią Święta Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”. (AK)

Powrót
Lipiec 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi