Trwa Święto Edukacji Regionalnej11 Czerwca 2019

Dzień Otwarty i finał X edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole to kolejne – po finale „Śląskiego Śpiewania” – imprezy organizowane w ramach tegorocznego Święta Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk”. 226 uczniów wzięło udział w warsztatach artystycznych, etnograficznych, zwiedziło zespół pałacowo-parkowy i wystąpiło ze swoimi prezentacjami na scenie. Na zakończenie wszyscy obejrzeli koncert w wykonaniu baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” z okazji 100-lecia urodzin Stanisława Hadyny.

Jak co roku w Dniu Otwartym uczestniczyły szkoły, które stale współpracują z Zespołem „Śląsk” w zakresie edukacji regionalnej. Udział wzięły: Szkoła Podstawowa nr 1 w Rydułtowicach, Szkoła Podstawowa ze Strzebinia, Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych z Częstochowy i Szkoła Podstawowa ze Złotoryi. Wszystkie szkoły zaprezentowały przed publicznością efekty swojej pracy artystycznej. Dzieci i młodzież wykonały śląskie pieśni i tańce ludowe, których mieli okazję się nauczyć podczas warsztatów z pedagogami Zespołu. Dla wielu uczniów była to pierwsza, emocjonująca możliwość publicznego występu. Znakomita praca instruktorów Zespołu „Śląsk” oraz trud nauczycieli z wszystkich szkół uczestniczących w warsztatach, dały wspaniałe owoce. Dla wszystkich dzieci występ na scenie Zespołu „Śląsk” pozostanie niezapomnianym wydarzeniem.

Tradycją stało się także, że podczas Święta Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk” odbywa się finał, organizowanego co roku przez Wojewodę Śląskiego i Śląskie Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole „Proszę Was, pozostańcie wierni temu dziedzictwu… - Jan Paweł II”. To już X edycja konkursowych zmagań, których celem jest pogłębianie więzi z regionem, poszanowanie dziedzictwa kulturowego i kształcenie odpowiedzialności za pielęgnowanie i popularyzację dorobku pokoleń. W tym roku motywem przewodnim Konkursu był Region-Ludzie-Muzyka - w związku z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia roku 2019 Rokiem Stanisława Hadyny – założyciela Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Do finału zakwalifikowało się łącznie 20 przedszkoli i szkół, w sumie 200 uczniów z województw: śląskiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i Republiki Czeskiej. Jak podało organizujące konkurs Kuratorium Oświaty w Katowicach, w kategorii placówek spoza województwa śląskiego zwyciężyła Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Stanisława Hadyny z Polskim Językiem Nauczania w Bystrzycy w Republice Czeskiej. W kategorii dla szkół województwa śląskiego wśród wychowanków przedszkoli zwyciężyły dzieci z Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach, a wśród uczniów szkół podstawowych - uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach. W kategorii uczniowie oddziałów gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i ponad podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4 w Lędzinach. Konkurs, organizowany przez Śląskiego Kuratora Oświaty pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ma charakter interdyscyplinarny. W pierwszym etapie uczestnicy przygotowują sprawozdanie i prezentację z działań prowadzonych w placówce w zakresie edukacji regionalnej w co najmniej ostatnich dwóch latach szkolnych. Drugi etap obejmuje wykonanie pracy konkursowej podsumowującej projekt, a trzeci- finałowy, rozgrywany w Koszęcinie - prezentacje artystyczne i grę terenową sprawdzającą wiedzę ze wskazanego zakresu.

Ukoronowaniem pierwszego dnia był koncert baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem ludowo-narodowym. To jednak nie koniec celebrowania edukacji regionalnej w siedzibie Zespołu! W ramach Święta, 12 czerwca ok. tysiąca uczniów będzie uczestniczyć w Festiwalu Zawodów współorganizowanym przez  Zespół „Śląsk”, Śląskie Kuratorium Oświaty oraz Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości.(AK)

Powrót
Lipiec 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Najbliższe koncerty

Zapowiedzi