III Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Trąbkowe - podsumowanie17 Marca 2019

Od 13 do 16 marca odbywały się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” III Międzynarodowe Wiosenne Warsztaty Trąbkowe skierowane do instrumentalistów, uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, liceów muzycznych, studentów akademii muzycznych oraz wykwalifikowanych muzyków, którzy pragną rozwijać i doskonalić umiejętności gry na trąbce. Udział wzięło 54. muzyków z całej Polski.

Celem warsztatów jest popularyzacja, możliwość konsultowania i doskonalenia gry na instrumencie pod kierunkiem wybitnych pedagogów. Kierownictwo artystyczne tegorocznych warsztatów objął profesor zwyczajny dr. hab. Stanisław Dziewior – wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, trębacz solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród zaproszonych pedagogów, którzy prowadzili zajęcia znaleźli się: prof. Adan Delgado Illada – wykładowca Centra Superior de Ensenanza Musical, Karolina Gurska, trębacz solista Spanish National Orchestra w Madrycie, docent Jan Broda – wykładowca Akademii muzycznej im. L. Janacka w Brnie, pierwszy trębacz solista Filharmonii w Brnie, prof. dr. hab. Wacław Mulak – wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, trębacz solista Filharmonii Krakowskiej, mgr Rafał Dudek – nauczyciel Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz mgr Piotr Nowak - wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, trębacz solista Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, który jednocześnie był asystentem kierownika artystycznego warsztatów.

Siedziba Zespołu „Śląsk” od rana do wieczora rozbrzmiewała głośnym brzmieniem trąbek. Pedagodzy przez kilka dni intensywnej pracy, w sześciu salach ćwiczeń, realizowali założenia warsztatów. W sztuce wykonawstwa instrumentalnego, opartego na wiedzy z zakresu technik gry i metod nauczania, ważną rolę odgrywa bowiem ugruntowanie oraz wzbogacanie umiejętności gry na instrumencie, indywidualny rozwój kształcenia i doskonalenia warsztatu artystycznego, zdobywanie nowych doświadczeń, gwarantujące utrzymanie elitarnego poziomu i perfekcji. Warsztaty zainaugurował koncert w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który odbył się w gościnnych progach sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W siedzibie Zespołu „Śląsk”, wieczory wypełniły koncerty i wykłady odbywające się w sali balowej pałacu w Koszęcinie.

14 marca odbył się recital laureatów konkursów Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wystąpili: Bartłomiej Kiecana z Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu, Dawid Kotowicz z Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczecinku, Mateusz Zimnik z Państwowej Szkoły Muzycznej w Katowicach oraz Marcel Bich z Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu. W finale koncertu wystąpił gość z Madrytu Adan Delgado Illada. Trębaczom na fortepianie towarzyszył Adam Greń.

15 marca w jazzowe klimaty wprowadził nas duet znakomitych muzyków - trębacza Piotra Schmidta i pianisty Wojciecha Niedzieli, którzy zaprezentowali uczestnikom bardziej i mniej znane jazzowe standardy. Piotr Schmidt ma na koncie jedenaście autorskich płyt, od siedmiu lat uważany jest przez czytelników Jazz Forum za jednego z czterech najlepszych trębaczy jazzowych w Polsce, grał na większości najbardziej liczących się festiwali jazzowych w Polsce i Europie. Wojciech Niedziela nagrał około 35 płyt z takimi wykonawcami jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Michał Kulenty, Lora Szafran, a także 4 płyty autorskie. Jedna z nich była nominowana do nagrody Fryderyka w roku 2000. Po koncercie jazzowym, dla uczestników warsztatów i zgromadzonej publiczności, wystąpili soliści Zespołu „Śląsk” z repertuarem pieśni ludowych.

16 marca mieliśmy z kolei przyjemność wysłuchania wykładu księdza dr. hab. Pawła Sobierajskiego, który uczestnikom warsztatów uświadamiał jak ważną rolę w procesie twórczym i wykonawczym stanowi prawidłowy oddech. Jego wykład zatytułowany „Cztery przepony i jeden oddech… czyli podstawy śpiewnej gry na trąbce” spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem licznie zgromadzonej publiczności. Ksiądz dr. hab. Paweł Sobierajski jest tenorem, doktorem nauk teologiczno-pedagogicznych i doktorem habilitowanym wokalistyki oraz psychologiem muzyki. Jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Studium Teatralnego przy Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Na zakończenie bardzo udanych warsztatów, uczestnicy zaprezentowali się w chórach trąbkowych przygotowanych przez Rafała Dudka, wykonując znane i lubiane utwory muzyki klasycznej. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy certyfikat potwierdzający udział w warsztatach, a ostatnim akcentem było wspólne zdjęcie uczestników wraz z pedagogami.

Partnerem III Międzynarodowych Warsztatów Trąbkowych była firma GEWA Polska, skupiająca uwagę na instrumentach mechaniczno-akustycznych, uznany współpracownik wykwalifikowanych profesjonalistów na rynku muzycznym, symbol przedsiębiorstwa z tradycjami. (MM)

Powrót