„Wielkie kolędowanie we Lwowie”

25XI 21

„Wielkie kolędowanie we Lwowie”

24 listopada, artyści chóru Zespołu „Śląsk” wraz z zastępcą dyrektora Tomaszem Janikowskim, uczestniczyli w nagraniu programu „Wielkie kolędowanie we Lwowie”. Koncert zarejestrowany przez Telewizję Polską we lwowskiej Bazylice Metropolitalnej – Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zostanie wyemitowany za kilka tygodni na antenie TVP. We wspólnym kolędowaniu wzięły udział największe gwiazdy polskiej piosenki.

Wydarzenie dedykowane jest podtrzymaniu wielowiekowej tradycji wspólnego śpiewania kolęd. Jego celem jest dzielenie się podniosłą atmosferą kolędowania z Polakami zarówno mieszkującymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami. Honorowym gospodarzem koncertu był ks. Prałat Jan Nikiel, Proboszcz Archikatedry we Lwowie. W nagraniu koncertu uczestniczył prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski oraz metropolita lwowski arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.

Obok artystów chóru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” najpiękniejsze kolędy i pastorałki zaśpiewali: Maryla Rodowicz, Alicja Szemplińska, Enej, Classic, Marcin Miller, Krzysztof Cugowski, Krzysztof Cugowski Junior, Józefina, Golec u’Orkiestra, Sound’n’Grace, Natasza Urbańska, Staszek Karpiel-Bułecka, Alicja Tracz, Piotr Kupicha, Julia Belei, Halina Młynkova, Krzysztof Krawczyk junior, Alicja Węgorzewska, Zenon Martyniuk i inni.

Artyści Zespołu „Śląsk” nie po raz pierwszy koncertowali we lwowskiej Bazylice Archikatedralnej. W lutym ubiegłego roku, także z repertuarem kolędowym, chór i orkiestra Zespołu koncertowali na zaproszenie Fundacji Dziedzictwo Kresowe, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie i Archidiecezji Lwowskiej. Katedra to miejsce wyjątkowe i symboliczne, które przez lata, także w czasach komunizmu, pomagało wytrwać Polakom w ich narodowej tożsamości i wierze. Między innymi dlatego, każde spotkanie z polskimi artystami w tej świątyni jest niezwykle wzruszające.

O terminie emisji koncertu „Wielkie kolędowanie we Lwowie” będziemy informować. (AK)