Uroczystości w rocznicę pogrzebu Wojciecha Korfantego

21VIII 09

Uroczystości w rocznicę pogrzebu Wojciecha Korfantego

Złożeniem kwiatów na grobie Wojciecha Korfantego rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami rocznicy jego pogrzebu. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zadbał o oprawę artystyczną uroczystej mszy świętej, celebrowanej przez Arcybiskupa Damiana Zimonia, w Kościele p.w. św. Piotra i Pawła w Katowicach. Uczestnicy mszy przemaszerowali pod pomnik na Placu Sejmu Śląskiego, gdzie także złożono wiązanki kwiatów.

Podczas uroczystości obecni byli: Doradca Prezydenta RP, Bożena Borys – Szopa, Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk, Wicewojewoda, Adam Matusiewicz, wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Zbyszek Zaborowski, senatorowie Bronisław Korfanty, Maria Pańczyk – Poździej, Prezes Związku Górnośląskiego, Józef Buszman, oraz przedstawiciele wojska, policji i poczty sztandarowe śląskich szkół i uczelni. Uroczystości rocznicowe zakończyło widowisko multimedialne zrealizowane przez Piotra Szmitke zatytułowane - Videopomnik Wojciecha Korfantego "Zbrodnia Ikara".

Wojciech Korfanty zmarł 17 sierpnia 1939 r. w szpitalu św. Józefa w Warszawie. Jego zwłoki przewieziono do Katowic, aby spoczęły w ziemi, którą przywrócił Polsce. Pogrzeb, który odbył się w niedzielę 20 sierpnia, przerodził się w półmilionową, patriotyczną manifestację ludu śląskiego.