Pierwszy wspólny koncert „Śląska” i „Bieriozki”

09IV 10

Pierwszy wspólny koncert „Śląska” i „Bieriozki”

W dniu dzisiejszym o godz. 19.00 w Hali Widowiskowo - Sportowej „Globus” w Lublinie odbył się wyjątkowy koncert dwóch światowej sławy Zespołów Artystycznych: „Śląska” i „Bieriozki”. Był to koncert inaugurujący polską trasę koncertową moskiewskiego baletu, pierwszy z siedmiu zaplanowanych wspólnych koncertów z Zespołem „Śląsk”. W pierwszej części koncertu wystąpił nasz Zespół i zaprezentował program ludowo - narodowy złożony z najpiękniejszych pieśni i tańców z różnych regionów Polski, a wśród nich: Trojak, Karolinkę, taniec Chustkowy, Szot Madziar, Helokanie, Piloreczkę, Kołomajki, Słoneczko już wyszło, Hej, te nasze góry, Tańce górali Podhalańskich, Pije Kuba, Nie chodź koło róży, Poloneza-Mazura, Kujawiaka-Obereka, Do Krakowa, Krakowiaka oraz Finał. Kompozycje i opracowania muzyczne utworów są dziełem Stanisława Hadyny. Choreografie stworzyli Elwira Kamińska i Władysław Stefanik. Dyrygował Krzysztof Dziewięcki.

Drugą część tego wieczoru stanowiła prezentacja tańców kultury rosyjskiej w choreografiach Nadieżdy Nadieżdiny i Miry Kolcowej. Rosyjski Zespół „Bieriozka” powstał w 1948 roku. Po raz pierwszy dziewczęcy korowód do pieśni „W polu bieriozka stojała”, w choreografii Nadieżdy Nadieżdiny, zaprezentowano na scenie teatru „Ermitaż” w Moskwie, wiosną 1948 roku. Publiczność była tak oczarowana występem dziewcząt, że baletmistrzyni postanowiła nazwać grupę „Bieriozka” (Brzózka). Rosyjski balet występował na największych scenach teatralnych i koncertowych świata. Z zachwytem podziwiano i oklaskiwano go na wszystkich kontynentach. Światowa Rada Zwolenników Pokoju przyznała Zespołowi w 1959 roku Złoty Medal Pokoju. Kierownikiem artystycznym i choreografem „Bieriozki” do roku 2000 była Nadieżda Nadieżdina. Po jej śmierci funkcje te przejęła wychowanka i solistka Zespołu, prof. Mira Kolcowa. Od 2000 roku balet „Bieriozka” nosi imię swojej założycielki.

Rosyjski Zespół zaprezentował tego wieczoru wyjątkowy przekaz sceniczny tańców, wśród których najpiękniejsze były dziewczęce korowody. Ich układ oparty na niezwykłej precyzji ruchu, w połączeniu z przepięknymi strojami staroruskiej kultury, oddał wrażenie lekkości i niezwykłej płynności. Przedstawione tańce, zawierające pierwiastki narodowej obyczajowości i symbolikę, doskonale obrazowały artystyczną duszę Rosjan. W wykonaniu Rosyjskiego Baletu Choreograficznego w kolejności zobaczyliśmy: Brzózkę, Karuzelę, Walc brzózka, Kawalerów, Rzeczkę, Farfura, Drwali, Korowód jesienny, Komara, Przechadzkę, Łańcuszek, Obrazek świąteczny. Dyrygował Leonid Smirnow. Koncert zakończył wspólny Finał dwóch Zespołów, wykonany do znanej rosyjskiej piosenki „Kalinka”. Po koncercie na scenie oklaskiwano Kierownika artystycznego i choreografa baletu „Bieriozka” - Mirę Kolcową, Kierownika Artystycznego Zespołu „Śląsk” - Izabelę Migocz i Dyrektora Zespołu „Śląsk” -Adama Pastucha.

Zaprezentowane tego wieczoru różnorodne programy artystyczne dwóch Zespołów, dbających o pielęgnowanie tradycji muzycznych polskiej i rosyjskiej kultury narodowej, z pewnością na długo zapadną w pamięci publiczności. Choreografie „Bieriozki” wyrażały prostotę, dostojeństwo, liryzm, szlachetność i bogactwo kultury rosyjskiej. Niepowtarzalne, płynące po scenie dziewczęce korowody, zachwyciły i wzruszyły. Z kolei „Śląsk” prawdziwie porwał publiczność dynamiką tańców, żywiołowością, efektownymi układami grupowymi, bogatą paletą kolorów na scenie i, co należy podkreślić, przenikającymi halę wspaniałymi głosami solistów i chóru. (KB)