Rok 2023

 Jubileuszowa Gala w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

5 czerwca Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny gościł na słynnej narodowej scenie świętując swoje 70-lecie. Koncert odbył się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Życzenia dla Zespołu, w imieniu Prezydenta RP odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan Andrzej Dera. W liście gratulacyjnym Prezydent napisał: „W imieniu pokoleń Polaków w kraju i za granicą dziękuję za 70 lat wzruszeń i uczucie narodowej dumy, którym napełniają nas Państwa występy. To dzięki Państwa wspólnym wysiłkom i indywidualnym talentom zawsze, kiedy „Śląsk” wychodzi na scenę, polskie serca biją mocniej”. W uznaniu zasług dla rozwoju i upowszechniania kultury narodowej oraz za inicjatywy charytatywne i społeczne, w imieniu Prezydenta RP, minister Andrzej Dera uhonorował Dyrektora Zespołu Zbigniewa Cierniaka Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - drugim pod względem starszeństwa polskim państwowym odznaczeniem cywilnym. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowała na Gali pani wiceminister Wanda Zwinogrodzka. „Zespół Pieśni i Tańca ,,Śląsk’’ jest prawdziwym ambasadorem polskiej kultury za granicą. Należy przy tym do największych na świecie zespołów artystycznych sięgających w swojej działalności do skarbnicy narodowych tańców, piosenek i przyśpiewek. Dziękując całemu zespołowi za pielęgnowanie wspaniałego dziedzictwa, życzę, by kolejny rozdział historii obfitował w nowe ambitne wyzwania i sukcesy artystyczne” – napisał wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński w liście odczytanym przez Panią Wandę Zwinogrodzką. Na ręce Dyrektora Zespołu Zbigniewa Cierniaka, Pani wiceminister wręczyła Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medal został nadany z okazji Jubileuszu 70-lecia powstania Zespołu, w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych oraz nieoceniony wkład w promocję kultury polskiej i ochronę dziedzictwa narodowego. W imieniu Zarządu Związku Artystów Scen Polskich, list gratulacyjny odczytał jego prezes Krzysztof Szuster.

W specjalnym, dwugodzinnym programie pt. „W pogoni za wiosną”, Zespół zebrał kolekcję pieśni i tańców, które od 70. lat tworzą międzynarodową, artystyczną markę „Śląska”. Tytuł to nawiązanie do powieści Stanisława Hadyny, w której patron i założyciel Zespołu „Śląsk” opisał genezę jego powstania i początki realizacji swojego wielkiego marzenia. Na koncert jubileuszowy złożyły się pieśni i tańce, które od lat zyskują nowych sympatyków na muzycznych scenach całego świata, jako polskie widowisko artystyczne oparte na tradycyjnej muzyce ludowej. W programie koncertu pojawiły się największe przeboje Zespołu, pieśni chóralne m.in.: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Ondraszek”, „Głęboka studzienka”, „Gdybym to ja miała”, „Hej, te nasze góry”, „Do Krakowa” oraz tańce ludowo-narodowe m.in. „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Harnaś i zbójnicy”, polonez do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, „Kujawiak – oberek”, „Suita tańców rzeszowskich” czy „Krakowiak”. Entuzjazm publiczności wzbudziła także specjalnie przygotowana, wznowiona na tę okoliczność pieśń „Helokanie” – wspaniała kompozycja Stanisława Hadyny, od której zaczęła się cała historia Zespołu „Śląsk”. Program „W pogoni za wiosną” zachwycił widzów żywiołowością, dynamiką bogactwa folkloru i wielkim rozmachem. Rozpromieniony osobowością twórców i wykonawców program, w ponadczasowym i niepodrabialnym stylu porwał widzów w niezapomnianą podróż po kraju. Koncertem dyrygowali: Wojciech Wantulok i Zygmunt Magiera. Owacyjny odbiór koncertu to największa nagroda dla artystów i najpiękniejszy wyraz uznania dla ich pracy.

Mecenas Gali Jubileuszowej STRABAG

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. „Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk””. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



   

   

Piknik artystyczny „Święto Śląska”

Od 30 czerwca do 2 lipca, w obecności tłumu widzów, zaproszonych gości i przyjaciół Zespół świętował swoje urodziny. Jak przystało na urodzinową imprezę tak dostojnego Jubilata, koszęcińska siedziba artystów tętniła muzyką, śpiewem i kolorami. Na publiczność czekał zróżnicowany program artystyczny oraz liczne atrakcje towarzyszące, które zapewniły dobrą zabawę całym rodzinom. Nie zabrakło znakomitych muzycznych gości oraz koncertu gospodarzy - Zespołu „Śląsk”.

W piątek program rozpoczęło widowisko „Górale patriotycznie” przygotowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, po nim scenę przejęli zaprzyjaźnieni z Zespołem muzycy w mundurach z Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Inauguracyjny wieczór „Święta Śląska” zakończył zespół Tulia. Na kolejne dni, zaproszenie Jubilata przyjęli i wystąpili na plenerowej scenie m.in: Igor Herbut z zespołem LemON, Marcin Wyrostek „Corazon&Ethno Projekt”, zespół Turnioki, polsko-ukraiński zespół Zazula, Vołosi i rybnicki Kabaret Młodych Panów. Każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Jubilatów w pełnej krasie - chór, balet i orkiestrę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” podziwiały tysiące widzów w sobotni wieczór, dokładnie w rocznicę 70. urodzin, 1 lipca. Na ten wyjątkowy koncert artyści przygotowali program „W pogoni za wiosną”, którego tytuł nawiązuje do powieści Stanisława Hadyny opisującej początki Zespołu. To kompozycja najbardziej znanych i podziwianych pieśni oraz tańców ludowych i narodowych, które przez 70 lat przynosiły sławę „Śląskowi” w Polsce i na świecie. Na program w dużej mierze składały się kompozycje założyciela Zespołu „Śląsk” - Stanisława Hadyny, a także Wojciecha Kilara, Czesława Płaczka i Ireneusza Łojewskiego oraz choreografie Elwiry Kamińskiej, Juraja Kubanki, Hanny Chojnackiej, Władysława Stefanika - znakomitych twórców współpracujących z Zespołem przez siedem dekad. Zabrzmiały największe przeboje: „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Ondraszek”, „Głęboka studzienka”, „Gdybym to ja miała”, „Hej, te nasze góry” czy „Do Krakowa”. Pięknie niosło się po parku słynne „Helokanie”, specjalnie wznowiona na tę okoliczność pieśń - wielki przebój Zespołu, od którego zaczęła się cała historia „Śląska”. Nie mogło zabraknąć widowiskowych tańców ludowo-narodowych, był więc m.in. „Trojak”, „Taniec chustkowy”, „Polka beskidzka”, „Harnaś i zbójnicy”, „Kołomajki”, „Kujawiak-oberek”, „Tańce górali podhalańskich” czy „Krakowiak”. Tuż przed koncertem, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski wraz z Przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego Markiem Gzikiem, złożyli jubilatom serdeczne życzenia, a wyróżniającym się artystom i pracownikom Zespołu wręczyli Srebrne i Złote Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Okazji do jubileuszowych wyróżnień było zresztą więcej, dzień wcześniej 30 czerwca, kilkudziesięciu artystów i pracowników Zespołu odebrało odznaczenia nadane przez Prezydenta RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na ostatni dzień „Święta Śląska” Zespół zaplanował kolejne, wyśmienite atrakcje. Popołudniowy program zainaugurował zespół „Vołosi” łączący kulturę Beskidu Śląskiego z muzyką klasyczną. Po nim scenę opanował najsłynniejszy polski akordeonista Marcin Wyrostek, a następnie serca koszęcińskiej publiczności podbił Igor Herbut z zespołem LemON. Na wieczór ,po raz pierwszy w plenerze, artyści pojawili się w nagrodzonym podwójną platyną i dwoma Fryderykami projekcie muzycznym Miuosh x Zespół „Śląsk” - „Pieśni Współczesne”. Obok chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” na scenie wystąpił prawdziwy gwiazdozbiór: Mioush, Jan Stokłosa, Kayah, Natalia Szroeder, Julia Pietrucha, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Maciej Musiałowski, Igor Herbut, Organek i Marcin Wyrostek. Na zakończenie wszyscy artyści odebrali Podwójne Platynowe Płyty za album „Pieśni współczesne”.

W ciągu trzech dni pikniku artystycznego nie zabrakło także licznych atrakcji dodatkowych. Ze swoją prezentacją pojawiły się służby mundurowe: 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej i Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Oprócz pokazów sprzętu, żołnierze przygotowali tor przeszkód i strzelnicę. W sobotę odbył się także Leśny Turniej Streetball wraz z treningiem koszykówki dla najmłodszych. Chętni mogli także spróbować swoich sił w jubileuszowym quizie wiedzy o Zespole „Śląsk” i jego siedzibie. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. Dla nich przygotowano m.in. kącik edukacyjny z instruktorami Zespołu „Śląsk”, animacje, pokazy, oprowadzanie z kucykami oraz warsztaty rękodzielnicze. Nie zabrakło wystaw, stoisk z upominkami i plenerowej kuchni.

Partner główny wydarzenia – STRABAG

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. „Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk””. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

   


XIII Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”

W dniach 5 – 6 sierpnia odbył się Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”. Patronat honorowy nad Piknikiem objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

Impreza promująca leśno - łowieckie tradycje oraz edukację ekologiczną cieszyła się uznaniem zarówno środowiska leśnego, jak i publiczności uczestniczącej w zabawie. Zróżnicowany program dwudniowego pikniku pozwolił bliżej poznać zarówno kulturę łowiecką, jak i pracę leśników, gwarantując walory edukacyjne wraz z doskonałą zabawą w plenerze.

Niepowtarzalny klimat imprezy, koncerty i liczne atrakcje dodatkowe skusiły publiczność do plenerowego wypoczynku. Przez dwa dni o dobry, muzyczny nastrój dbali m.in. trio Lady’s Voice, zespół Universe i Orkiestra Dęta ze Strzebinia wraz z Mażoretkami z GOK w Herbach. Wśród gwiazd „Cietrzewiska” nie mogło zabraknąć artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Tradycją Pikniku były także, odbywające się w jego ramach: Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, a także Międzynarodowe Mistrzostwa Drwali. Zwłaszcza ten ostatni konkurs, pełen widowiskowych konkurencji, wzbudza szczególne zainteresowanie publiczności. W zmaganiach drwali wzięło udział 27 zawodników z Czech, Łotwy, Słowacji i Polski. Organizatorem międzynarodowych zawodów drwali była firma M&H Brol.

Wśród dodatkowych atrakcji goście „Cietrzewiska” mogli podziwiać m.in. pokazy ptaków drapieżnych i psów myśliwskich czy odwiedzić stoiska promocyjno-edukacyjne Lasów Państwowych. Nie zabrakło stoisk rękodzielników, punktów wystawienniczych producentów sprzętu do obróbki drewna oraz znakomitej kuchni śląskiej, w tym m.in. gotowanego w plenerze myśliwskiego gulaszu. Amatorzy mogli również spróbować swoich sił w łucznictwie sportowym.

Współorganizatorami wydarzenia od lat są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Polski Związek Łowiecki, Nadleśnictwo Koszęcin oraz Gmina Koszęcin.

Impreza odbywała się w ramach zadania pn. „Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk"”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (AK)

   


   



Spotkanie Szkół Hadynowskich


W roku jubileuszowym Zespół „Śląsk” zrealizował działania edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży ze Szkół Hadynowskich - szkół imienia Stanisława Hadyny i szkół związanych z postacią założyciela Zespołu „Śląsk”. Udział młodego pokolenia w realizowanych przedsięwzięciach stanowił ważny element idei kultywowania dokonań oraz zasług Stanisława Hadyny w dziele tworzenia regionalnych wartości i dziedzictwa kultury polskiej.

W spotkaniu zorganizowanym w dniu 6 czerwca 2023 roku uczestniczyli przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, Polskiej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoły Podstawowej Nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich i Szkoły Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Warszawie.

W programie wydarzenia, skierowanego do dzieci i młodzieży, przeprowadzono warsztaty edukacyjno-artystyczne z zakresu tańca, śpiewu i etnografii, zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie oraz spotkanie przybliżające dokonania Stanisława Hadyny. Na zakończenie intensywnego i pełnego wrażeń dnia wystąpili artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Jubileuszowym Koncercie Galowym - barwnej prezentacji regionalnych pieśni, tańców i tradycyjnych strojów.

Ważnym elementem zbiorowej pamięci o twórcy Zespołu „Śląsk” była w dniu 22 września organizacja Dnia Pamięci Stanisława Hadyny z udziałem delegacji - przedstawicieli dyrekcji i grona nauczycielskiego - pięciu Szkół Hadynowskich.

Spotkanie okolicznościowe objęło merytoryczne podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz wyznaczenie planów i przedsięwzięć na najbliższe lata.

W wydarzenie wpisał się również przyjazd uczniów Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny we Frydku, którzy wzięli udział w działaniach edukacyjnych, warsztatach i zwiedzili siedzibę Zespołu „Śląsk”. Zwieńczeniem artystycznym Dnia Pamięci Stanisława Hadyny był Jubileuszowy Koncert Galowy w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk”.

Wydarzenia zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   


 



„70 lat Zespołu „Śląsk”” - Konkurs wiedzy o założycielach i działalności artystycznej Zespołu „Śląsk”

Dla spopularyzowania wybitnych osób związanych z historią Zespołu „Śląsk” w dniu 24 września 2023 roku zorganizowany został konkurs tematyczny dotyczący wiedzy o życiu, twórczości i artystycznych dokonaniach współtwórców „Śląska” – Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej.

Celem działania edukacyjnego było propagowanie i konfrontacja wiedzy oraz rozbudzenie wśród odbiorców zainteresowań w zakresie historii regionu, rozwoju folkloru i muzyki tradycyjnej. Konkurs stanowił również przedsięwzięcie uzupełniające i dostarczające istotnych faktów oraz informacji na temat 70-letniej działalności artystycznej Zespołu. Uczestnicy konkursu, którzy wykazali się wiedzą i precyzją w znajomości biografii, faktów i historii Zespołu „Śląsk”, otrzymali nagrody i pamiątkowe jubileuszowe upominki.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



   



K
onferencja tematyczna: Portret Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej

W dniu 24 września 2023 roku odbyła się konferencja tematyczna pt. „Portret Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej” stanowiąca podsumowanie merytoryczne siedmiu dekad działalności artystycznej i edukacyjnej Zespołu „Śląsk” oraz twórczego wkładu Stanisława Hadyny i Elwiry Kamińskiej w rozwój regionu i wartości polskiej kultury muzycznej.

Zakres tematyczny konferencji objął działalność artystyczną współtwórców Zespołu „Śląsk”: Stanisława Hadyny - kompozytora, dyrygenta, założyciela i wieloletniego kierownika artystycznego „Śląska” oraz Elwiry Kamińskiej - wybitnej polskiej choreograf w zakresie folklorystyki i tańców regionalnych, współtwórczyni Zespołu „Śląsk” w obrębie warstwy tanecznej. Konferencja składała się z dwóch sesji, w których zaprezentowali się wykładowcy z opolskiego środowiska naukowego, wrocławskiego oraz z Zespołu „Śląsk”.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



   



Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza


24 września 2023 roku w Koszęcinie odbył się etap Finałowy Regionalnego Przeglądu Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”. Założenia programowe przeglądu nawiązały do Jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i upamiętnienia postaci założyciela, wieloletniego kierownika i dyrygenta Zespołu - Stanisława Hadyny. W 29. edycji przeglądu odwołano się również do Powstań Śląskich z lat 1919-1921 i ustanowienia przez Sejmik Województwa Śląskiego roku 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego.

Celem przeglądu było umacnianie więzi społecznych i rozwijanie postaw poszanowania dziedzictwa kulturowego wraz z propagowaniem, odtwarzaniem i przekazywaniem regionalnych wartości muzycznych. Istotą wydarzenia było upowszechnienie w pieśni tradycji powstańczych Górnego Śląska, a także wzmocnienie poczucia wspólnoty regionu i świadomości historycznej Polaków.

Formuła przeglądu opierała się na prezentacjach scenicznych śląskich tradycji muzycznych - pieśni, tańców i zabaw oraz wybranych pieśni Stanisława Hadyny wykonanych przez dzieci, młodzież i dorosłych. Organizatorami finałowych występów, ocenionych przez jury, byli: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Związek Górnośląski w Katowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Telewizja TVS oraz placówki kultury samorządów lokalnych w zakresie pierwszego etapu przeglądu.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


   

   




Koncert okolicznościowy - prezentacja sceniczna dzieci i młodzieży

W dniu 24 września 2023 roku w siedzibie Zespołu „Śląsk” miała miejsce prezentacja sceniczna nawiązująca do 70-letniej działalności artystycznej Zespołu „Śląsk”, wpisująca się również w nurt popularyzacji pieśni Stanisława Hadyny.

Podczas Przeglądu Finałowego tegorocznej 29. edycji „Śląskiego Śpiewania” wystąpiły dzieci i młodzież w specjalnie przygotowanej prezentacji z okazji jubileuszu „Śląska”. Młodzi artyści w programie wokalno-instrumentalnym wykonali śląskie pieśni regionalne oraz pieśni Stanisława Hadyny skomponowane dla Zespołu „Śląsk”. „Nowe” spojrzenie i wykonania popularnych utworów „Śląska” w ciekawych aranżacjach scenicznych wzbudziły aplauz i pozytywny odbiór wśród publiczności. Dostarczyły również adresatom chwil refleksji i wzruszeń, zwłaszcza podczas prezentacji „Karolinki” i sentymentalnej pieśni „Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska” - wizytówek muzycznych Zespołu „Śląsk”.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



   



Inauguracja Sezonu Artystycznego 2023/2024


Koncertem w swojej koszęcińskiej siedzibie, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął kolejny sezon artystyczny. Inauguracja odbywała się w ramach obchodzonego co roku Dnia Pamięci Stanisława Hadyny, którego rocznica urodzin przypada 25 września.

Kolejny rok pełen wyzwań artyści rozpoczęli koncertem ze swoim sztandarowym repertuarem ludowo-narodowym. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” – tych piosenek nie mogło zabraknąć podczas inauguracji. Balet tradycyjnie wkroczył na scenę trojakiem, by w dalszej części zaprezentować znane, lubiane i podziwiane przez dziesięciolecia choreografie, m.in: „Taniec chustkowy”, „Koziery” oraz tańce narodowe „Kujawiak-oberek” i „Krakowiak”. W dynamicznym i kolorowym widowisku artyści zaprezentowali zaledwie fragment swojego bogatego repertuaru, który w nowym sezonie będą mogły podziwiać kolejne rzesze publiczności w Polsce i na świecie.

Inauguracja sezonu to także dobra okazja do wyróżnień. Zasłużeni artyści i pracownicy Zespołu „Śląsk” odebrali w tym dniu odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę: srebrne i brązowe krzyże zasługi oraz złote i srebrne medale za długoletnią służbę. Aktu dekoracji dokonała pani Agnieszka Lenartowicz-Łysik Doradca Społeczny Prezydenta RP. Tuż przed koncertem wyróżnienia nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego wręczył z kolei Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury pan Szymon Giżyński. Resortowe odznaczenia, brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane zostały za osiągnięcia artystyczne oraz zaangażowanie w upowszechnianie i ochronę kultury.

Koncert inauguracyjny odbywał się w ramach zadania pn. Dofinansowanie działań i przedsięwzięć artystycznych związanych z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”, które otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

   


Wystawa „Na podbój kontynentów”

Ekspozycja tematyczna dokumentuje wybrane, najciekawsze podróże zagraniczne, które odbył Zespół „Śląsk” w czasie 70-letniej działalności artystycznej jako ambasador kultury polskiej. Opracowana i przygotowana na podstawie zgromadzonych archiwalnych artykułów, materiałów prasowych oraz pamiątek z podróży, w atrakcyjny sposób przybliża fakty, ciekawostki i „relacjonuje” koncerty zagraniczne „Śląska”. Stanowi synkretyczną prezentację kultury polskiej na tle kultur innych narodów. Wystawę złożoną z plansz, zawierających teksty i fotografie zespołu artystycznego „Śląska”, wzbogaca obszerny zbiór unikatowych i oryginalnych pamiątek przywiezionych z różnych zakątków świata. Barwna i wartościowa ekspozycja „Na podbój kontynentów” stanowi ważne działanie edukacyjne, podsumowujące szeroki zakres funkcjonowania Zespołu „Śląsk” na arenie międzynarodowej oraz w procesach dynamicznych przemian i rozwoju kultury polskiej na przestrzeni 70. lat działalności.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



 




polecamy