Rok 2022

„Dla naszej Patronki - Dzieci Elwirze Kamińskiej” - koncert urodzinowy w ramach Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego

Wydarzeniem w ramach 70-lecia działalności artystycznej Zespołu „Śląsk”, które zostało zrealizowane pod hasłem Poznaj „Śląsk” – Twórcy na kartach historii, był koncert przygotowany przez uczniów i pedagogów Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego im. Elwiry Kamińskiej, działającego przy Zespole „Śląsk”.

9 grudnia w siedzibie Zespołu młodzi artyści - uczestnicy Artystycznego Ogniska Wokalno-Baletowego, w ramach uczczenia pamięci Patronki i 110. rocznicy urodzin Elwiry Kamińskiej, przygotowali pokaz swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Uczniowie wykonali program złożony z prezentacji różnych form i technik ruchu, w tym fragmentów klasyki baletowej, rytmiki i tańca ludowego. Zabawy z piosenkami, wykonane przez najmłodszych uczestników ogniska, wprowadziły słuchaczy w pogodny nastrój i pokazały możliwości wokalne wykonawców. Tego dnia odbyły się również zajęcia warsztatowe dla poszczególnych grup i uczestników Ogniska. Ważnym elementem dopełniającym istoty wydarzenia było złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą, honorującą postać Elwiry Kamińskiej oraz wykonanie pamiątkowej fotografii.

Przedsięwzięcie należało do ważnych aspektów działalności ogniska, skupiającego młodych, przyszłych tancerzy, którzy czerpią wzory i wartości z dokonań Elwiry Kamińskiej w zakresie tańca. Udział dzieci i młodzieży w ważnym wydarzeniu było ciepłym wyrazem artystycznym upamiętniającym ważną postać dla Zespołu „Śląsk”.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

   

V Ogólnopolski Konkurs Młodych Choreografów

Zespół „Śląsk”, aktywnie włączając się w proces upowszechniania polskiego dziedzictwa kulturowego, formułuje profesjonalną koncepcję i zadania w dziedzinie artystycznej, wpisujące się w nurt idei tworzenia dzieł inspirowanych polskimi tradycjami z zakresu tańca.

Formą działań ukierunkowaną na rozwój współczesnego nurtu przestrzeni tańca z komponentami polskiego folkloru jest realizacja Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów w siedzibie Zespołu „Śląsk”. V edycja konkursu zrealizowana została przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny przy współpracy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie oraz Stowarzyszenia Polska Sekcja Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF®.

Przedmiotem prezentacji konkursowych, ocenianych przez specjalistów według Regulaminu Konkursu, były choreografie różnych form ruchu i technik tańca inspirowanych polskim folklorem. Wyrażające emocje, ekspresję i uczucia, związane z relacjami i obszarem między ludźmi, odznaczały się dojrzałą inwencją choreograficzną w różnorodnej stylizacji form wyrazu artystycznego.

Konkurs przeprowadzony został w dwóch etapach. Pierwszy etap realizowany był w formule online w dniach od 20 października do 19 listopada 2022 roku. Etap finałowy odbył się stacjonarnie w dniach od 10 do 11 grudnia 2022 roku w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Dzieła sceniczne zaprezentowane w ramach konkursu oceniane były przez trzyosobowe jury, składające się ze specjalistów z dziedziny tańca - przedstawicieli organizatorów konkursu. W skład jury zostali powołani: Karol Urbański - przedstawiciel Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w Warszawie, Jan Łosakiewicz - przedstawiciel Stowarzyszenia Polskiej Sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF® i Jarosław Świątek - przedstawiciel Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Konkurs przeprowadzony został w dwóch kategoriach wykonawczych: solo lub duet oraz grupa taneczna złożona od trzech do dwunastu osób.

Do finałowego etapu konkursu jury zakwalifikowało w sumie dziesięć kompozycji choreograficznych. W dniach od 10 do 11 grudnia 2022 roku w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie jury oceniło pięć prezentacji w kategorii solo lub duet i pięć prezentacji w kategorii grupa taneczna. Jurorzy podjęli decyzje i zaopiniowali kompozycje na podstawie czynników kwalifikacji: jednolitości stylu choreograficznego, stopnia zaawansowania kompozycji inspiracją folklorem, integralności ruchu z muzyką, poziomu techniki wykonawczej, spójności kostiumu z prezentowaną kompozycją oraz wyrazu artystycznego. Zgodnie z Regulaminem V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Choreografów jury oceniło prezentowane kompozycje choreograficzne oraz przyznało nagrody i wyróżnienia.

V Ogólnopolski Konkurs Młodych Choreografów był wydarzeniem artystycznym przybliżającym rozumienie i interpretację istoty form tanecznych w ujęciu współczesnym, przy współudziale komponentów tradycyjnego repertuaru tanecznego. Skupił uzdolnionych artystycznie młodych twórców, wyrażających w kompozycjach scenicznych indywidualność i wielowymiarowość sztuki tanecznej. Ich impresje, emocje i przeżycia wewnętrzne stały się impulsem do kreowania świadomych i dojrzałych działań scenicznych, będących wypowiedziami w oryginalnym stylu i czytelnym języku przekazu. Celem wydarzenia była prezentacja oraz promocja aktualnego wymiaru współczesnej kultury polskiej, której korzenie i źródła są mocno osadzone w tradycji ludowej. Konkurs przyczynił się do wzmocnienia i poszerzenia działań upowszechniających i zmierzających do budowania aktywnego odbioru polskiego folkloru jako współczesnej inspiracji taneczno-muzycznej. Synchronizacja łącząca tradycję z nowoczesnością, ukazała uniwersalność i nowatorskie podejście do promocji polskiej kultury tanecznej.  

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   




Jarmark świąteczny w siedzibie Zespołu „Śląsk”

W przedświątecznym nastroju w siedzibie Zespołu „Śląsk” zorganizowaliśmy dwudniowy Jarmark świąteczny dla mieszkańców Koszęcina i okolic.

Rozpoczęliśmy 10 grudnia o godzinie 15.00, prezentując stoiska rękodzielników z dekoracjami, wyrobami ceramicznymi i ręcznie wykonanymi ozdobami świątecznymi. Klimat zbliżających się świąt dopełniły zapachy przygotowanych typowo wigilijnych potraw. Możliwość skosztowania włoskich świątecznych specjałów prezentowanych przez Winiarnię Piccolo Piemonte, w tym grzanego wina, wzbogaciła jarmark o tradycje słonecznej Italii. Zakupione przez rodziców włoskie słodkości oraz zestawy upominkowe uzupełniły w słodycze prezenty choinkowe przygotowane dla dzieci.

W wydarzeniu zwiastującym bożonarodzeniowy nastrój nie mogło zabraknąć muzycznego akcentu i wykonań kolęd. 10 grudnia w Kameralnej Sali Koncertowej o godzinie 17.00 wystąpiła Szkolna Orkiestra Dęta „Allegretto” z Rogoźnika, prezentując koncert złożony z pieśni bożonarodzeniowych różnych narodów. Zrealizowane w tradycyjnej konwencji oraz we współczesnych opracowaniach pokazały możliwości wykonawcze i sprawność gry na instrumentach młodych muzyków. Koncert przyjęty z dużym entuzjazmem przez publiczność zakończył się gromkimi brawami i sukcesem. Zagwarantował również orkiestrze kolejne spotkanie i występ w siedzibie Zespołu „Śląsk”.

W ramach wydarzeń jubileuszowych zostały zorganizowane koncerty okolicznościowe Zespołu „Śląsk”, a także koncerty i prezentacje innych wykonawców.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


   

   

   




Spektakl „Folk Solution”

Wydarzeniem wpisującym się w działania artystyczne w ramach obchodów 70-lecia Zespołu „Śląsk” była prezentacja na scenie Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu spektaklu „Folk Solution”. 15 grudnia 2022 roku, w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu „1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund” organizowanego przez Polski Teatr Tańca w Poznaniu, artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpili z widowiskiem „Folk Solution”.

Polski Teatr Tańca, wychodząc poza przyjęte w tradycji teatralnej ramy ku nowym formom, wyzwaniom i eksperymentom, organizuje kilkudniowy festiwal, prezentując na scenie różne przejawy sztuk wizualnych - wypowiedzi artystyczne, prace literackie, filmy, formy tańca. Wykonane dzieła są nowatorskim podejściem do rozumienia współczesnej kultury i dowodzą jak niezwykła i ożywcza dla wyobraźni może być interpretacja zjawisk ruchowych przy użyciu środków właściwych różnym dziedzinom sztuki.

Najnowszy projekt baletowy Zespołu „Śląsk” - spektakl „Folk Solution”, w choreografii i reżyserii Michaiła Zubkowa - kierownika baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w opracowaniu muzycznym Rafała Zapały, doskonale wpisał się w założenia międzynarodowego wydarzenia. Skoncentrowany był na prezentacji obrazującej polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym – przez pryzmat muzyki i tańca współczesnego oraz elementów kultury ludowej, a zwłaszcza nowych form artystycznej ekspresji, łączącej nowoczesność z tradycją. Spektakl konfrontował muzykę elektroniczną i taniec współczesny z polskim folklorem - taka kompilacja dźwięków i ruchu skłoniła odbiorców do refleksji nad znaczeniem tradycyjnej kultury we współczesnym świecie. Reprezentując bogactwo i różnorodność stylów, spektakl został znakomicie przyjęty i doceniony brawami przez publiczność.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

   

   





„Koncert na strunach myśli”

W przedświąteczny weekend w siedzibie Zespołu „Śląsk” odbyło się kolejne wydarzenie realizowane w ramach 70-lecia działalności artystycznej Zespołu „Śląsk”.

W niedzielę, 18 grudnia o godzinie 18.30, w Sali Balowej koszęcińskiego pałacu, miał miejsce Koncert na strunach myśli – świąteczny koncert muzyki klasycznej. Wykonawcami dzieł kameralnych znanych kompozytorów byli: Anna Czaicka-Jaklewicz – fortepian i Marcin Szreter – fagot. Artyści zaprezentowali znane dzieła mistrzów instrumentalistyki okresu klasycyzmu i romantyzmu, które zostały ciepło przyjęte przez zgromadzoną publiczność. Wśród wykonanych dzieł usłyszeliśmy między innymi Koncert fagotowy e-moll RV 484 Antonio Vivaldiego i Concertino na fagot i orkiestrę op. 12 Ferdynanda Davida. W koncercie nie zabrakło wykonań dzieł fortepianowych Fryderyka Chopina, które szczególnie zostały ciepło przyjęte przez publiczność. Świąteczny wystrój sali oraz oryginalny, wysublimowany repertuar sztuki muzycznej, wzbogaciły duchowo uczestników w wyjątkowym czasie oczekiwania na nadchodzące święta.

Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



   

   

   


 


polecamy