Współpraca Zespołu „Śląsk” z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu.

24III 22

Współpraca Zespołu „Śląsk” z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” nawiązał współpracę z Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu.  Przedmiotem współpracy jest wspólna realizacja projektu „Eksplozja tańca - gdy tradycja zderza się z nowoczesnością̨” tournée Polskiego Teatru Tańca po scenach polskich”. Projekt realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn.: „Taniec 2022”, którego operatorem jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.  Spektakl tancerzy Polskiego Teatru Tańca pt. „Żniwa” odbędzie się na deskach Pałacu Młodzieży w Katowicach 12 kwietnia o godzinie 19:00. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny.

W ramach współpracy artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” będą gośćmi specjalnymi podczas Międzynarodowego Festiwalu Choreograficznego "CLASH!" w Poznaniu 15 grudnia 2022r. Podczas festiwalu zostanie wystawione widowisko „Folk solution” w choreografii Michaiła Zubkowa, której premiera miała miejsce 31 lipca podczas Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. W Poznaniu artyści naszego Zespołu tym samym obchodzić będą Dzień Elwiry Kamińskiej, legendarnej choreograf, współtwórczyni sukcesów Zespołu „Śląsk”. Wydarzenie będzie także elementem obchodów jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

ŻNIWA

(...) Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny.

Spójrz w świat, we świata kształt, a ujrzysz twoje winy.

(...) Za tobą goni jęk i klątwa goni, ściga;

tyś mocen jest jak Bóg, co świat na barkach dźwiga.

[Recytatyw: Stanisław Wyspiański: Powrót Odysa, akt III]

Spektakl nawiązuje do obrzędów towarzyszących żniwom oraz cyklu prac rolnych, natury i życia człowieka - zarówno w planie etnograficznym (inspirowanym m.in. pracami Oskara Kolberga oraz "Rokiem Polskim" Zofii Kossak), jak i w szerszym ujęciu antropologicznym i filozoficznym. Fabularną oś spektaklu wyznacza motyw powrotu Odysa, na podstawie eposu Homera, oraz "Powrotu Odysa" Stanisława Wyspiańskiego.

Wykonawcy - tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. Fizyczna i psychologiczna intensywność działań wkomponowana została w ascetyczną oprawę wizualną spektaklu. W warstwie muzycznej wykorzystano kompozycje Eugeniusza Rudnika, pioniera polskiej muzyki elektronicznej. Partie wokalne, w oparciu o motywy polskiej muzyki tradycyjnej, stworzy i wykona Adam Strug.

Premiera "Żniw" (21 stycznia 2017, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu) zainaugurowała nowy program artystyczny teatru na rok 2017 – „Rok Guślarzy”.

Spektakl został zakwalifikowany do selekcji finalnej w konkursie na prezentację w ramach Polskiej Platformy Tańca 2019.

Artyści: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwwoo Namkung, Pau Pérez, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong-Adryańczyk, Zofia Tomczyk    (J.M)