Ponownie na jednej scenie - „Śląsk” i LADO w ramach projektu „FOLK_Like it”

26XI 21

Ponownie na jednej scenie - „Śląsk” i LADO w ramach projektu „FOLK_Like it”

24 listopada w Slavonskim Brodzie, na jednej scenie spotkały się ponownie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i Chorwacki Narodowy Zespół Pieśni i Tańca LADO. Wieloletnia współpraca łącząca obydwa zespoły już nie raz owocowała wspaniałymi, wspólnymi koncertami zarówno w Polsce, jak i w Chorwacji. Tym razem połączenie najpiękniejszego folkloru obu krajów mogła podziwiać publiczność zgromadzona w Sali Teatralno-Koncertowej Ivana Brlić – Mažuranić w Slavonskim Brodzie.

Slavonski Brod to miasto we wschodniej Chorwacji, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Będąc jednym z głównych miast w historycznych regionach Slawonii i Posaviny, Slavonski Brod był siódmym co do wielkości miastem w kraju i głównym portem rzecznym na rzece Sava.

Artyści Zespołu „Śląsk” zostali przyjęci przez gospodarzy z ogromną serdecznością, a wspólny koncert obu zespołów był wielkim wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Tuż przed występem na scenie, reprezentacja Zespołu „Śląsk” oraz delegacja Zespołu LADO zostały podjęte przez burmistrza miasta Slavonski Brod Mirko Duspara. W spotkaniu udział wzięli: Sanja Nušanović - dyrektor Teatru Ivana Brlić-Mažuranić, ze strony LADO: Ileana Jurin Bakotić, dyrektor zespołu, Krusnoslav Šokac, dyrektor artystyczny, Ina Kostelac, kierownik ds. stosunków międzynarodowych. Ze strony Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: Zbigniew Cierniak, dyrektor Zespołu oraz Barbara Nowak, International Relations Manager. Podczas spotkania burmistrz Mirko Duspara przedstawił gościom historię Slavonskiego Brodu, jego zabytki kulturalno-historyczne oraz przybliżył lokalne osobistości w dziedzinie literatury, kultury i sportu. „Życzę miłego pobytu w Slavonskim Brodzie i cieszę się, że do realizacji projektu w Republice Chorwacji zostało wybrane nasze miasto. Darzymy ogromną sympatią Zespół LADO, ale także gości, którzy nas odwiedzają” – podsumował burmistrz. Dyrektor Zespołu LADO pani Ileana Jurin Bakotić, zwróciła również uwagę, że „Zespół LADO i Slavonski Brod od wielu lat pozostają w przyjaźni” i że koncerty Lado w Slavonskim Brodzie stały się już tradycją. Słowa uznania dla wszechstronnej działalności miasta, ale także dla bogatej kultury Slavonskiego Brodu skierował do burmistrza Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak, zwracając również uwagę na długoletnią współpracę opartą na wymianie kulturalnej pomiędzy zespołem „Śląsk” i LADO, który w tak piękny sposób reprezentuje bogatą kulturę Chorwacji również poza jej granicami. Na zakończenie spotkania dyrektor Teatru Ivana Brlić-Mažuranić Sanja Nuhanović, zaprosiła mieszkańców na koncert i podziękowała zespołom za przybycie do Slavonskiego Brodu i występy przed lokalną publicznością. Nieocenioną pomocą podczas spotkania służyła tłumaczka z języka chorwackiego, pani Daria Rac.

Koncert wzbudził spore zainteresowanie lokalnych mediów, z którymi tuż przed jego rozpoczęciem, spotkali się Dyrektorzy „Śląska” i LADO. Znakomitym tłem do rozmów z dziennikarzami o polskiej kulturze ludowej była wystawa kostiumów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, prezentowana podczas realizacji projektu „FOLK_Like it”. Dyrektor artystyczny LADO, Krunoslav Šokac podkreślił m.in. „Niezwykle cieszy nas współpraca z Zespołem „Śląsk”, a także fakt, iż koncert w Slavonskim Brodzie jest drugim wspólnym występem tych dwóch narodowych zespołów w ciągu roku. Takie wspólne koncerty są szczególnym przeżyciem nie tylko dla publiczności, ale także dla artystów”. Przypomnijmy, obydwa Zespoły spotkały się już w lipcu tego roku podczas wspólnego koncertu w Koszęcinie. Wystąpiły także na jednej scenie z koncertami charytatywnymi w Krakowie i Katowicach, z których dochód był przeznaczony na renowację zabytków Zagrzebia, uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi w 2020 roku w Chorwacji.

Koncert w Slavonskim Brodzie rozpoczął chorwacki partner projektu „FOLK_Like it” - Narodowy Zespół Pieśni i Tańca LADO, który wykonał choreografię tańców Zvonimira Ljevakovica „Prigorski plesovi”.  Po nich scena należała już do Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", który zachwycił publiczność najpiękniejszymi tańcami i pieśniami rodzimej kultury ludowej. Polską część poprzedziło wystąpienie dyrektora Teatru Ivana Brlić-Mažuranić pani Sanji Nuhanović, która przedstawiła pokrótce historię Zespołu „Śląsk”, jego dorobek oraz program koncertu. Zwieńczeniem scenicznej, polsko-chorwackiej opowieści o narodowej kulturze był wspólny ukłon artystów i serdeczne podziękowanie dla publiczności za entuzjastyczne przyjęcie i gorące brawa.  

Koncert odbył się na gościnnych deskach Teatru Ivana Brlić-Mažuranić, który jest to publiczną instytucją kultury, finansowaną przez miasto Slavonski Brod. Swoją działalność instytucja rozpoczęła 30 stycznia 1972 roku. Od 32 lat jest głównym organizatorem wydarzeń kulturalnych w Slavonskim Brodzie. Organizuje spektakle teatralne, koncerty muzyki klasycznej i współczesnej, wystawy plastyczne, promocje książek, spotkania chórów śpiewaczych i zespołów ludowych… Według szacunków, w ciągu 32 lat Salę Teatralno-Koncertową Ivana Brlić-Mažuranić odwiedziło ponad milion gości. Cieszymy się niezmiernie, że do ich grona dołączyła właśnie publiczność, która gościła podczas koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w ramach projektu „FOLK_Like it”.

Według harmonogramu tournée, 26 listopada kolejnym punktem trasy miał być koncert w Bratysławie ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK". W związku z nagłym ogłoszeniem na Słowacji 14-dniowego stanu wyjątkowego spowodowanego zaostrzeniem epidemii wirusa COVID-19 i wprowadzeniem ograniczeń w działalności kulturalnej, koncert został odwołany. Termin spotkania obu zespołów w ramach projektu „FOLK_Like it” jest planowany do realizacji w roku 2022. Po udanych koncertach w Serbii, na Węgrzech i w Chorwacji, artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” szczęśliwie wracają już do Polski.

FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022

(korespondencja ze Slavonskiego Brodu – Barbara Nowak, opracowanie tekstu AK)