Roztańczeni goście z Japonii03 Lipca 2019

Zespół „Śląsk” gościł w swojej siedzibie Miłośników Polskiego Tańca z Regionu Kansai „KRAKO-KAI”. Grupa 13. japońskich pasjonatów tańca uczestniczyła w galowym koncercie Zespołu „Śląsk” podczas „Święta Śląska”, wzięła także udział w warsztatach polskich tańców narodowych i spotkała się z Dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem. Ich wizyta zbiega się z tegorocznymi obchodami 100-lecia nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Pod kierunkiem artysty baletu Zespołu „Śląsk” Krystiana Olszowskiego – instruktora warsztatów, goście z Japonii uczyli się choreografii mazura, poloneza i krakowiaka. Jak sami podkreślali, z radością poznają polskie tańce i muzykę, chętnie popularyzując w swojej ojczyźnie wszystko co związane z polską kulturą. Pobyt Japończyków w siedzibie Zespołu „Śląsk” to także kolejna – po majowych koncertach Miho Kirihary - zapowiedź jesiennej trasy koncertowej Zespołu w Kraju Kwitnącej Wiśni. Na przełomie października i listopada artyści wystąpią aż z 30. koncertami niemal w całej Japonii. Mamy nadzieję, że wśród publiczności spotkamy wówczas także naszych gości z „KRAKO-KAI”.

Zespół Miłośników Polskiego Tańca z Regionu Kansai „KRAKO-KAI” istnieje od 2006 roku. Do Koszęcina przyjechało 13 z 40 członków grupy rozwijającej swoją działalność głównie w Regionie Kansai (Kioto, Osaka, Kobe). „KRAKO-KAI” corocznie realizuje, współorganizuje lub uczestniczy w wielu wydarzeniach kulturalnych, imprezach, festiwalach tańca, prowadzi różnorodne działania promujące te przedsięwzięcia, co spotyka się z licznymi dowodami sympatii i uznania. Członkowie zespołu podkreślają, że robią wszystko co w ich mocy, aby popularyzować polski taniec ludowy i narodowy w całej Japonii, powiększając w tym kraju rzeszę miłośników tańca i przyczyniając się do promocji polskiej kultury. (AK)

Powrót