Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin
tel.: +48 34 310 64 15; fax: +48 34 310 64 16; e-mail: info@zespolslask.pl

Skórka:
A+

66. sezon artystyczny oficjalnie rozpoczęty!26 Września 2018

25 września, w 99. rocznicę urodzin swojego założyciela, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował kolejny sezon artystyczny pod hasłem „Dzień Pamięci Stanisława Hadyny”. Rozpoczynając 66. rok działalności, „Śląsk” zaprosił do swojej siedziby uczniów i pedagogów szkół, których patronem jest Stanisław Hadyna.

„A świerki będą nadal śpiewały Twoje helokanie” – głosi napis na płycie nagrobnej założyciela Zespołu „Śląsk”. Chwilą zadumy i modlitwy rozpoczął się dzień poświęcony Jego pamięci. W dniu 99. urodzin Stanisława Hadyny, delegacja artystów złożyła kwiaty na Jego mogile, odwiedzając miejsce spoczynku na starym ewangelickim Cmentarzu „Na Groniczku” w Wiśle. W tak symbolicznym dniu Zespół „Śląsk” zainaugurował swój 66. sezon artystyczny, zapraszając z tej okazji do Koszęcina szkoły, którym patronuje Profesor.

Organizowany od kilku lat Zlot Szkół Hadynowskich to piękna tradycja łącząca młodych miłośników kultury ludowej w pielęgnowaniu pamięci o założycielu Zespołu i jego współtwórcach. W spotkaniu co roku uczestniczą: Szkoła Podstawowa im. St. Hadyny we Frydku, Polska Szkoła Podstawowa im. St. Hadyny w Bystrzycy na Zaolziu, Szkoła Podstawowa Nr 25 im. St. Hadyny w Chorzowie-Maciejkowicach oraz uczniowie i nauczyciele placówek należących do grupy „Szkół Hadynowskich”: Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 2 im. Jerzego Wójcika w Piekarach Śląskich i Szkoła Podstawowa nr 12 im. Powstańców Śląskich w Warszawie. Podczas Zlotu uczniowie uczestniczyli w uroczystym Apelu Pamięci Stanisława Hadyny, zwiedzili siedzibę Zespołu, wzięli także udział w warsztatach tanecznych i wokalnych z pedagogami Zespołu „Śląsk” oraz zaprezentowali na scenie swoje osiągnięcia artystyczne. Spotkanie szkół koordynowało Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.

Wszyscy uczestnicy „Dnia Pamięci Stanisława Hadyny” spotkali się na koncercie galowym z okazji inauguracji 66. sezonu artystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który był ukoronowaniem tegorocznego Zlotu.  W gronie uczniów i pedagogów „Szkół Hadynowskich”, wśród zaproszonych gości, przyjaciół i sympatyków, Zespół „Śląsk” rozpoczął sezon artystyczny 2018/2019. W koncercie inauguracyjnym w wykonaniu chóru, baletu i orkiestry, Zespół „Śląsk” wystąpił z repertuarem najpiękniejszych polskich pieśni i tańców z wielu regionów kraju. Na widowni zasiedli znamienici goście, a wśród nich m.in. II Wicewojewoda Śląski Piotr Kołodziejczyk, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk, Burmistrz Miasta Lublińca Edward Maniura, Wójt Gminy Koszęcin  Zbigniew Seniów oraz przedstawiciele służb mundurowych, zaprzyjaźnionych instytucji, mediów i firm.

Inaugurację poprzedziła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla artystów i pracowników Zespołu „Śląsk”. Przyznano Brązowy Krzyż Zasługi, złote, srebrne i brązowe Medale za Długoletnią Służbę nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę oraz dyplom za Zasługi dla Kultury Polskiej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnienia wręczał II Wicewojewoda Śląski, pan Piotr Kołodziejczyk.

Rozpoczynając nowy sezon w dniu urodzin swojego patrona, „Śląsk” przygotowuje się już do przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Zbiegający się w 2019 roku jubileusz urodzin dwóch Stanisławów: Hadyny (100 lat) i Moniuszki (200 lat), będzie motywem przewodnim w działalności Zespołu. W ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Roku Moniuszkowskiego”, „Śląsk” planuje cykl koncertów z repertuarem sakralnym kompozytora. W nowym sezonie artystycznym Zespół nie zapomni także o kolejnej, ważnej dacie związanej z historią Polski. W  roku 100-lecia I Powstania Śląskiego, Zespół przygotowuje się do oprawy artystycznej rocznicowych uroczystości, będzie także kontynuował prezentację programów patriotycznych: „Zespół „Śląsk” dla Niepodległej” oraz „Pieśń o Ojczyźnie” – przygotowanych na 100-lecie odzyskania niepodległości, a zawierających w repertuarze m.in. pieśni Powstańców Górnośląskich.

Wypełniając swoją misję ambasadora polskiej kultury, „Śląsk” będzie także podejmował działania o charakterze międzynarodowym. Oprócz udziału w międzynarodowych targach branży muzycznej, a także corocznych przedsięwzięć przyciągających do siedziby Zespołu gości z zagranicy, jak np. Letnia Szkoła Artystyczna czy Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Silesia”, Zespół wyruszy w kolejne podróże poza granice kraju. Jeszcze w tym roku, tuż po uroczystej inauguracji sezonu, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” wyjadą do Francji, gdzie wystąpią z dwudziestoma koncertami „Requiem” W.A.Mozarta. Na początku października, artyści baletu wezmą udział w X Dniach Kultury Polskiej w Żytomierzu na Ukrainie, a ich koncert będzie ukoronowaniem XXII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”. W listopadzie Zespół „Śląsk” uświetni w Bratysławie uroczysty wieczór z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 25. rocznicy nawiązania stosunków polsko-słowackich. Organizatorem koncertu jest Ambasada RP w Bratysławie. Na scenie Słowackiego Teatru Narodowego wystąpią artyści Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego "SL’UK", Słowackiego Teatru Narodowego z pierwszą solistką Baletu Rominą Kołodziej oraz artyści chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W 2019 roku zaplanowane zostały także większe trasy koncertowe: w Stanach Zjednoczonych oraz półtoramiesięczna trasa w Japonii, z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią. (AK)

Powrót