Królewska wizyta na pożegnanie z Dubajem

03II 22

Królewska wizyta na pożegnanie z Dubajem

Zakończył się udział Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. W ostatnim dniu Śląskiego Tygodnia Regionalnego, Pawilon Polski odwiedziła członkini rodziny królewskiej Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum, która m.in. podziwiała koncert w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Zgodnie z protokołem dyplomatycznym księżniczka została powitana przez Komisarza Pawilonu Polskiego i oprowadzona po wystawie czasowej, którą przygotowało Województwo Śląskie. Księżniczka obejrzała także krótki koncert Zespołu „Śląsk” z repertuarem ludowo-narodowym, który przez cały Tydzień Regionalny przyciągał międzynarodową publiczność. Jak informuje z Dubaju delegacja naszych artystów, członkini rodziny królewskiej była oczarowana zarówno polską gościnnością z jaką została podjęta w Pawilonie Polskim, jak i kunsztem wykonawczym Zespołu „Śląsk”. Na zakończenie dostojny, królewski gość otrzymał specjalnie przygotowany upominek, który wręczyli księżniczce artyści Zespołu „Śląsk”. Pamiątkowa fotografia była dopełnieniem wizyty.

„Sheikha Mozah bint Marwan bin Mohammed bin Hasher Al Maktoum jest wybitnym członkiem emirackiego społeczeństwa. Należy do jednej ze znaczących rodzin rządzących Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, rodziny Al Maktoum, kierowanej przez Jego Wysokość Szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktouma, wiceprezydenta, premiera i władcę Dubaju” (https://www.mozahalmaktoum.com) Jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który lata jako wykwalifikowany pilot komercyjny Emirates Airlines.

Dobiegł końca Śląski Tydzień Regionalny „Silesia Land of Opportunity”, który trwał od 27 stycznia do 2 lutego, w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO2020 w Dubaju. Na zaproszenie Marszałka Jakuba Chełstowskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” reprezentował region jako Ambasador Województwa Śląskiego. Podczas tego wydarzenia artyści zaprezentowali światowej publiczności bogactwo polskiej kultury występując z koncertami oraz prowadząc warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych. Główny koncert w wykonaniu Zespołu „Śląsk” odbył się 29 stycznia w Dubai Millennium Amphitheatre.

Założeniem Śląskiego Tygodnia Regionalnego było zerwanie ze stereotypowym postrzeganiem województwa. W Dubaju Śląsk był prezentowany jako region przechodzący dynamiczne zmiany, który szanując tradycję, otwarty jest na nowoczesną gospodarkę. Pomagali w tym ambasadorowie, w których gronie, oprócz Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” znaleźli się także: Uniwersytet Śląski, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Fundacja „Koronki Koniakowskie”, architekt Robert Konieczny czy Śląski Klaster Lotniczy.

Wystawa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich pierwotnie została zaplanowana od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021, ale z powodu pandemii przesunięto ją o blisko rok. 173 dni, 192 pawilony narodowe i miliony odwiedzających – Expo 2020 Dubai to wydarzenie porównywalne rozmachem z mistrzostwami świata w piłce nożnej lub igrzyskami olimpijskimi – cały świat w jednym miejscu. To przede wszystkim niecodzienna okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i wejścia na nowe rynki. Jest pierwszą w historii Wystawą Światową Expo organizowaną w kraju arabskim. Od 1 października 2021 roku, codziennie odbywa się ponad 60 eventów na żywo, a imprezę relacjonuje 25 tys. akredytowanych przedstawicieli mediów z całego świata. Zgodnie z szacunkami organizatorów, do jej zakończenia 31 marca 2022 roku, wystawę odwiedzi w sumie ok. 18 milionów gości. Za udział Polski w Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju odpowiedzialna jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Instytucją nadzorującą projekt jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

(korespondencja z Dubaju – Barbara Nowak, opracowanie tekstu AK)