Zabawy muzyczne

Zabawy muzyczne

Zabawa ludowa „Zając”
W materiale filmowym zaprezentowano zabawę zręcznościową pt. „Zając” znaną w różnych miejscach w kraju i w szerokim zasięgu poza Polską. Melodia wykorzystana w przygotowanej zabawie pochodzi z miejscowości Nowa Ruda na Mazowszu. Taniec z użyciem ułożonych na ziemi na krzyż patyków i towarzyszącą przyśpiewką o zającu, wymaga od uczestników niezwykłej zręczności i gibkości, niemalże zająca. Jest to lubiana przez dzieci zabawa, która wywoła zarówno uśmiech na twarzy jak i zmęczenie u małych wykonawców. Wesoły taniec i piosenka przybliży dawny obraz codziennego życia mieszkańców mazowszańskiej wsi.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=1964758133657286



Mów ładnie - to cykl spotkań mających na celu zadbanie o sprawność apratu mowy, dykcję i ładne mówienie. Podczas dzisiejszych zajęć zaprezentujemy ćwiczenia dykcyjne, które mają tak duży wpływ na to jak jesteśmy rozumieni przez innych. Zajęcia te są skierowane dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

https://youtu.be/cp_8GNlsdf0



Zabawa ludowa „Hop, ciup, Hanula!”
W materiale filmowym zaprezentowano zabawę zręcznościową do piosenki rozpoczynającej się od słów „Hop, ciup, Hanula!”. Zabawa pochodzi z miejscowości Gilowice na Śląsku. Był to popis zręczności wykonywany przez dwóch chłopców w formie rywalizacji. Ich zadaniem było rytmiczne przekładanie pałeczki z ręki do ręki pod nogami przy jednoczesnym śpiewaniu humorystycznej piosenki o dziewczynie - Hanuli. Muzyka przyśpieszała, a wygrywał rywalizację ten, któremu noga się nie powinęła.
Ta wesoła zabawa ożywi zarówno niejedno rodzinne popołudnie, jak i szkolną lekcję, warsztat tańca oraz wszelkie inne spotkania grup dziecięcych i młodzieżowych.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=718490608925062




Zabawa ludowa „Szewc”
W materiale filmowym zaprezentowano zabawę taneczną pt. „Szewc” znaną w całej Polsce. Wykorzystana w tej zabawie melodia pochodzi z Górnego Śląska. Zarówno Warstwa wokalna, jak i taneczna nawiązuje do coraz rzadziej znanego dzieciom rzemiosła, jakim jest szewstwo. Taniec ma formę dwuczęściową o zróżnicowanym charakterze muzycznym. W pierwszej części uczestnicy naśladują ruchem prace szewskie takie, jak zwijanie dratwy (nici szewskiej) oraz podbijanie obcasów. W drugiej wykonują krok szkroboka charakterystyczny dla tego regionu. W materiale zaprezentowano naukę śpiewu i tańca, którą można wykorzystać podczas zabaw domowych lub jako elementy edukacji regionalnej.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=654930685352166



ZABAWA Z KIJONKAMI
Kijonka to specjalna łopatka z drewna, która służyła do prania grubszych tkanin. Kobiety spotykały się nad rzeką, wspólnie robiły pranie i śpiewały piosenki dla umilenia czasu. Zabawa, którą przygotowali Ania i Krystian, wykorzystuje te przedmioty jako instrumenty muzyczne do akompaniamentu popularnej piosenki beskidzkiej „Hanka, czorne oczka”. Bardzo prosta forma  zabawowa dla dzieci, by rozwijać poczucie rytmu i koordynację.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=243849270004333


ZABAWA LUDOWA "KAPUSTA"
Materiał filmowy, uczący zabawy górali Beskidu Śląskiego "Kapusta", na którą składa się warstwa wokalno-muzyczna oraz taneczna. "Kapusta" to popularny w tym regionie taniec, który występuje tam w wielu odmianach lokalnych. Śpiewane są do niego różne teksty, a zależnie od nich, spotyka się tam rozmaite nazwy tego tańca. Był wykonywany zazwyczaj przez dzieci na co dzień, zwłaszcza przy okazji sąsiedzkich spotkań, związanych z lokalnym zwyczajem wspierania się w większych pracach gospodarskich. Taniec złożony jest z dwóch części, ma dość żywe tempo. Materiał umożliwia wspólną naukę śpiewu i tańca, która jest prosta i nie wymaga przygotowania.
Może stanowić istotny element edukacji regionalnej, kształtować świadomość lokalnej kultury i uczyć gwary.

https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=1656817867810378



polecamy