Realizacja nagrania płyty z okazji zbliżających się obchodów 70-lecia ZPiT „Śląsk

Powstaje nowa płyta z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Powoli zbliżamy się do 70. rocznicy powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Tak szacowny jubileusz wymaga odpowiedniej oprawy, dlatego już teraz artyści przygotowują się do uroczystych obchodów i cyklu wydarzeń, które je uświetnią. Jesienią tego roku, w koszęcińskiej siedzibie Zespołu zrealizowane zostały nagrania do jubileuszowej płyty, która trafi do odbiorców jako jedna z pamiątek i podsumowanie 70-lecia.

Najnowsze wydawnictwo fonograficzne Zespołu „Śląsk” przypomni publiczności najpiękniejsze i najsłynniejsze utwory kilku ostatnich dekad. Wśród nich znajdą się głównie kompozycje i opracowania muzyczne Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara, a także Czesława Grabowskiego, Ireneusza Łojewskiego i Czesława Płaczka. Pieśni i piosenki, które znajdą się na płycie, to nie tylko sztandarowy repertuar 70 lat działalności – to dziś już część legendy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wykonywane przez solistów, chór i orkiestrę Zespołu wciąż wywołują wzruszenie wśród publiczności całego świata. Między innymi te przeboje tworzą współczesną markę Zespołu, a ich kilkudziesięcioletnia historia czyni „Śląsk” bogactwem narodowej kultury. Płyta będzie zawierała ponad 20 utworów, które przez 70 lat zdobywały serca słuchaczy na całym świecie, a przypomniane w roku jubileuszu przysporzą zapewne nowych wielbicieli twórczości Zespołu „Śląsk”. Kunszt wykonawczy chóru i orkiestry jest bez wątpienia gwarantem niezwykłych doznań artystycznych.

Realizacja niniejszego zadania przyczyni się do promowania dziedzictwa unikatowej, polskiej kultury ludowej a przekazane w ten sposób uniwersalne wartości pozwolą dotrzeć do wielopokoleniowej grupy Polek i Polaków.

Na zadanie pn. „Realizacja nagrania płyty z okazji zbliżających się obchodów 70-lecia ZPiT „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie”, Zespół otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.polecamy