Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny

Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Silesia"

Zespół Taneczny Hemus - Bułgaria
Jako pierwszy został zaprezentowany wielokrotnie nagradzany folklorystyczny Zespół Taneczny „Hemus” z miasta Vratsa w Bułgarii, który działa od 1967 roku. Repertuar Zespołu stanowią tradycyjne pieśni i tańce wszystkich regionów etnograficznych Bułgarii. Nad wysokim poziomem artystycznym zespołu czuwa Genowefa Spasova – dyrektor, choreograf i Valery Spasov. Reprezentatywna grupa Zespołu „Hemus” koncertuje po całym świecie, prezentując bogactwo i różnorodność folkloru Bułgarii. Aktywnie uczestniczy w festiwalach folklorystycznych i konkursach artystycznych. Prezentowane przez zespół programy budzą zachwyt, entuzjazm i podbijają serca międzynarodowej widowni. Zespół „Hemus” gościliśmy w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie podczas Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w 2016 roku.

https://www.facebook.com/watch/?v=752707915295312&extid=jRgxo3FVZDx8GLYQ


Zespół Fuencaliente de La Palma - Wyspy Kanaryjskie
Zespół pochodzący z gminy Fuencaliente de La Palma (Wyspy Kanaryjskie, wyspa La Palma). Zespół Agrupación Folclorica Echentive powstał w 1975 roku, kierownikiem grupy jest Juan Jose Santos. Ich pierwszy występ miał miejsce podczas obchodów tradycyjnego święta Wysp Kanaryjskich na cześć Najświętszej Maryi Panny o nazwie la Bajada de la Virgen de las Nieves. Początki tej grupy znajdują się w gawędzie ludowej (po hiszpańsku Rondalla) „O Boskości” (Lo Divino). Grupa Echentive rozpoczęła swoją podróż dla jasno określonego celu: zachowania, badania i ratowania tradycyjnej muzyki, tańców, a także strojów ludowych wyspy La Palma. Zespół gościliśmy w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie podczas Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w 2019 roku.

https://www.facebook.com/watch/?v=364085997929318&extid=hNkil3fejVGsaQx2


Kulturno umetničko društvo "Caribrod” - Serbia
Kulturno umetničko društvo "Caribrod” pochodzi z miasta Dimitrovgrad w Serbii. Miasto Dimitrovgrad do 1950 roku nosiło nazwę Caribrod, stąd też nazwa zespołu. Został on założony w 1947 roku i od tego czasu nieprzerwanie pracuje w Centrum Kultury Dimitrovgrad. Kierownikiem zespołu jest Nikolajca Manov, a repertuar zespołu składający się z ponad 20 choreografii jest bardzo specyficzny, ponieważ łączy z sobą przez oryginalny folklor z Serbii oraz Bułgarii. Zespół „Caribrod” stanowią dorośli oraz dzieci w wieku szkolnym od 7 do 19-20 lat. W sumie „Caribrod” skupia ponad 200 członków, muzyków ludowych, sekcję śpiewu i orkiestrę. Zespół ma na koncie liczne występy w rodzinnej w Serbii, a także za granicą (Grecja, Czechy, Bułgaria, Hiszpania , Turcja, Macedonia Północna, Słowenia). Zespół „Caribrod” zdobył wiele nagród i wyróżnień z różnych festiwali w kraju i za granicą. Centrum Kultury KUD Dimitrovgrad jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Nišavski horovod”, który istnieje od 2001 roku.
Zespół gościliśmy podczas Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w 2019 roku.

https://www.facebook.com/watch/?v=948200215676186&extid=ke34lSLDSOCaLvTV

UFS "Mladost" - Słowacja
UFS "Mladost" działa przy Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, który w 2017 r. obchodził 55-lecie istnienia. Członkami zespołu są studenci byli członkowie innych zespołów folklorystycznych. Dzięki temu, iż pochodzą z różnych regionów Słowacji zespół zyskuje różnorodność, która znajduje odzwierciedlenie w jego twórczej aktywności i atmosferze. "Mladost" to mozaika ludzi, regionów, osobowości. Z każdym nowym aktywnym członkiem lub występem, grupa rozwija się i staje się czymś wyjątkowym, różnorodnym, pełnym energii i młodości. W 2013 roku Zespół został laureatem Festiwalu Akademickiego Zvolen na Słowacji. Brał on także udział w licznych festiwalach zagranicznych m. in. w Sycylii, Meksyku, Tajwanie, Filipinach, Australii oraz na wyspie Borneo. Zespół gościliśmy w siedzibie Zespołu „Śląsk” w Koszęcinie podczas Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w 2019 roku.

https://www.facebook.com/watch/?v=233562498076285&extid=fN3HdNBbcoJm2vxG


Zespół Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza - Panama
Zespół z odległej Panamy gościliśmy w naszej siedzibie w 2018 roku. Po 13 latach nieprzerwanej pracy Gran Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza (Wielki Zespół Tańca Ludowego Panama Fuerte Raza) uznawany jest za najbardziej ekspresyjny zespół pokazujący folklor panamski. Zespół zyskuje uznanie na scenach zarówno rodzimych jak i międzynarodowych. Zespół jest jednym z największych folklorystycznych grup w całej Panamie – podczas występu na scenie tańczy jednocześnie 50 tancerzy. Gran Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza posiada awangardowy repertuar współtworzony ze spektakularnymi dekoracjami scenicznymi. Mimo, że głównym celem zespołu jest pielęgnowanie korzeni kultury panamskiej, zarówno choreografia jak i wszystkie kreacje zespołu wzbogacane są odrobiną stylizacji, co przekłada się na przepiękne, bogate w kolory widowisko. Gran Ballet Folklorico Panama Fuerte Raza reprezentuje dumnie swój kraj i zaczarował widzów również na scenach w Kostaryce, Dominikanie, Kolumbii, Peru, Meksyku, Hiszpanii, Portugalii, Włoch oraz Francji. W listopadzie 2016 roku, zespół został oficjalnym reprezentantem kraju na Międzynarodowym Festiwalu Filmu w mieście Guadalajara, który transmitowany był przez ponad 20 różnych kanałów telewizyjnych na całym świecie.

https://www.facebook.com/watch/?v=2550316691894780&extid=zhqvvI6QSr7QGAgA


Zespół Gran Ballet Argentino - Argentyna
Grupa Gran Ballet Argentino pochodzi z Córdoby – miasta w środkowej Argentynie. Córdoba jest drugim co do wielkości miastem Argentyny po stolicy kraju Buenos Aires. Grupa została założona w 1963 roku i od tego czasu zajmuje się rozpowszechnianiem muzyki i tańców argentyńskich. Grupa składa się z tancerzy, muzyków, śpiewaków i aktorów, którzy są głęboko zaangażowani w ducha Argentyny. Dyrektorem grupy jest Alejandro Miguel Tapia. W repertuarze zespołu znajdują się tańce wiejskie oraz tango - taniec nieoderwanie związany z wizerunkiem Argentyny. Tańce argentyńskie czarują swoją energią i żywiołowością pokazując najpiękniejsze i najintensywniejsze cechy lokalnej tradycji. Zespół był uczestnikiem Festiwalu Folklorystycznego „Silesia” w 2019 roku.

https://www.facebook.com/266629766751229/videos/789523291850634


polecamy