https://www.high-endrolex.com/32

FolkSolution - Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Folk Solution

31.07.2021 sobota

W poszukiwaniu nowych form artystycznej ekspresji, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował kolejny projekt, który łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Po „Soft Power” i „Exodusie”, w których mogliśmy odnaleźć te elementy, kierownik baletu i choreograf Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkov stworzył spektakl pt. „Folk Solution”. Premiera widowiska odbędzie się 31 lipca 2021 roku podczas Festiwalu Turon Nowa Muzyka w Katowicach.

Autorzy spektaklu „Folk Solution” zadali sobie pytania: „Czy sztuka oparta na tradycji ludowej nadal jest aktualna? Jak polski folklor funkcjonuje w warunkach współczesności? Czy znajomość dziedzictwa historyczno-kulturowego, które ma korzenie w kulturze ludowej, jest konieczna w tworzeniu nowych form widowisk artystycznych?”. Próba odpowiedzi na te pytania zainspirowała nowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Pytania te są uzasadnione dlatego, że Zespół „Śląsk” jest znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako instytucja kultury przedstawiająca polski folklor w formie scenicznej, pokazując jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu - Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. „Śląsk” z sukcesem realizuje także projekty wychodzące poza ramy głównego nurtu Zespołu. Tym razem podejmuje próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym. Jednak ten poważny wątek natury egzystencjalnej autorzy i wykonawcy widowiska traktują z przymrużeniem oka, humorystycznie, jako „pojedynek dwóch przeciwieństw”.

Zarówno w podkładzie dźwiękowym, jak i w choreografii widowiska współistnieją dwie niezależne warstwy. Jedna z nich ilustruje współczesny świat przepełniony kakofonią industrialnych dźwięków i podporządkowany monotonii mechanicznych ruchów. Druga nawiązuje do tradycyjnego folkloru nasyconego emocjami i historycznymi wątkami, które od wieków z pokolenia na pokolenie były przekazywane w muzyce, tańcu i śpiewie ludowym. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie i prowokuje do indywidualnej odpowiedzi na wyżej zadane pytania.

Sceny – obrazy – „Folk Solution”:
1. „Kujawiak – oberek razem zatańczymy hej z wyrazem”
2. „Mazur w zgiełku mechanicznym ma charakter urzędniczy”
3. „Polonez w industrialu - nie na zamku, nie na balu ”
4. „ Wianek w smutku pogubiła bo chłopaka nie tuliła”
5. „Czy przed wami czy za wami, wybijany wykonamy”
6. „To nie my, to wola nieba. Wolę „nieba” spełnić trzeba”
7. „Izba tańczy na ludowo, kolorowo, odlotowo”
8. „Są żołnierki w naszej sferze chociaż widzę lecz nie wierzę”
9. „Krakowiakiem jednoczymy jako finał zatańczymy”

Twórcy widowiska:
Reżyseria: Michaił Zubkov – kierownik baletu ZPiT „Śląsk”
Opracowanie muzyczne: Rafał Zapała i Łukasz Huzik
Choreografia: Michaił Zubkov oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk
Stylizacja: Monika Cegiełkowska, Adam Chmielniak, Agnieszka Kulig
Reżyseria i realizacja światła: Paweł Kaprzyk, Michał Baron
Realizacja dźwięku: Leszek Siek
Realizacja filmowa: Paweł Kaprzyk, Karol Jarzyna, Jakub Witkowski, Wojciech Korpusik, Tomasz Lis, Robert Przewoźnik, Łukasz Huzik.
Kostiumy: Wybrane elementy strojów ludowych z kolekcji kostiumów scenicznych Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Więcej informacji na temat premiery i samego festiwalu Tauron Nowa Muzyka http://festiwalnowamuzyka.pl/



polecamy