Działalność Artystyczna
KONCERTY
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to instytucja kultury o szerokiej działalności artystycznej, kultywująca tradycje narodowego dziedzictwa oraz promująca polską twórczość ludową i narodową. W swojej bogatej ofercie koncertowej posiada programy galowe – będące kwintesencją działalności artystycznej Zespołu, wokalno-instrumentalne – muzyki klasycznej i religijnej, edukacyjne, a także niepowtarzalne widowiska – będące wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego.
PROGRAMY GALOWE
A to Polska właśnie
Najbardziej znany program Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, przynoszący światowy rozgłos oraz splendor, ukazujący piękno kultury narodowej, jak i bogactwo spuścizny regionalnej. Całokształt widowiska stanowią ludowe pieśni i tańce, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone choreografiami tańców narodowych. Przeważającą część tego programu stanowią kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny oraz układy choreograficzne Elwiry Kamińskiej – duetu twórców potęgi „Śląska”. W programie znajdują się popularne utwory Stanisława Hadyny, takie jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” oraz opracowania muzyczne takich tańców jak: „Trojak”, „Kujawiak-Oberek” czy „Polonez-Mazur”.
Profesjonalna interpretacja pieśni, tańców ludowych i narodowych w wykonaniu artystów Zespołu – od lat stanowi wizytówkę Polski na scenach całego świata, czyniąc z Zespołu Ambasadora Polskiej Kultury Narodowej.
Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk
Koncert składający się z utworów i opracowań muzycznych dwóch znakomitych kompozytorów. Pierwsza część programu poświęcona jest twórczości Wojciecha Kilara, który współpracując z Zespołem „Śląsk” w latach 70. – tworzył utwory inspirowane kulturą ludową. Charakterystyczną kompozycją w tym koncercie jest: „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Kujawiaki głuszyńskie”, w choreografii Hanny Chojnackiej. Kolejnym znanym utworem jest „Głęboka studzienka”, która w lirycznym wykonaniu – wzrusza serca słuchaczy. Pierwsza część programu zakończona jest widowiskowym „Tańcem Górali Żywieckich”.
Kolejną odsłonę koncertu stanowią kompozycje Stanisława Hadyny – twórcy i założyciela Zespołu „Śląsk”. W tej części usłyszymy utwory takie jak: „Słoneczko wyszło”, „Gąska” czy „Do Krakowa”. Obok żywiołowych „Tańców Górali Podhalańskich” zobaczymy także narodowy taniec „Krakowiak”, który wieńczy całość koncertu.
Kilar
Żywiołowe widowisko monograficzne, poświęcone w całości światowej sławy kompozytorowi i pianiście Wojciechowi Kilarowi, który współpracując z Zespołem „Śląsk” – tworzył utwory inspirowane kulturą ludową. Zespół zawdzięcza Kilarowi kompozycje i opracowania muzyczne około 30 utworów, z których powstał koncert dedykowany wielkiemu artyście. Obok „Poloneza” z filmowej ekranizacji „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, zobaczymy ciekawe kompozycje choreograficzne takie jak: „Dwa Michały”, „Polka opolska”, a także „Harnaś i zbójnicy”. W programie tym znalazł się także utwór z cyklu „tatrzańskich” dzieł Wojciecha Kilara – „Orawa”. Jest to pierwsze na świecie opracowanie sceniczne tego dzieła, do którego choreografię ułożył Juraj Kubánka – słowacki tancerz, choreograf i reżyser. Dzięki tak znakomitemu połączeniu tych wielkich osobowości „Orawa” w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” staje się niezapomnianym dziełem, które na długo pozostaje w pamięci widza.
Podróże ze "Śląskiem"
Koncert, w którym barwna prezentacja pieśni i tańców charakterystycznych dla kręgu państw Unii Europejskiej, ukazana jest na tle najpopularniejszych polskich utworów ludowych z repertuaru Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W programie prezentowane są stylizowane stroje ludowe z wielu regionów Polski i Europy, możemy je podziwiać m.in. w: oryginalnej i niepowtarzalnej greckiej „Zorbie”, „Tańcach słowackich” czy żywiołowych „Tańcach węgierskich”. Twórcami choreografii w tym koncercie są: Elwira Kamińska, Władysław Stefanik, Hanna Chojnacka i Juraj Kubánka. Usłyszeć w nim możemy utwory takie jak: „O sole mio” oraz „La Montanara”, które przenoszą słuchaczy do słonecznej Italii. Nostalgiczna pieśń „Greensleeves” natomiast, wprowadza w klimat Wysp Brytyjskich. Poziom wykonawczy baletu, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” gwarantuje widowisko na najwyższym poziomie artystycznym, a dobór repertuaru sprawia, iż widz zostaje zaproszony w podróż niemalże po całej Europie.
Narodziła nam się dobroć
Barwne widowisko bożonarodzeniowe, składające się z najpiękniejszych kolęd oraz pastorałek, przeplatanych tańcami regionalnymi i narodowymi. W koncercie usłyszymy kolędy, wpisane w wielowiekową tradycję obchodów Bożego Narodzenia: „Bóg się rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Cichą Noc” oraz „Adeste fideles”. Duże znaczenie w koncercie tym mają autorskie kompozycje Stanisława Hadyny do słów Kazimierza Szemiotha „Na pasterkę gorole”, „Pasterze nie zwlekali” czy „Święta to biele”. Słuchaczy wzrusza także niepowtarzalny „Polonez-kolęda”, którego patriotyczny wydźwięk pozostaje na długo w pamięci. Zobaczymy także niepowtarzalne układy taneczne Elwiry Kamińskiej – pierwszego choreografa Zespołu: „Trojaka”, „Kujawiaka-Oberka” oraz „Krakowiaka”, a także układy Władysława Stefanika „Polonez-Mazur”. Całość programu ubarwiona jest podhalańskimi gawędami Hanny Nowobilskiej, które wprowadzają słuchaczy w niepowtarzalny świąteczny klimat.
Zespół „Śląsk” dla Niepodległej
Kolekcja najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych. Dopełnieniem programu są tańce narodowe: „Polonez”, „Mazur”, „Kujawiak”, przepiękny „Krakowiak” oraz najbardziej charakterystyczny dla Zespołu, śląski „Trojak”. To tańce, w których odbija się jak w zwierciadle nasz narodowy charakter: duma, romantyczność, ale i żywiołowość pełna ludowego kolorytu. Program ten został stworzony na 100-lecie polskiej niepodległości. Wzbudza on uczucia patriotyczne, pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża. Usłyszymy w nim m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w wyjątkowym opracowaniu Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej”, opracowany na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego. Bliskie sercom Polaków popularne piosenki: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” czy „Ułan i dziewczyna” zachwycają chóralnym wykonaniem.
Starzyk
Koncert przedstawiający w artystycznym ujęciu różnorodność górnośląskich tradycji, które zilustrowane zostały muzyką, śpiewem i tańcem. Program ten jest zbiorem pieśni obrazujących etos pracy górników, jak i tradycje oraz obrzędy z nim związane. Ubarwiony śląskimi tańcami w przepięknych stylizowanych kostiumach scenicznych, które dopinają całość przedstawienia. W koncercie tym nie zabraknie również żartobliwych utworów, tak charakterystycznych dla społeczności śląskiej, poruszających tematykę rodzinną i towarzyską. Usłyszymy w nim tytułowego „Starzyka”, „Bajtla”, „Karlika” czy „Karolinkę”, utworów Stanisława Hadyny oraz „Głęboką studzienkę” – Wojciecha Kilara. Zobaczymy bogactwo śląskich tańców, z których warto wyróżnić „Mietlorza”, „Zwodzonego”, „Koziery” oraz niepowtarzalnego „Trojaka”. Koncert jest lekcją śląskiej tradycji oraz kultury i idealnie komponuje się w obchodach uroczystości związanych z Barbórką.
Śląskie gody
Program obrazujący zanikające już obrzędy i zwyczaje weselne na Górnym Śląsku oraz unikatowe wielowiekowe tradycje regionalne. Tańce śląskie w tym koncercie pełnią niemałą rolę: „Błogosławiony”, „Chodzony” czy „Lender” w regionalnych strojach śląskich, tak różnorodnych w swej kolorystyce i formie stanowią wizytówkę regionu. W programie usłyszymy takie utwory jak „Gąska”, „Od buczku do buczku”, „Dziadek” czy „Waloszki górnicze”.
PROGRAMY WOKALNO-INSTRUMENTALNE
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w swoim zróżnicowanym repertuarze posiada wiele koncertów w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry. Stanowią one doskonałą oprawę artystyczną wielu uroczystości, nadając im niezapomniany charakter. Programy te wykonywane są w salach koncertowych, widowiskowych, kościołach oraz w plenerze. Wiele z nich, to koncerty sakralne skierowane do wiernych Kościoła katolickiego czy ewangelickiego.
Bogurodzica
Koncert z najpiękniejszymi pieśniami ku czci Matki Bożej, gdzie tradycyjne pieśni religijne opracowane w artystycznej aranżacji przez Stanisława Hadynę, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Krzysztofa Dziewięckiego pełne uduchowienia – ubogacają kult maryjny w Polsce. W koncercie znajdują się najsłynniejsze polskie pieśni sławiące Bogarodzicę takie jak: „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Czarna Madonna” czy „Matko Piekarska”. W repertuarze nie zabraknie „Bogurodzicy”, tytułowej pieśni w muzycznym opracowaniu Stanisława Hadyny. Niezwykły klimat tego programu podkreślają recytacje poetyckich utworów Władysława Bełzy, Zygmunta Krasińskiego, Władysława Syrokomli oraz Juliana Tuwima. „Bogurodzica” – to koncert, w którym znane utwory religijne w wirtuozerskim wykonaniu artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” stają się swoistą modlitwą –wzruszają serca wszystkich słuchaczy.
Koncert pieśni sakralnych
Program dedykowany świętemu Janowi Pawłowi II. Jest to kolekcja ulubionych pieśni Papieża Polaka i stanowi jednocześnie – muzyczną ilustrację Jego pontyfikatu. Koncert rozpoczyna najstarsza polska pieśń – „Bogurodzica”. Usłyszymy w nim także „Czarną Madonnę” oraz „Barkę” – pieśni, które wywołują głębokie emocje. W programie nie zabraknie także „Ave Maria” Stanisława Hadyny czy „Panis Angelicus” Césara Francka. Od pieśni religijnych wędrujemy do utworów muzyki klasycznej – fragmentów „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Wielkiej Mszy Żałobnej” Françoisa-Josepha Gosseca. Program wieńczy „Alleluja” Georga Friedricha Händla. Całość koncertu stanowią utwory, które były bliskie sercu Ojca Świętego.
Wielki Tydzień
Koncert pieśni pasyjnych i wielkanocnych, które stanową swoistą poetycką formę modlitwy. Wprowadzają słuchaczy w wydarzenia Wielkiego Tygodnia, napełniając refleksją i zadumą. Wyjątkowy klimat koncertu wzbogacają utwory poetyckie ks. Zbigniewa Piaseckiego, Tadeusza Lenartowicza, Kazimierza Szemiotha oraz Stanisława Wyspiańskiego. W programie zawarte zostały pieśni z okresu Wielkiego Postu oraz Wielkanocy takie jak: „Ludu, mój ludu”, „Wisi na krzyżu”, tytułowy „Wielki Tydzień” oraz „Zwycięzca śmierci”, które w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk” ujęte zostały w artystyczną harmonię, wywołując gamę wzruszeń i głębokich doznań duchowego sacrum.
Święta Noc
Koncert ujmujący ciepłem i magią świąt Bożego Narodzenia, w którym znajdują się najpiękniejsze kolędy i pastorałki. W programie usłyszymy kolędy w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny: „Bóg się rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Cichą Noc”, „Oj maluśki” oraz „Adeste fideles”. Istotne znaczenie w programie tym zajmują autorskie opracowania założyciela Zespołu do słów Kazimierza Szemiotha: „Na pasterkę gorole”, „Pasterze nie zwlekali”, Święta to biele” oraz „Polonez-kolęda”. Całość programu ubarwiona jest góralskimi gawędami Hanny Nowobilskiej, które wprowadzają słuchaczy w niepowtarzalny świąteczny klimat.
Solus Christus
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w swojej wieloletniej działalności w szczególny sposób troszczy się o dziedzictwo kulturowe, w tym dziedzictwo duchowe mieszkańców naszego kraju. Opracowując program „Solus Christus” Zespół „Śląsk” pragnął wyrazić szacunek dla dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Podczas tworzenia repertuaru Zespół współpracował z przedstawicielami Kościoła luterańskiego oraz artystami wyznania ewangelickiego. Owocem tej współpracy oraz wiedzy, jaką zdobył na temat znaczenia Reformacji w kulturze Polski i Europy, jest program „Solus Christus”. Składają się na niego utwory sakralne dzieł m.in.: Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Georga Friedricha Händla. Dopełniają go również kompozycje Stanisława Hadyny oraz opracowania muzyczne utworów sakralnych Jean-Claude’a Hauptmanna. W programie tym usłyszymy: „Ojcowski dom”, „Toruj Jezu sam”, „Agnus Dei”, „Ojcze nasz”, „Wierzyć mnie Panie ucz” oraz „Alleluja”.
Koncerty sakralne z muzyką Stanisława Moniuszki
W bogatym oraz różnorodnym repertuarze Zespołu „Śląsk” uwagę zwracają liczne dzieła religijne Stanisława Moniuszki: Msze łacińskie: Des-dur i Es-dur, a także Msza żałobna g-mol, Msza Piotrowińska w języku polskim oraz cztery Litanie Ostrobramskie. W interpretacji Zespołu „Śląsk” dzieła Stanisława Moniuszki nabierają nowego wyrazu i podniosłego charakteru. Dzięki potędze głosów kilkudziesięcioosobowego chóru, solistów, muzyce orkiestrowej i organowej wykonywanej na żywo, koncerty gwarantują melomanom najwyższy poziom wykonawczy i niezapomniane przeżycia artystyczne.
Idą Powstańcy
Koncert pełniący ważną rolę edukacyjną związaną z XX-wieczną historią regionu śląskiego i państwa polskiego. Kompozycja pieśni z okresu Powstań Śląskich z 1919, 1920 i 1921 roku, podkreśla tak istotne dla każdego Polaka wartości jak: patriotyzm, honor, wiara i wolność. W programie tym usłyszymy znane utwory w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny, Krzysztofa Dziewięckiego, Janusza Stalmierskiego oraz Ireneusza Łojewskiego: tytułową pieśń „Idą Powstańcy”, „Tęskni dziołcha do syneczka”, „Od Bytomia bita droga”, „Do Bytomskich Strzelców” oraz „Wojenko, wojenko”. Nie zabraknie także „Roty Śląskiej” i „Już zachodzi czerwone słoneczko” – utworów przywołujących klimat tamtych lat.
Okolicznościowy program patriotyczny
Koncert z pieśniami patriotycznymi, dedykowany uroczystościom o charakterze wojskowym, rocznicom związanym z najważniejszymi wydarzeniami polskiej historii oraz świętom państwowym. Znajdują się w nim m.in.: „Bogurodzica”, „My, Pierwsza Brygada” w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, „Jak długo w sercach naszych” oraz popularne pieśni wojskowe: „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Czerwone maki”. W programie nie brak także najbardziej popularnych pieśni z okresu Powstania Warszawskiego w opracowaniach muzycznych Krzysztofa Dziewięckiego i Mirosława Macieja Banacha. Wśród nich m.in.: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Zośka”, „Hej, chłopcy, bagnet na broń”. Program dopełniają pieśni związane z powstańczymi zrywami Ślązaków, m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko”, „Hej, powstań ludu śląski”.
Pieśń o Ojczyźnie – Zespół „Śląsk” dla Niepodległej
Na program składają się najpopularniejsze pieśni patriotyczne, będące świadectwem historii i burzliwej przeszłości narodu i państwa polskiego. Utwory zawarte w tym koncercie przywołują wiele emocji i wspomnień minionych lat. Usłyszymy pieśni hymniczne, żołnierskie, powstańcze i partyzanckie: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Hymn Armii Krajowej”, „Szturmówkę” oraz „Rozszumiały się wierzby płaczące”. Tytułowa „Pieśń o Ojczyźnie” czy „My, Pierwsza Brygada” w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zapadają na długo w pamięć. Koncert ten jest pielęgnacją kulturowego dziedzictwa narodowego oraz muzycznym wyrazem oddania i wierności Ojczyźnie.
PROGRAMY TANECZNE
Koncerty w wykonaniu baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W zależności od okoliczności programy te realizowane są z udziałem orkiestry, solistów orkiestry lub do muzyki odtwarzanej. Koncerty mogą odbywać się w salach koncertowych, aulach i halach widowiskowych oraz w plenerze. Programy taneczne wypełniają żywiołowe choreografie najwybitniejszych twórców współpracujących z Zespołem „Śląsk” na przestrzeni 60 lat. W obecnym sezonie koncertami baletowym są: „Znaszli ten kraj”, „Z tańcem po kraju”.
Z tańcem po kraju
Jednoczęściowy koncert w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”im. Stanisława Hadyny. Na program składają się najpiękniejsze tańce repertuaru zespołu w artystycznym opracowaniu Elwiry Kamińskiej, Hanny Chojnackiej, Władysława Stefanika czy Juraja Kubanki. W repertuarze znajdują się zarówno tańce regionalne z reprezentacyjnym „Trojakiem” czy ”Tańcami podhalańskimi”, jak i polskie tańce narodowe na czele z „Krakowiakiem” wieńczącym cały koncert . Artyści występują w kostiumach z różnych regionów całej Polski.
Znaszli ten kraj
Koncert „Znaszli ten kraj” w wykonaniu artystów baletu oraz solistów chóru Sceniczna podróż po Polsce, podczas której widz poznaje barwne stroje, muzykę, tańce oraz piosenki charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju. Stylizowane stroje ludowe, niczym w kalejdoskopie zmieniają się podczas każdego tańca, zachwycając publiczność swoją różnorodnością i kolorytem. W programie tym zamieszczone zostały utwory Stanisława Hadyny oraz choreografie Elwiry Kamińskiej – twórców potęgi Zespołu „Śląsk”: „Trojak”, „Krakowiak”, „Kujawiak”, „Oberek” czy „Tańce Górali Podhalańskich”. Całość dopełniają znane piosenki „Szła dzieweczka”, „Piekła baba chleb”, „Dzióbka dej” oraz „Karolinka”. Koncert „Znaszli ten kraj” zachwyca odbiorców wszystkich pokoleń.
PROGRAMY EDUKACYJNE
Koncerty w wykonaniu solistów i baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W zależności od okoliczności programy te realizowane są z udziałem orkiestry, solistów orkiestry lub do muzyki odtwarzanej. W programach baletowych biorą także udział soliści chóru. Koncerty mogą odbywać się w salach koncertowych, aulach i halach widowiskowych oraz w plenerze.
Koncert edukacyjny
Program adresowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i licealnych. Formuła koncertu stanowi doskonałe połączenie wiadomości z zakresu historii, literatury, etnografii, muzyki oraz tańca. Atrakcyjność przekazu, ciekawe układy taneczne oraz wspólne śpiewanie z artystami sprawiają, że nawet najmłodszy widz aktywnie uczestniczy w wydarzeniu. W koncercie – obok śpiewu i tańca, pokazane są stylizowane stroje ludowe, które zwracają uwagę niejednego widza.
WIDOWISKA
Spektakle muzyczne oraz widowiska w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” są wynikiem poszukiwań nowych form wyrazu artystycznego, do których zaproszeni zostali znani artyści śląskiej estrady. Zespół poszerzył gamę repertuarową o widowiska: „Wesele na Górnym Śląsku”, „Zespół Śląsk biesiadnie” oraz „Flirt każdego może spotkać…”
FOLK SOLUTION
Autorzy spektaklu Folk Solution zadali sobie pytania: „Czy sztuka oparta na tradycji ludowej nadal jest aktualna? Jak polski folklor funkcjonuje w warunkach współczesności? Czy znajomość dziedzictwa historyczno-kulturowego, które ma korzenie w kulturze ludowej, jest konieczna w tworzeniu nowych form widowisk artystycznych?”. Próba odpowiedzi na te pytania zainspirowała nowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.
Pytania te są uzasadnione dlatego, że Zespół "Śląsk" jest znany w kraju i za granicą przede wszystkim jako instytucja kultury przedstawiająca polski folklor w formie scenicznej, pokazując jego wielobarwność i bogactwo w muzyce, pieśniach i tańcach ludowych opracowanych przez założycieli Zespołu - Stanisława Hadynę i Elwirę Kamińską. Jakkolwiek „Śląsk” z sukcesem realizuje projekty wychodzące poza ramy głównego nurtu Zespołu. Tym razem Zespół podejmuje próbę konfrontacji muzyki elektronicznej i tańca nowoczesnego z polskim folklorem muzyczno-tanecznym. Jednak ten poważny wątek natury egzystencjalnej autorzy i wykonawcy widowiska traktują z przymrużeniem oka, humorystycznie, jako „pojedynek dwóch przeciwieństw”.
Zarówno w podkładzie dźwiękowym, jak i w choreografii widowiska współistnieją dwie niezależne warstwy. Jedna z nich ilustruje współczesny świat przepełniony kakofonią industrialnych dźwięków i podporządkowany monotonii mechanicznych ruchów. Druga nawiązuje do tradycyjnego folkloru nasyconego emocjami i historycznymi wątkami, które od wieków z pokolenia na pokolenie były przekazywane w muzyce, tańcu i śpiewie ludowym. Taka kompilacja dźwięków i ruchu skłania do refleksji nad znaczeniem i miejscem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie i prowokuje do indywidualnej odpowiedzi na wyżej zadane pytania. Premiera widowiska odbyła się 31.07.2021 roku podczas festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice.
Sceny - obrazy:
- „Kujawiak – oberek razem zatańczymy hej z wyrazem”
- „Mazur w zgiełku mechanicznym ma charakter urzędniczy”
- „Polonez w industrialu - nie na zamku, nie na balu ”
- „ Wianek w smutku pogubiła bo chłopaka nie tuliła”
- „Czy przed wami czy za wami, wybijany wykonamy”
- „To nie my, to wola nieba. Wolę „nieba” spełnić trzeba”
- „Izba tańczy na ludowo, kolorowo, odlotowo”
- „Są żołnierki w naszej sferze chociaż widzę lecz nie wierzę”
- „Krakowiakiem jednoczymy jako finał zatańczymy”
Wesele na Górnym Śląsku
Widowisko oparte na oryginalnym tekście Stanisława Ligonia z 1929 roku. Zespół ukazuje w nim elementy regionalnej górnośląskiej ceremonii zaślubin i wesela z początków XX wieku. Spektakl wzbogacony został tańcami i piosenkami charakterystycznymi dla tego regionu. Usłyszymy w nim m.in. utwory: „Zachodzi słoneczko”, „Goiczek zielony” oraz „Zalotnice i swat”. Tancerzy natomiast podziwiać będziemy w „Mietlorzu”, „Kozierach” oraz w „Trojaku”. „Wesele na Górnym Śląsku” w reżyserii Henryka Konwińskiego w wykonaniu pełnego składu artystycznego: chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” oraz aktorów śląskich teatrów, stanowi doskonałą lekcję obrzędu, gwary, tradycji oraz historii.
Flirt każdego może spotkać…
Muzyczny spektakl będący wspólnym przedsięwzięciem artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Teatru Inspiracji z Bielska-Białej, oparty na znanych i bardzo popularnych piosenkach francuskich Jacquesa Brela, Georgesa Brassensa, Charlesa Aznavoura, Édith Piaf w tłumaczeniu m.in. Wojciecha Młynarskiego.
To teatralne przedsięwzięcie zrealizowane jest z dużym muzycznym smakiem, gdzie wspaniali wokalnie artyści „Śląska” świetnie odnaleźli się w niecodziennym dla siebie repertuarze. Reżyserzy Tomasz Lorek i Kuba Abrahamowicz tak skomponowali całość widowiska, iż zachwyca ono lekkością i wdziękiem, a jednocześnie nie jest pozbawione charakteru. Do spektaklu w opracowaniu muzycznym Piotra Mazura chętnie się powraca, gdyż flirt każdego może spotkać…
Widowisko rozrywkowe realizowane przez solistów, chór, balet i orkiestrę Zespołu „Śląsk” wraz z aktorami scen polskich, w reżyserii Michała Smolorza. Spektakl, przepełniony humorem, tańcem oraz biesiadnymi piosenkami w profesjonalnym wykonaniu artystów Zespołu, jest oryginalną propozycją koncertową dla miłośników śląskiej kultury.
Exodus
Spektakl taneczny w wykonaniu artystów baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” do muzyki Wojciecha Kilara, składający się z „Preludium” oraz tytułowego „Exodusu” w choreografii Michaiła Zubkowa i reżyserii Pawła Szumca. Spektakl jest efektem współpracy Zespołu „Śląsk” z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie. „Exodus” jest widowiskiem opartym na stylistyce tańca współczesnego i ludowego z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego. Szesnastu tancerzy otoczonych muzyką Wojciecha Kilara oraz elementami sztuk wizualnych łączą się w plastycznych obrazach opowiadających o podróży człowieka przez życie.
Projekt „Exodus” jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.
Soft Power
Spektakl taneczny do muzyki brytyjskiego twórcy muzyki elektronicznej Felicity (Dominika Dvoraka), w choreografii Michaiła Zubkowa. Projekt zrealizowany z krakowską Fundacją Tone - Muzyka i Nowe Formy Sztuki oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Łączy elementy tańca ludowego z tańcem współczesnym i muzyką elektroniczną. Artyści baletu Zespołu „Śląsk” tańczą do muzyki Felicity w kostiumach z elementami strojów ludowych, co sprawia, iż widz wprowadzony jest w inny, zaskakujący wymiar folkloru.
Projekt „Soft Power” został włączony do koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza programu „Polska 100”, realizowanego w ramach „Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program okolicznościowy
W swej bogatej ofercie repertuarowej Zespół Pieśni Tańca „Śląsk” posiada wiele programów galowych, wokalno-instrumentalnych a także widowisk. Koncert okolicznościowy natomiast jest odpowiedzią na szczególne potrzeby kontrahentów. Z uwagi na niecodzienne oczekiwania oraz możliwości zamawiającego Zespół „Śląsk” przygotowuje propozycje z różnymi składami artystycznymi. Na życzenie kontrahenta odpowiednio dostosowuje repertuar oraz uwzględnia indywidualne potrzeby zamawiającego.
Kontakt:
Dział Produkcji Imprez i Koncertów:
tel.: + 48 34 310 64 23
e-mail: koncerty@zespolslask.pl