Zbigniew Cierniak laureatem Gwiazdy Górnośląskiej

13XI 23

Zbigniew Cierniak laureatem Gwiazdy Górnośląskiej

12 listopada w Filharmonii Śląskiej odbyła się gala wręczenia „Gwiazdy Górnośląskiej”. Odznaczenie z rąk marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego odebrał Dyrektor Zespołu „Śląsk” Zbigniew Cierniak. Przyznane wyróżnienie jest wyrazem uznania za propagowanie wartości kulturowych naszego regionu i przywracanie prawdy historycznej związanej z Powstaniami Śląskimi. W imieniu Dyrektora serdecznie dziękujemy i z jeszcze większym zapałem wracamy do realizacji kolejnych zadań.

Nagroda nawiązuje do historycznego odznaczenia z czasów II Rzeczpospolitej. Ustanowiona w 1925 roku dla Powstańców Śląskich, nadawana była „w dowód uznania zasług położonych w walkach o wieczyste prawa Śląska piastowskiego". Kapituła odznaczenia mieściła się w Warszawie, a następnie została przeniesiona do Katowic. W 2021 roku odznaczenie zostało przywrócone po 76-letniej przerwie z inicjatywy marszałka województwa śląskiego. Podczas Gali, kopię odznaczenia z 1925 roku odebrały osoby i instytucje, które w sposób szczególny zaangażowały się w upamiętnienie obchodów Powstań Śląskich, propagują wartości kulturowe regionu oraz przywracają prawdę historyczną związaną z powstaniami śląskimi. 

„Gwiazda Górnośląska to nie tylko wyróżnienie dla osób i instytucji, które przyczyniają się do rozwoju województwa śląskiego, mają istotny wkład w jego promocję i budowę tożsamości, ale także wyraz uznania i podziękowanie za pracę, poświęcenie i zaangażowanie w codziennej aktywności. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i cieszę się, że nawiązują swoją aktywnością i działaniem do pięknych kart historii regionu”  – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

W trakcie uroczystości marszałek Jakub Chełstowski został uhonorowany Statuetką Niepodległości przez prezesa Stowarzyszenia Polskich Chrześcijańskich Demokratów – Adama Kowalczyka. Ponadto, przedstawiciele Bractwa Kurkowego Rzeczpospolitej wręczyli marszałkowi Krzyż Kawalerski Rycerskiego Brackiego Orderu Jubileuszowego Krzyża 160-lecia Powstania Styczniowego. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zwieńczeniem spotkania był koncert galowy pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. (AK)