Zatańcz z nami! - Zespół „Śląsk” partnerem święta folkloru w Krakowie

29XI 22

Zatańcz z nami! - Zespół „Śląsk” partnerem święta folkloru w Krakowie

Bogactwo ludowych kostiumów, instrumentacji oraz tradycyjnych kroków tanecznych polskich tańców narodowych w znakomitych choreografiach - już po raz kolejny odbyło się w Krakowie wielkie święto folkloru pod nazwą ZATAŃCZ Z NAMI! W Hali Sportowej TS Wisła wystąpiło 400 wykonawców wraz z orkiestrą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery.  

ZATAŃCZ Z NAMI! to projekt taneczno-muzyczny, który jest okazją do prezentacji i podziwiania w jednym miejscu wszystkich najważniejszych zespołów folklorystycznych działających na terenie miasta Krakowa i jego okolic. Już po raz czwarty partnerem imprezy jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Podczas tegorocznej edycji tego barwnego wydarzenia można było zobaczyć blisko 400 tancerzy z 11 zespołów folklorystycznych. Wśród nich znalazły się: Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Studio Baletowe Opery Krakowskiej, Studio Ruchu Simple, Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, a także Zespoły Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, „Mali Krakowiacy”, „Małe Słowianki”, „Miechowiacy”, „Porębianie”, Zespół Pieśni i Tańca UJ „Słowianki” i Zespół Tańca Ludowego „Krakowianie”. Artystom towarzyszyła Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. W wykonaniu muzyków mogliśmy usłyszeć nie tylko muzykę ludową, do której tańczyli miłośnicy folkloru, ale także dzieła muzyki filmowej: główny temat muzyczny z „Gwiezdnych wojen” czy „Piratów z Karaibów”. W finale wszyscy uczestnicy projektu zatańczyli do poloneza Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” w mistrzowskim wykonaniu muzyków Zespołu „Śląsk”.

Organizatorem wydarzenia byli: Art&Sound Producers, Urząd Miasta Krakowa i Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Partnerami byli: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny wraz z Polską Sekcją Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. (AK)