Z koncertami na Pomorzu i Kaszubach

24I 22

Z koncertami na Pomorzu i Kaszubach

Ostatni weekend przed wylotem na EXPO2020 w Dubaju, artyści Zespołu „Śląsk” spędzili na północy Polski. W sobotę 22 stycznia, w Hali Gdynia Arena, przy komplecie publiczności, odbył się dwuczęściowy koncert noworoczny z repertuarem ludowo-narodowym. Kolejnego dnia, chór i orkiestra wystąpili w Szymbarku, w kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie zabrzmiały najpiękniejsze kolędy i pastorałki w programie „Święta Noc”. Koncertami dyrygował Wojciech Wantulok.

Niezwykły, noworoczny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk miał miejsce w Hali Gdynia Arena. W obszernym, dwuczęściowych programie Zespół zaprezentował najbardziej przebojowe pozycje ze swojego repertuaru. Nie zabrakło sztandarowych pieśni i tańców oraz akcentów bożonarodzeniowych. To był prawdziwy pokaz kultury i tradycji polskiego folkloru, wzbogacony kolędami i pastorałkami. Licznie zgromadzona publiczność była zachwycona. Po tak udanym, koncertowym wieczorze na Pomorzu artyści chóru i orkiestry wyruszyli w podróż do urokliwej miejscowości Szymbark, położonej w samym sercu Kaszub. W tamtejszym kościele  pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus zauroczyli słuchaczy repertuarem bożonarodzeniowych utworów z programu „Święta Noc”.

Wydarzenie zorganizowała Lokalna Organizacja Turystyczna „Szczyt Wieżyca” z Szymbarka. To nie pierwsza wizyta Zespołu „Śląsk” na Kaszubach na zaproszenie tej organizacji. Artyści spotykali się już z tamtejszą publicznością w ubiegłych latach, nie tylko w Szymbarku, ale i Kościerzynie, Stężycy czy Szemud. Gościnne Kaszuby niezmiennie zachwycają gościnnością, kompletem publiczności i niemilknącymi brawami, dla których „Śląsk” z radością tam wraca.  

A już 25 stycznia, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” udaje się do Dubaju, gdzie jako Ambasador Województwa Śląskiego wystąpi z koncertami oraz zorganizuje warsztaty taneczne podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego na Wystawie Światowej EXPO 2020. (AK)