Z

14IX 21

Z "Bogurodzicą" na Festiwalu "Gaude Mater"

13 września w częstochowskim Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, chór Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery, wystąpił z programem „Bogurodzica” podczas 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Jubileuszowa edycja jednego z największych i najpopularniejszych festiwali muzyki sakralnej rozpoczęła się 10 września w Częstochowie i potrwa sześć dni. To największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal stanowi muzyczną wizytówkę miasta i regionu, jest także rozpoznawalną marką w skali całej Polski. Od początku jego istnienia głównym celem jest prezentacja muzyki trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. W ramach wydarzenia prezentowana jest muzyka różnych kultur i wyznań, poczynając od koncertów muzyki chóralnej aż do dużych form oratoryjno-kantatowych. Festiwal jest otwarty także na muzykę współczesną, szczególnie na muzykę polską. Organizowany od 1991 roku przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ciągle pozostaje wierny idei budowania mostów miedzy kulturami i religiami. Tegoroczna, 30. edycja zbiega się z jubileuszem 30-lecia działalności Ośrodka – instytucja świętuje go przez cały rok. Tym razem Festiwal jest też zorganizowany w hołdzie Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Tysiąclecia. Honorowy patronat nad Festiwalem objęli prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk oraz metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Zespół „Śląsk” zaprezentował na Festiwalu program pieśni maryjnych „Bogurodzica” z najpiękniejszymi pieśniami ku czci Matki Bożej, w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Krzysztofa Dziewięckiego. Zespół chętnie sięga po repertuar maryjny, a bliskość światowej sławy sanktuarium na Jasnej Górze sprawia, że artyści często mają okazję wzbogacać pieśnią kult Maryi. Podczas poniedziałkowego koncertu zabrzmiały m.in. najsłynniejsze polskie pieśni sławiące Bogarodzicę takie jak: „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Czarna Madonna” czy „Matko Piekarska”. W repertuarze nie zabrakło także „Bogurodzicy”, tytułowej pieśni w muzycznym opracowaniu Stanisława Hadyny czy „Ave Maria” w opracowaniu patrona Zespołu. W sumie zabrzmiało kilkanaście najpiękniejszych utworów maryjnych, które w wirtuozerskim wykonaniu artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” stały się swoistą modlitwą wzruszającą serca wszystkich słuchaczy. 

Warto podkreślić, że koncert – tak jak i cała edycja Festiwalu – poświęcony był Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu – Prymasowi Tysiąclecia. To nie pierwszy w tym roku koncert Zespołu „Śląsk” z tej okazji. Tej wybitnej postaci zadedykowane były już koncerty m.in. w Jelczu-Laskowicach, Częstochowie oraz koncert online w 40. rocznicę śmierci Kardynała. Uchwałą Sejmu i Senatu RP Prymas Wyszyński został patronem 2021 roku, a 12 września w Warszawie odbyła się Jego beatyfikacja. 16 października w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się kolejny koncert w wykonaniu Zespołu „Śląsk” poświęcony Prymasowi Tysiąclecia, pt. „Jak Ojciec i Syn", do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego. Z okazji beatyfikacji Kardynała oraz 43. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na papieża, wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater wraz z ojcami paulinami z Jasnej Góry. (AK)