XIII Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”

07VIII 23

XIII Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”

W miniony weekend siedziby Zespołu „Śląsk” i Nadleśnictwa Koszęcin opanowali miłośnicy leśnej przyrody i kultury łowieckiej. Już po raz trzynasty odbył się Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko”. Chociaż kapryśna pogoda nie rozpieszczała,  niepowtarzalny klimat imprezy, koncerty i  liczne atrakcje dodatkowe skusiły publiczność do plenerowego wypoczynku. Patronat honorowy nad Piknikiem objął Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józef Kubica.

Współorganizatorami wydarzenia od lat są: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Polski Związek Łowiecki, Nadleśnictwo Koszęcin oraz Gmina Koszęcin. Impreza promująca leśno - łowieckie tradycje oraz edukację ekologiczną cieszy się uznaniem zarówno środowiska leśnego, jak i publiczności uczestniczącej w zabawie. Od kilkunastu lat założeniem „Cietrzewiska” jest promocja kultury regionu, której częścią są bogate leśno-łowieckie tradycje. Zróżnicowany program dwudniowego pikniku pozwala bliżej poznać zarówno kulturę łowiecką, jak i pracę leśników, gwarantując walory edukacyjne wraz z doskonałą zabawą w plenerze. Przez dwa dni o dobry, muzyczny nastrój dbali m.in. trio Lady’s Voice, zespół Universe i Orkiestra Dęta ze Strzebinia wraz z Mażoretkami z GOK w Herbach. Wśród gwiazd „Cietrzewiska” nie mogło zabraknąć gospodarza imprezy – artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Program przygotowany przez kwartet smyczkowy orkiestry Zespołu „Śląsk” oraz artystów chóru dodał publiczności pozytywnej energii w chłodny, sierpniowy wieczór.

Tradycją Pikniku są także, odbywające się w jego ramach: Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej oraz Konkurs Sygnalistów Myśliwskich, a także Międzynarodowe Mistrzostwa Drwali. Zwłaszcza ten ostatni konkurs, pełen widowiskowych konkurencji, wzbudza szczególne zainteresowanie publiczności. W tym roku w zmaganiach drwali wzięło udział 27 zawodników z Czech, Łotwy, Słowacji i Polski. W sztafecie narodów zwyciężyła drużyna ze Słowacji. Zwycięzcą Międzynarodowych Mistrzostw Drwali w kategorii senior został Marek Lubas ze Słowacji, na drugim miejscu uplasował się Kamil Szarmach z Polski, natomiast na trzecim miejscu podium stanął Matus Sitarik ze Słowacji. W kategorii junior zwyciężył Jakub Rzepa z Polski, drugie miejsce zdobył Jan Andel z Czech, a trzeci był Karol Laskowski z Polski. Natomiast w kategorii kobiet I miejsce zajęła Julia Królik z Polski, II miejsce – Rezija Bankaus z Łotwy, a III miejsce zdobyła Agate Spalva z Łotwy. Organizatorem międzynarodowych zawodów drwali była firma M&H Brol.

Wśród dodatkowych atrakcji goście „Cietrzewiska” mogli podziwiać m.in. pokazy ptaków drapieżnych i psów myśliwskich czy odwiedzić stoiska promocyjno-edukacyjne Lasów Państwowych. Nie zabrakło stoisk rękodzielników, punktów wystawienniczych producentów sprzętu do obróbki drewna oraz znakomitej kuchni śląskiej, w tym m.in. gotowanego w plenerze myśliwskiego gulaszu. Amatorzy mogli również spróbować swoich sił w łucznictwie sportowym.

Impreza odbywała się w ramach zadania pn. Działania i przedsięwzięcia artystyczne związane z Jubileuszem 70-lecia Zespołu "Śląsk". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (AK)