Weekendowe koncerty – Częstochowa i Ożarów Mazowiecki

28II 22

Weekendowe koncerty – Częstochowa i Ożarów Mazowiecki

Dwie różne imprezy i dwa odmienne w stylu koncerty Zespołu „Śląsk”. W miniony weekend, 26 lutego w Filharmonii Częstochowskiej, artyści uświetnili programem „A to Polska właśnie” Galę Wręczenia Nagród Starosty Powiatu Częstochowskiego. Dzień później, w Hotelu Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim, widowisko baletowe „Wojciech Kilar – tradycja i nowoczesność” było jednym z ważniejszych wydarzeń cyklu kulturalno-artystycznego Forum Humanum Mazurkas.

W sobotni wieczór 26 lutego w Filharmonii Częstochowskiej odbyła się gala wręczenia statuetek starosty dla osób najbardziej zasłużonych w dla powiatu częstochowskiego. Nagrodę przyznano w ośmiu kategoriach, za działalność prowadzoną w latach 2020-2021. Dla laureatów i gości Gali, chór, balet i orkiestra Zespołu „Śląsk” wystąpili ze swoim sztandarowym repertuarem najpiękniejszych pieśni i tańców ludowych, zebranych w programie „A to Polska właśnie”.  

Weekend zakończył koncert w Ożarowie Mazowieckim, w ramach cyklu wydarzeń kulturalno-artystycznych Forum Humanum Mazurkas. Odbywający się od 2012 roku cykl, organizowany jest w Mazurkas Conference Centre & Hotel w Ożarowie Mazowieckim. Przez lata uczestniczyło w nich kilkuset artystów i około czterdzieści tysięcy widzów. Organizując wydarzenia artystyczne w Hotelu Mazurkas na tak dużą skalę, mecenasi kultury Andrzej Bartkowski wraz z Andrzejem Hulewiczem z Grupy Mazurkas, pragną kierować uwagę na potrzebę mecenatu sztuki. Od wielu lat udaje im się w ten sposób uwrażliwić lokalne samorządy i sfery biznesu na kwestie promocji kultury i sztuki.  

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” był już gościem Forum Humanum Mazurkas w 2019 roku, wystąpił wówczas z programem „W Europie ze Śląskiem”. Tym razem artyści przygotowali specjalny repertuar do muzyki Wojciecha Kilara. W pierwszej części koncertu balet zatańczył „Poloneza” z filmu „Pan Tadeusz”, „Polkę opolską”, „Kujawiaki głuszyńskie”, a także „Sowę” i słynną „Orawę” w choreografii Juraja Kubánki - pierwsze opracowanie choreograficzne tego utworu na świecie, które swoją premierę miało z okazji jubileuszu 70-lecia kompozytora. Tańce przeplatały utwory Wojciecha Kilara inspirowane twórczością ludową, które na fortepianie zagrał Wojciech Wantulok, dyrygent Zespołu „Śląsk”. W drugiej części pojawiły się „Preludium” i „Exodus” – choreografie autorstwa kierownika baletu Michała Zubkowa, który wykorzystując taniec współczesny znakomicie oddał emocje i metaforyczną wymowę muzyki Wojciecha Kilara.

Forum Humanum Mazurkas zostało zorganizowane przy wsparciu Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego. (AK)