Warsztaty dla Uniwersytetu Śląskiego

16V 24

Warsztaty dla Uniwersytetu Śląskiego

W połowie maja (15 - 16 maja 2024 roku) gościliśmy grupę studentów ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Szkoła, stanowiąc od 1991 roku instytucję katowickiej wyższej uczelni, prowadzi między innymi różnego rodzaju kursy języka polskiego, seminaria z zakresu języka i kultury polskiej dla nauczycieli i lektorów uczących języka polskiego za granicą, wśród Polonii i cudzoziemców. Wieloletnie doświadczenie, kadra nauczycieli akademickich, szeroki zakres współpracy z zagranicznymi ośrodkami polonistycznymi i polonijnymi oraz atrakcyjny program nauczania, wpłynęły na znakomitą renomę szkoły i międzynarodowy prestiż.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako instytucja kultury Samorządu Województwa Śląskiego od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Śląskim. Przyjazd do Koszęcina studentów ze wszystkich stron świata był bliskim spotkaniem z polską tradycją i ważnymi elementami polskiego dziedzictwa kulturowego, które promuje na świecie od 70-lat Zespół „Śląsk”.

Dwudniowy pobyt studentów w Koszęcinie oparty był na szerokim i atrakcyjnym programie, zawierającym różnokierunkowe warsztaty przybliżające polskie tradycje w zakresie repertuaru pieśniowego, tańców narodowych i etnografii Górnego Śląska. Uzupełnieniem działań edukacyjno-artystycznych było zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego i siedziby Zespołu „Śląsk” pod kątem historycznym i kilku dekad działalności artystycznej „Śląska”. Założenie pałacowo-parkowe w Koszęcinie jako jedno z największych form neoklasycystycznych w Polsce i zabytek I klasy zaimponowało okazałością i architekturą gościom z Ukrainy, Gruzji, Włoch, Grecji, Rwandy, Rosji, Wietnamu, Tajwanu, Mongolii, Brazylii, Białorusi, Bangladeszu, Palestyny, Jemenu, Chin i Panamy.

Spotkanie w siedzibie „Śląska” dwóch instytucji - ambasadorów polskiej kultury stanowiło integracyjne międzynarodowe wydarzenie promujące i popularyzujące język polski i rodzime wartości w sposób barwny, intensywny i wielowymiarowy.