W Katowicach rozpoczęła się koncertowa trasa promocyjna „Pieśni współczesnych”

17I 22

W Katowicach rozpoczęła się koncertowa trasa promocyjna „Pieśni współczesnych”

W miniony weekend, koncertami w siedzibie NOSPR rozpoczęła się ogólnopolska trasa koncertowa z albumem „Pieśni współczesne”. Wydana we wrześniu ubiegłego roku płyta jest wspólnym projektem Miuosha i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk, do którego zaproszeni zostali także inni znakomici wykonawcy: Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni. W Katowicach utwór Kory z Zespołem „Śląsk” zaśpiewała Kayah.

Ponad 140 zaangażowanych osób, 11 pieśni łączących współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego i miesiące wytężonej pracy - „Pieśni współczesne” w końcu zabrzmiały na żywo. Bilety na koncerty w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozeszły się jak świeże bułeczki już w kilka godzin od rozpoczęcia sprzedaży. Szczęśliwcy, którym udało się je zdobyć, 14, 15 i 16 stycznia mieli okazję jako pierwsi zobaczyć niezwykłe koncerty  promujące projekt „Pieśni współczesne”.

W mediach społecznościowych szybko zaroiło się od entuzjastycznych recenzji, przeważały zachwyty: „przepiękny koncert, niesamowite przeżycie, majstersztyk, uczta dla duszy, najlepszy polski muzyczny projekt”. Internauci pisali: „Koncert jak narkotyk. Są Państwo genialni. Piękni ludzie, piękne głosy, piękne słowa i piękna muzyka. A do tego obłędny NOSPR. Dziękuję”, „To była uczta dla duszy i ciała! Dziękuję za te muzyczne doznania wszystkim artystom!”, „Tyle emocji i wzruszeń... Dziękuję!!!”, „Nie umiem wyrazić swojego podziwu. Do teraz mam ciarki. Fantastyczne wydarzenie muzyczne. Wielkie brawa dla wszystkich wykonawców!”, „Absolutnie fenomenalne, jestem pod ogromnym wrażeniem. Wielkie brawa dla wszystkich wykonawców. Fantastyczny projekt. Tego co się czuje nie da się opisać”, „Rewelacja!! dawno nie byłem na tak pięknym koncercie”, „Przyznaję do piątku byłem przekonany że muzycznie na naszym rynku już niewiele mnie zaskoczy ALE po trzech koncertach MIUOSH x Zespół Śląsk - Pieśni Współczesne to co usłyszałem zobaczyłem i przeżyłem z czystym sumieniem mogę powiedzieć że CHCE JESZCZE mam niedosyt”, „To była naprawdę kosmiczna podróż do jeszcze nieznanego mi świata”.

„Pieśni współczesne” to projekt, jakiego na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było – nie tylko ze względu na liczbę zaangażowanych artystów, ale także przełomowe podejście do tradycji. Pieśni zawarte na krążku na nowo tworzą bowiem opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla tradycji. Każdy utwór śmiało czerpie z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nadając im współczesnego charakteru.

Historia projektu ma swoje źródło w 2019 roku, gdy Miuosh zaprosił Zespół Śląsk do udziału w koncercie Scenozstąpienie. Wtedy przed 43-tysięczną publicznością zgromadzoną na Stadionie Śląskim raper i producent zaprezentował się z ponadstuosobową ekipą Zespołu „Śląsk”, co dało niezwykły efekt. Kolejne miesiące przyniosły nowe kooperacje, które zrodziły ideę nadania utworom z repertuaru Zespołu bardziej współczesnego charakteru. Miuosh, autor muzyki i tekstów, zdecydował się zaprosić do pracy nad wydawnictwem także licznych wokalistów, którzy dodali do stworzonych przez niego utworów własnego, niepowtarzalnego brzmienia.

Płytę „Pieśni współczesne” promowały single: „Doliny” z udziałem Jakuba Józefa Orlińskiego, „Zmierzch” nagrany z duetem Kwiat Jabłoni, „Mantra” z Igorem Herbutem, „Celina” z Julią Pietruchą oraz „Imperium” z Ralphem Kaminskim czy „Wołanie” z Błażejem Królem. W cały projekt zaangażowanych zostało ponad 140 osób, w tym Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wykonawcy, tacy jak: Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

Wydawcy albumu: Fandango Records, Narodowe Centrum Kultury Narodowe Centrum Kultury jest współwydawcą albumu „Pieśni współczesne”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Partnerzy albumu: Miasto Katowice, Zespół Śląsk, Ladidadi, Osom Studios.

Album miał swoją premierę 24 września 2021 roku.

Bilety na najbliższe koncerty w Poznaniu (25 lutego) i Wrocławiu (28 lutego) są już wyprzedane. Kolejne odbędą się w Warszawie (1 marca), Krakowie (5 marca) i Bielsku-Białej (6 marca). Zostały ostatnie miejsca! Więcej informacji oraz zakup biletów TUTAJ (AK)