W duchu patriotyzmu

14XI 22

W duchu patriotyzmu

Miniony weekend w całej Polsce miał biało-czerwone barwy, świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” uczestniczyli w Wojewódzkich Obchodach  Narodowego Dnia Niepodległości, na które mieszkańców regionu zaprosił Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. W patriotycznej atmosferze obyły się także koncerty w Dzierżoniowie 9 listopada i Lubinie 10 listopada oraz niedzielny koncert chóru, baletu i orkiestry w Teatrze Ziemi Rybnickiej,  dedykowanym obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski.

Rocznicowe obchody zainaugurował w Chorzowie Śląski Capstrzyk Niepodległościowy, odbywający się w ramach Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Niepodległości oraz 100. rocznicy powrotu Śląska do Polski. Na Placu 100-lecia Powstań Śląskich w Parku Śląskim soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” uroczyście odśpiewali Hymn Narodowy. Podczas Capstrzyku nie zabrakło również innych pieśni patriotycznych oraz defilady w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz pododdziałów towarzyszących. W uroczystości uczestniczył w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego radny Sejmiku Śląskiego Rafał Kandziora.  

11 listopada Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości odbyły się na Stadionie Śląskim. W wydarzeniu wzięły udział tysiące mieszkańców regionu. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” ponownie mieli zaszczyt odśpiewać uroczyście „Mazurka Dąbrowskiego”. "Świętowaliśmy dziś w sposób rodzinny na Stadionie Śląskim, z przyjaciółmi i najbliższymi. O to chodzi w Święcie Niepodległości. Wspólnie cieszymy się wolnością i oddajemy cześć tym, którzy walczyli za niepodległość naszego kraju. To bardzo dobry pomysł na współczesny patriotyzm" - powiedział Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Tradycją stało się już, że 11 listopada w samo południe, Hymn Narodowy w wykonaniu chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” wybrzmiewa również na oficjalnym profilu Zespołu na Facebooku. W ten sposób, Zespół włącza się do corocznej akcji „Niepodległa do Hymnu”, zapoczątkowanej w 2018 roku przez Biuro Programu „Niepodległa”.

Biało-czerwony weekend zakończył koncert w Teatrze Ziemi Rybnickiej, dedykowany obchodom Roku Stulecia Powrotu Części Górnego Śląska do Polski. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” pojawił się na scenie w pełnej krasie ludowych kostiumów, w repertuarze najpiękniejszych pieśni i tańców ludowo-narodowych oraz pieśni z okresu Powstań Śląskich. Dla podkreślenia wyjątkowej atmosfery tego wieczoru, artyści przygotowali kilka pieśni patriotycznych, m.in. „Marsz Pierwszej Brygady” czy „Jak długo w sercach naszych” oraz najpiękniejszych pieśni z okresu Powstań Śląskich: „Idą Powstańcy”, „Ten 21 roczek”, „Rota Śląska” czy „Kajże mi się podzioł”. Niektóre z tych utworów wzbogacone zostały choreografią baletową. Nie ma piękniejszej manifestacji uczuć patriotycznych niż profesjonalna prezentacja bogactwa polskiej kultury. Rybnicka publiczność mogła więc także podziwiać dynamiczne tańce ludowe oraz tańce narodowe: kujawiaka, oberka, poloneza i finałowego krakowiaka. Mieniąca się kolorami scena, znakomici artyści baletu w porywających choreografiach – wszystko razem złożyło się na taneczną podróż po najpiękniejszych zakątkach wielu regionów Polski. To było piękne zwieńczenie Narodowego Święta Niepodległości. (AK)