W 80 minut dookoła świata z Zespołem „Śląsk”

12X 22

W 80 minut dookoła świata z Zespołem „Śląsk”

Zakończyło się amerykańskie tournée Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści chóru i baletu spotkali się z publicznością w stanach Connecticut, New Jersey, New York, Pensylwania, Massachusetts, Ohio i Illinois. Trasa odbywała się w ramach projektu „ŚLĄSK” TOUR – w 80 minut dookoła świata. Inspiracje artystyczne Zespołu Pieśni i Tańca „ŚLĄSK” w kształtowaniu dialogu międzykulturowego. Polska na styku kultur od Japonii, przez Izrael po USA. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca

Głównym założeniem tournée była promocja kultury polskiej poza granicami kraju, popularyzacja dorobku narodowego ugruntowanego przez blisko 70-letnie działania artystyczne Zespołu „Śląsk” na całym świecie oraz pogłębienie relacji środowisk polskiej kultury z Polonią amerykańską. Amerykańską trasę zainaugurował koncert 29 września w Central Connecticut State University w New Britain, kolejne odbyły się m.in. w Worcester, Philadelphii, New Jersey – w najstarszym i największym teatrze tego miasta Ritz Theatre czy w słynnym Copernicus Center w Chicago - gdzie tuż przed Zespołem „Śląsk” wystąpił gościnnie polonijny Zespół Pieśni i Tańca Polonia.

Publiczność miała okazje podziwiać program artystyczny będący unikatową kompilacją polskich pieśni i tańców oraz twórczości innych narodów. W programie, oprócz sztandarowego, ludowo-narodowego repertuaru Zespołu „Śląsk” znalazły się także m.in. tańce węgierskie, hiszpańskie, irlandzkie, słowackie, grecka „Zorba”, „Tańce chasydzkie”, a także utwory wokalne: pieśń „Jidai” wykonywana w języku japońskim, grecka „Athina”, włoska piosenka ludowa „Montanara” czy słynne „O sole mio”. Ukłonem w stronę publiczności amerykańskiej była entuzjastycznie oklaskiwana, popularna tam pieśń „America The Beautiful”. Dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne stworzyły widowisko, które przeniosło widzów w świat malowniczej kultury ludowej różnych zakątków świata. Bogaty międzynarodowy program niósł ze sobą walory edukacyjne. Koncerty były nie tylko kawałkiem Polski podarowanym amerykańskiej Polonii, ale także barwną podróżą, dialogiem międzykulturowym ukazującym otwartość naszego kraju na bogactwo narodowego dziedzictwa wielu państw.

W ciągu blisko 70 lat swojego istnienia „Śląsk” wystąpił na scenach całego świata, na niemal wszystkich jego kontynentach, dla wielomilionowej publiczności. W historii Zespołu tegoroczna trasa do Stanów Zjednoczonych była szesnastą podróżą za Ocean. W listopadzie Zespół „Śląsk” wystąpi także w Japonii, a w jubileuszowym roku 2023, wśród kilku planowanych podróży zagranicznych odbędzie się m.in. długa, wiosenna trasa koncertowa we Francji. (AK)