V Międzypaństwowy Turniej Szkół "Śladami Stanisława Hadyny"

25IX 09

V Międzypaństwowy Turniej Szkół "Śladami Stanisława Hadyny"

25 września, w siedzibie Zespołu "Śląsk" w Koszęcinie gościliśmy szkoły, których patronem jest Stanisław Hadyna. 300 uczniów i pedagogów Szkół Hadynowskich spotkało się na V Międzypaństwowym Turnieju Szkół "Śladami Stanisława Hadyny". Odbywający się od 5 lat turniej po raz pierwszy miał swój przebieg w siedzibie Zespołu, by w ten szczególny sposób uczcić osobę patrona szkół i Zespołu "Śląsk" w 90. rocznicę Jego urodzin. Honorowy patronat nad V Międzypaństwowym Turniejem Szkół Hadynowskich objął Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Organizatorem Turnieju jest Szkoła Podstawowa nr 25 im. Stanisława Hadyny w Chorzowie – Maciejkowicach. Z ramienia Zespołu „Śląsk”  organizację przejęło  Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej.  Wśród uczestników znalazły się także: Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Stanisława Hadyny z Polskim Językiem nauczania w Bystrzycy, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Hadyny we Frydku oraz Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 im. Jerzego Wójcika w Dąbrówce Wielkiej. Uczniowie rywalizowali w licznych konkursach: muzycznym – wykonując pieśni opracowane lub skomponowane przez Stanisława Hadynę, redaktorskim – na najlepszą gazetkę o szkole i prezentację multimedialną, plastycznym – podczas którego powstał m.in. plakat "Śląsk śpiewa i tańczy" oraz konkursie wiedzowym pt. "Jeden z dziesięciu" – o życiu i twórczości Stanisława Hadyny. Turniej połączony był z II Konkursem Ortograficznym dla uczniów szkół polonijnych pod patronatem Wicemarszałek Senatu RP Krystyny Bochenek. Udział w konkursie wzięły szkoły z Drohobycza, Borysławia, Łanowic  i Stryja  na Ukrainie.

Oficjalnego otwarcia Turnieju "Śladami Stanisława Hadyny" dokonały wspólnie - Pani Jolanta Motyka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Chorzowie –Maciejkowicach oraz Pani dr Izabela Migocz, Kierownik Artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” . Od lat celem Turnieju jest międzypaństwowa integracja uczniów i nauczycieli szkół związanych z postacią Stanisława Hadyny, Jerzego Wójcika i Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Dzięki tym spotkaniom szkoły konfrontują osiągnięcia i wymieniają doświadczenia pedagogiczne, poszerzają wiedzę o patronie szkoły, tworzą szansę prezentacji scenicznej uczniów na forum międzypaństwowym oraz upowszechniają i promują folklor oraz polską tradycję.
Turniejowe zmagania oceniało profesjonalne jury. Wręczenie nagród odbyło się 26 września podczas uroczystego koncertu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Chorzowskim Centrum Kultury, gdzie uczestnicy Turnieju posumowali i oficjalnie zakończyli tegoroczne spotkanie.  

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy w naszej Galerii - dział "Wydarzenia".