Stanisław Hadyna w Galerii Artystycznej

11IX 09

Stanisław Hadyna w Galerii Artystycznej

11 września, w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach, odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia upamiętniającego Stanisława Hadynę. W ten sposób Prezydent Katowic, Piotr Uszok, uhonorował zwycięzcę plebiscytu "Galeria Artystyczna 2009" - zorganizowanego wiosną tego roku przez Urząd Miasta Katowice, "Gazetę Wyborczą w Katowicach" i Radio Katowice. Odsłonięcia popiersia dokonała córka Stanisława Hadyny – Aisza oraz Prezydent Katowic. Artyści Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" uświetnili uroczystość wykonaniem wiązanki pieśni do muzyki Profesora.

Twórca i patron Zespołu "Śląsk" zwyciężył w plebiscycie Urzędu Miasta przeważająca większością głosów, za co bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Śląska oraz internautom, którzy za pośrednictwem naszej strony internetowej tak licznie wzięli udział w głosowaniu. Niezmiernie się cieszymy, że dzięki Państwa głosom, mogliśmy szczególnie uczcić tego wyjątkowego człowieka, twórcę, artystę i pedagoga, który w niezwykły sposób rozwijał i popularyzował śląską kulturę. Radość jest tym większa, że obchodzimy w Zespole "Śląsk" Rok Stanisława Hadyny, a we wrześniu świętujemy 90 rocznicę Jego urodzin.

Stanisław Hadyna jest ósmą postacią w Galerii płaskorzeźb i popiersi upamiętniającej artystów związanych z Katowicami i Górnym Śląskiem. W Galerii uhonorowano już aktora Zbigniewa Cybulskiego, dyrygenta Karol Stryję, grafika Pawła Stellera, literatów Stanisława Ligonia i Wilhelma Szewczyka, malarza Jerzego Dudę-Gracza oraz aktorkę Aleksandrę Śląską.

Idea Galerii Artystycznej zrodziła się w 2004 roku, kiedy władze miasta postanowiły stworzyć na Placu Grunwaldzkim miejsce do upamiętnienia związanych z Katowicami artystów. Co roku wyróżniana jest w ten sposób inna postać. Uroczystość odbywa się we wrześniu, w ramach obchodów rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. Na plenerową galerię składają się odlane w brązie płaskorzeźby, ustawione na dwumetrowych cokołach. Postacie, które mają być upamiętnione w Galerii Artystycznej, wskazują instytucje kultury z całego regionu, a ostateczną decyzję podejmują mieszkańcy w plebiscycie. Tak też było i w tym roku. Stanisław Hadyna pokonał w głosowaniu m.in. Bogumiła Kobielę, Gustawa Morcinka, Grzegorza Fitelberga, Gustawa Holoubka czy Alfreda Szklarskiego -  w sumie 17 osobowości związanych ze Śląskiem i Katowicami.

Uczestniczący w uroczystości Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk podkreślił, że Profesor Hadyna na trwałe wrósł w klimat Śląska, a "Najlepiej oddał to w czymś, co pozostawił po sobie w roli ambasadora śląskości -  w postaci Zespołu "Śląsk". – dodał Wojewoda.