Słoneczny weekend – rozśpiewany i roztańczony!

14VIII 23

Słoneczny weekend – rozśpiewany i roztańczony!

Nowy sezon artystyczny rozpędza się na dobre. I choć do uroczystej inauguracji jeszcze kilka tygodni, to Zespół jest już mocno zapracowany. Miniony weekend artyści spędzili w podróży - od Barda i Wrocławia na Dolnym Śląsku, po Kępno w Wielkopolsce. Można ich było także spotkać na Mazurach. W każdym z tych miejsc wystąpili ze zróżnicowanym repertuarem, prezentującym pełnię twórczych talentów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Było słonecznie i gorąco – nie tylko ze względu na temperaturę, ale i wspaniałą atmosferę jaka towarzyszyła spotkaniom z publicznością.

Nadzwyczaj gościnne Bardo podejmowało artystów Zespołu już nie raz. Bywają tam często i czują się jak w domu, dlatego z radością przyjęli zaproszenie także i tym razem, aby 11 sierpnia zaprezentować bardzkiej publiczności swój wokalny repertuar. Pogoda sprzyjała spotkaniu w plenerze. Opromienieni sierpniowym słońcem artyści mogli więc w pełnej krasie stanąć na scenie zlokalizowanej na pięknym rynku, w samym centrum miasta. Koncert chóru i solistów z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przy akompaniamencie Krzysztofa Anczyka, zgromadził tłumy widzów. Nie tylko mieszkańcy Barda, ale i goście z całego regionu przybyli, aby wysłuchać najpiękniejszych pieśni ludowych z repertuaru „Śląska”. Pod błękitnym niebem wybrzmiały m.in. „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” i wiele innych. Koncert trwał półtorej godziny! Ten rok jest rokiem szczególnym dla Zespołu „Śląsk”, bo obchodzi aż 70-lecie swojego istnienia. Tym bardziej cieszymy się, że w tak napiętym harmonogramie występów znaleźli czas na Bardo – mówił burmistrz Barda Krzysztof Żegański. Nie zabrakło jubileuszowych życzeń od władz miasta, które przyjął w imieniu Zespołu Dyrektor Zbigniew Cierniak – Honorowy Obywatel Gminy Bardo.  

Z Barda już niedaleko do Wrocławia, gdzie 12 sierpnia chór i orkiestra Zespołu ponownie wystąpili z projektem „Pieśni współczesnych” na słynnej festiwalowej scenie „Męskiego Grania”. Na Polach Marsowych zgromadziły się tłumy wielbicieli dobrej muzyki. Jak zawsze trudno opisać słowami atmosferę tego koncertu, niesamowitą nić porozumienia jaka łączy artystów z publicznością, ich entuzjastycznie wyrażane uznanie i podziw dla tego co dzieje się na scenie. Las rąk jak okiem sięgnąć, ze światełkami telefonów komórkowych poruszających się w rytm muzyki – to jeden z obrazków jaki bez wątpienia utrwalił się wykonawcom. Na scenie wśród gości pojawili się także: Julia Pietrucha, Natalia Grosiak, Bela Komoszyńska, Marcelina, Dawid Tyszkowski, Maciej Musiałowski, Wiktor Waligóra, Marcin Wyrostek oraz Franek Trojanowski. Po raz kolejny publiczność utwierdziła nas w przekonaniu, że podwójna platyna i dwa Fryderyki dla „Pieśni współczesnych” to nie przypadek. Dzięki Wam wzruszenie i emocje towarzyszące powstawaniu tego projektu są wciąż żywe.

Gorący weekend Zespół zakończył na Święcie Plonów w Kępnie, gdzie na tamtejszym rynku wystąpił z programem „A to Polska właśnie”. Repertuar najpiękniejszych pieśni ludowych i tańców ludowo-narodowych zachwyca za każdym razem, gdy „Śląsk” pojawia się z nim na scenie. To kompozycja tego, co w twórczości Zespołu najcenniejsze. Od „Trojaka” przez „Taniec chustkowy”, „Tańce podhalańskie”, kujawiaka z oberkiem i poloneza, aż po finałowego „Krakowiaka” – scena tętniła radosnym tańcem. Program dopełnił chór z wokalnymi przebojami: „Karolinką”, „Szła dzieweczka”, „Głęboką studzienką”, „Panie Michale” czy „Hej, te nasze góry”. I chociaż koncert w trzydziestostopniowym upale nie należy do najłatwiejszych, entuzjastyczny odbiór mieszkańców Kępna wynagrodził wszelkie trudy.

W miniony weekend, reprezentację Zespołu „Śląsk” można było także spotkać na Mazurach, gdzie na Promenadzie w Mikołajkach przedstawiciele naszej instytucji uczestniczyli w akcji promocyjnej Województwa Śląskiego - Spotkaj Śląskie w Sercu Mazur. Śląskie - Mazury Bliskie z Natury. Już drugi rok z rzędu województwo śląskie gości na promenadzie w Mikołajkach, prezentując zróżnicowaną ofertę turystyczną regionu. Podczas wydarzenia trwającego od 12 do 15 sierpnia, Śląska Organizacja Turystyczna wraz z partnerami z regionu – reprezentantami turystycznych marek województwa śląskiego, promuje region wśród wypoczywających na Mazurach turystów oraz mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Akcja organizowana jest w związku z zapoczątkowaną w 2022 roku współpracą pomiędzy województwem śląskim (Śląska Organizacja Turystyczna) oraz województwem warmińsko - mazurskim (Warmińsko - Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna) na rzecz rozwoju turystyki obu regionów.  

To był gorący weekend, pracowity, słoneczny i piękny. Dziękujemy wszystkim, którzy spędzili go z Zespołem i zapraszamy na kolejne koncerty! (AK)