„Śląskie Smaki” jak zawsze z Zespołem „Śląsk”

03VI 24

„Śląskie Smaki” jak zawsze z Zespołem „Śląsk”

Festiwal „Śląskie Smaki” to jedna z tych imprez w Regionie, która nie może się odbyć bez udziału Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Artyści chóru, baletu i orkiestry od wielu lat są nieodłączną częścią tego wydarzenia, uświetniając finał Festiwalu. W tym roku koncert oraz kulinarne pokazy odbyły się na Rynku w Tarnowskich Górach. Mimo deszczowej pogody publiczność dopisała i bawiła się znakomicie!

Każdej edycji Festiwalu „Śląskie Smaki” towarzyszą tłumy turystów z uwagą obserwujących kulinarne zmagania zawodowych kucharzy i początkujących adeptów tej sztuki. XVIII edycja „Śląskich Smaków” przyciągnęła do Tarnowskich Gór tłum smakoszy spragnionych pysznego jedzenia i dobrej rozrywki. Można było skosztować dań kuchni regionalnej województwa śląskiego i zapoznać się kulinarnymi tradycjami. Przygotowano m.in. bitwę smaków, pokazy gotowania, a także kulinarne starcia szefów kuchni.

To niezwykłe wydarzenie organizowane jest przez Śląską Organizację Turystyczną od 2006 roku, a jego celem jest promocja kuchni regionalnej województwa oraz podtrzymywanie kulinarnych tradycji. Uczestnicy Festiwalu, w tym amatorzy, szkoły gastronomiczne oraz profesjonaliści rywalizowali o Złoty, Srebrny i Brązowy Fartuch. Regionalne dania były serwowane przez restauracje należące do Szlaku Kulinarnego „Śląskie Smaki” oraz Food Trucka „Śląskie Smaki”. Festiwal to także doskonała okazja do spotkania się gastronomicznych reprezentantów różnych regionów województwa. Uczestnicy imprezy mieli okazję spróbować kuchni beskidzkiej, jurajskiej, a także lokalnych produktów prosto od śląskich producentów.

Ta niezwykle popularna wśród mieszkańców Regionu impreza to znakomita promocja śląskiej kultury i tradycji. Jak mówią organizatorzy Festiwalu, sprawdzonym przepisem na udaną imprezę jest połączenie konkursu kulinarnego i bogatej oferty kulturalnej. Na festiwalowej scenie gościły więc zespoły i kabarety, które bawiły publiczność aż do wieczora. Na zakończenie, przy aplauzie publiczności odbył się koncert gwiazdy Festiwalu - Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem „A to Polska właśnie”.

Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” jest zdobywcą Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2013 roku oraz nagrody Komisji Europejskiej w konkursie na Najlepsze Turystyczne Destynacje w Europie EDEN (2015). Sam Festiwal „Śląskie Smaki” zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2007 roku. W 2017 roku Festiwal odbył się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. (AK)