Rybnik i Leżajsk – tak spędziliśmy weekend

16X 23

Rybnik i Leżajsk – tak spędziliśmy weekend

W sobotni wieczór, w Teatrze Ziemi Rybnickiej chór, balet i orkiestra wystąpili z galowym programem ludowo-narodowym. To już ostatni koncert z okazji 70-lecia powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. W zrealizowanej w ostatnim roku jubileuszowej serii, artyści Zespołu spotkali się z publicznością w najpiękniejszych salach koncertowych w Polsce, m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie,  Bydgoszczy, Chorzowie, Szczecinie, Kielcach, Koszalinie i Bydgoszczy. Koncert w Teatrze Ziemi Rybnickiej kończy wspaniałą jubileuszową trasę z okazji 70. sezonu artystycznego Zespołu „Śląsk”.  

„Wrócimy tu jeszcze raz…” – tak brzmią słowa piosenki śpiewanej na finał każdego z koncertów Zespołu „Śląsk”. W Teatrze Ziemi Rybnickiej koncertowaliśmy już wielokrotnie – i wracaliśmy - więc te słowa zawsze nabierały dodatkowej wartości. Nie mogło więc Teatru zabraknąć także na jubileuszowej trasie koncertowej. Było jak zwykle przebojowo, dynamicznie i kolorowo! W repertuarze sobotniego koncertu znalazły się najpiękniejsze pieśni i tańce Zespołu „Śląsk”, najgoręcej oklaskiwane i podziwiane na scenach całego świata. Cudownie było znów poczuć atmosferę rybnickiej sceny i ogromną sympatię publiczności.

Weekend artyści zakończyli w Leżajsku, gdzie w Bazylice Zwiastowania NMP chór i orkiestra wystąpili z programem najpiękniejszych pieśni maryjnych - „Bogurodzica”.  Koncert odbył się z kilku ważnych dla lokalnej społeczności okazji, w tym roku przypada bowiem 415 lat od przyjścia Bernardynów do Leżajska, 405 lat od momentu rozpoczęcia budowy leżajskiej bazyliki, 395 lat od zakończenia budowy monumentalnej świątyni oraz 95 lat od ogłoszenia świątyni bazyliką przez papieża Piusa XI. Pieśni pełne uduchowienia w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Krzysztofa Dziewięckiego, znakomicie wpisały się w obchody tych kilku ważnych rocznic. (AK)