Rozpoczynamy kolędowanie

20XII 21

Rozpoczynamy kolędowanie

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia a wraz z nimi długo wyczekiwane kolędowanie z Zespołem „Śląsk”. W miniony weekend odbyły się pierwsze koncerty. Kolęd i pastorałek w wykonaniu artystów chóru mogli posłuchać uczestnicy „Kolędowania w Parku Śląskim” w Chorzowie, a dzień później mieszkańcy Strzegomia.

Chociaż aura przypominała nieco jesień, to pierwsze kolędowe koncerty przywołują atmosferę Bożego Narodzenia. Mimo deszczu, publiczność przybyła w sobotę do Parku Śląskiego mogła już poczuć magię Świąt śpiewając bożonarodzeniowe utwory wraz z artystami Zespołu „Śląsk”. Przy parkowej choince można było się przyłączyć do wspólnego kolędowania także z artystami Teatru Rozrywki w Chorzowie.  Nie zabrakło świątecznych smakołyków, a parkowy zespół przygotował stroiki oraz lasy w słojach, które można było kupić na wigilijny stół.

Po śpiewającej rozgrzewce w mniejszym składzie artystycznym, 19 grudnia w Bazylice Mniejszej pw. świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu wybrzmiał już cały chór wraz z orkiestrą w programie „Święta Noc”. To kolekcja najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek w opracowaniu Krzysztofa Dziewięckiego oraz wyjątkowych utworów bożonarodzeniowych skomponowanych przez prof. Stanisława Hadynę do słów Kazimerza Szemiotha, m.in. „Polonez kolęda”, „Narodziła nam się dobroć”, „Pasterze nie zwlekali”, „Na pasterkę gorole”, „Święta to biele”. W repertuarze są także kompozycje: „Bóg się rodzi”, „W żłobie leży”, „Ta święta noc” oraz te najbardziej lubiane i śpiewane często wraz ze słuchaczami: „Lulajże Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” czy znana niemal na całym świecie „Cicha noc”. Zbiór najpiękniejszych kolęd i pastorałek wzbogacają „Gawędy” Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez Piotra Hankusa.

Koncert kolędowy Zespołu „Śląsk” odbył się ramach celebrowania świątecznych przygotowań przez powiat świdnicki, gdzie już od połowy grudnia organizowane są spotkania, jarmarki i kiermasze. W ostatnią niedzielę na mieszkańców gminy Strzegom przed Bazyliką Mniejszą pw. świętych Piotra i Pawła czekało 20 stoisk przygotowanych przez sołectwa. Można było spróbować świątecznych potraw i zaopatrzyć się w rękodzieło. Po zapadnięciu zmroku najpiękniejsze kolędy popłynęły w imponującym wnętrzu świątyni. Dla licznie zgromadzonej publiczności wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz zespół folklorystyczny Kostrzanie. Gospodarzami wieczoru byli proboszcz ks. Marek Babuśka, burmistrz Zbigniew Suchyta i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marczak.

Serdecznie zapraszamy na najbliższe, przyszłoroczne koncerty kolędowe, które odbędą się 6 stycznia w Filharmonii Krakowskiej w ramach wydarzenia „Śpiewajmy i grajmy Mu! XIII Kolędowanie z Janem Pawłem II” oraz 10 stycznia w Będzinie, w Hali Widowiskowo-Sportowej Będzin Arena, gdzie koncertem kolęd w wykonaniu artystów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpocznie się 28. edycja największego przeglądu bożonarodzeniowych pieśni w Europie - Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Szczegóły w kalendarzu koncertów.

Zachęcamy też do zakupu płyty „Święta Noc”, którą można nabyć TUTAJ. (AK)