Pruszków, Rzeszów, Ruda Śląska, Warszawa i Ostrawa – pracowity pierwszy weekend marca

04III 24

Pruszków, Rzeszów, Ruda Śląska, Warszawa i Ostrawa – pracowity pierwszy weekend marca

Marcowe kalendarium zainaugurowały kolejne koncerty z cyklu „Złote przeboje”, który już w lutym zebrał pierwsze owacje od mieszkańców Suwałk, Olsztyna i Białegostoku. Tym razem z dwuczęściowym programem największych przebojów ze swojego repertuaru Zespół „Śląsk” wystąpił  w Pruszkowie i Rzeszowie. W weekend artyści chóru i orkiestry spotkali się także z publicznością w Rudzie Śląskiej, gdzie z koncertem okolicznościowym wystąpili dla pań, których święto będziemy celebrować w najbliższy piątek. W napiętym kalendarzu koncertów znalazł się także czas na wizytę w studio „Dzień dobry TVN” oraz – w ramach współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną – na reprezentację regionu podczas tegorocznych targów turystycznych DOVOLENA 2024 w Ostravie. Jak na inaugurację miesiąca, to był bardzo pracowity weekend.

Publiczność, która wypełniła Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie oraz Filharmonię Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie wysłuchała kolekcji najpiękniejszych pieśni ludowych oraz światowych szlagierów z międzynarodowego repertuaru Zespołu. Program „Złote przeboje” to wyjątkowa kompilacja pieśni i piosenek, którymi Zespół  „Śląsk” zdobywa serca publiczności od ponad 70 lat. Wśród nich znalazły się przede wszystkim utwory ludowe w opracowaniu Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara, ale i międzynarodowy repertuar, którym artyści zaskakują widzów podczas swoich zagranicznych podróży. Wybrzmiały więc nie tylko: „Helokanie”, „Karolinka”, „Szła dzieweczka” czy „Gdybym to ja miała”, ale i europejskie pieśni ludowe w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, m.in.: grecka „Athina”, irlandzka „Greensleeves” czy słowacka „Tańcuj, tańcuj”, a nawet japońska pieśń „Jidai”, którą zawsze owacyjnie przyjmuje japońska widownia. Rozśpiewane, czarujące wieczory w Pruszkowie i Rzeszowie były dobrym początkiem weekendu, który zakończył się koncertem okolicznościowym w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Największe śląskie przeboje, a także te najpiękniejsze operetkowe,  usłyszały Panie licznie zgromadzone na widowni. Wśród gości obecna była Urszula Koszutska - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa  Śląskiego.

W sobotę, wczesnym rankiem artyści baletu wpadli z kolei z taneczną wizytą do warszawskiego studia „Dzień dobry TVN”. Grecka „Zorba” w ich wykonaniu była urodzinową niespodzianką dla Pani Doroty Wellman, która słynie z wielkiej miłości do tego kraju. Jest nam niezmiernie miło, że w ten sposób Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” mógł nie tylko dołączyć się do życzeń, ale i sprawić że dzień urodzin pozostanie niezapomniany. To była wielka przyjemność, polecamy się na przyszłość!

Warto także odnotować, że miniony weekend to również udział reprezentacji Zespołu „Śląsk” w targach turystycznych Dovolená 2024 w Ostrawie. Województwo śląskie reprezentowane przez Śląską Organizację Turystyczną było regionem partnerskim targów, które od 1 do 2 marca 2024 roku odbywały się w centrum wystawienniczym Černá louka w Ostrawie. Na 200 m² powierzchni wystawienniczej, Śląska Organizacja Turystyczna - wraz z 17 wystawcami z regionu - zaprezentowała atrakcje turystyczne w województwie śląskim. Nie mogło tam oczywiście zabraknąć Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który jest ambasadorem nie tylko śląskiej, ale polskiej kultury. Dziękujemy za ten wspaniały czas i mamy nadzieję do zobaczenia, nie tylko na Śląsku.

Marzec dopiero się rozpoczął, a więc zachęcamy do przeglądania kalendarium. Może wśród zaplanowanych koncertów znajdą Państwo dogodne miejsce i czas na spotkanie z nami. Zapraszamy!  (AK)