Promujemy polską kulturę w Japonii

24V 24

Promujemy polską kulturę w Japonii

W maju przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przebywali z wizytą w Japonii. Soliści chóru wraz z Dyrektorem Zbigniewem Cierniakiem, reprezentowali polską kulturę podczas wydarzenia promującego w Japonii dziedzictwo narodowe krajów Unii Europejskiej. Byli także jedną z gwiazd w czasie Festiwalu Polskiego w Tokio.

W tym roku Przedstawicielstwo Unii Europejskiej w Japonii obchodzi 50. rocznicę utworzenia Przedstawicielstwa Komisji Wspólnot Europejskich w Tokio. Z tej okazji (11 maja), we współpracy z państwami członkowskimi UE, zorganizowano „Wioskę UE” (EU VILLAGE) w centrum Tokio. Wydarzenie miało miejsce w KITTE Marunouchi Atrium & Terrace. Odwiedzający mieli okazję odkryć różnorodność Europy na stoiskach delegacji Unii Europejskiej i państw członkowskich. Atrakcją wydarzenia były prezentowane na scenie występy muzyczne i taneczne. Koncert Zespołu „Śląsk” -  Ambasadora Kultury Polskiej - wpisywał się zarówno w konwencję uroczystości utworzenia przedstawicielstwa EU w Japonii, jak również podkreślał 20. rocznicę wstąpienia Polski w szeregi krajów zrzeszonych w Unii. W repertuarze nie zabrakło sztandarowych utworów Zespołu, ale również pieśni wykonywanych przez solistów w języku japońskim, co wzbudziło aplauz publiczności.

Artyści Zespołu „Śląsk” mieli także zaszczyt wystąpić podczas 15. edycji Festiwalu Polskiego w Tokio, która 18 maja odbył się w  Roppongi Hills ARENA. Głównym organizatorem wydarzenia był Instytut Polski w Tokio, wraz z Ambasadą RP i we współpracy z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej (ZOPOT). Festiwal Polski w Tokio jest corocznym i największym tego typu wydarzeniem promującym Polskę, polską kulturę oraz polskie firmy i produkty w Japonii. Gości Festiwalu powitali: Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski oraz  dyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Urszula Osmycka.  Soliści chóru Zespołu „Śląsk” zabrali uczestników imprezy w podróż po polskiej kulturze wyśpiewując najbardziej znane polskie utwory ludowe. Japońska publiczność zachwycała się także barwnymi strojami z regionu Pszczyny.  W repertuarze znalazły się zarówno przeboje Zespołu takie jak: „Szła dzieweczka”, „Karolinka”, „Karlik”, ale również dwa utwory japońskie: „Karasu” i „Siabon”.

Podsumowanie Festiwalu Polskiego w Tokio w krótkim spocie TUTAJ

Podczas pobytu w Japonii, Zespół udał się również z wizytą roboczą do zaprzyjaźnionego Theater X Cai w Tokio, podczas której zostały omówione kolejne, wspólne działania artystyczne planowane na tegoroczną jesień i wiosnę przyszłego roku. Delegacja spotkała się również z przedstawicielem agencji koncertowej promującej działania Zespołu „Śląsk” w Japonii.

Na zaproszenie Ambasadora RP w Japonii, pana Pawła Milewskiego, artyści wraz z Dyrektorem Zespołu zostali podjęci w Ambasadzie w Tokio, gdzie mieli możliwość przedstawienia swoich aktualnych dokonań artystycznych i planów koncertowych ze szczególnym uwzględnieniem kolejnych wizyt w Japonii. Szczególną uwagę zwrócono na plany związane z pobytem Zespołu podczas jesiennej trasy koncertowej w Japonii oraz udziałem w światowej wystawie EXPO Osaka 2025.
(korespondencja z Japonii – Barbara Nowak)


autor zdjęć: Instytut Polski w Tokio/Justyna Feicht