Ponownie na Dolnym Śląsku – koncert podczas 61 Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie

25VIII 23

Ponownie na Dolnym Śląsku – koncert podczas 61 Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie

Punktualnie o 12:00 z balkonu Teatru Zdrojowego w Kudowie-Zdroju, wybrzmiał hejnał Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego – fragment słynnej „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki. Począwszy od 24 sierpnia, przez trzy dni w uzdrowisku w Kudowie-Zdroju będą się odbywały koncerty, recitale, panele dyskusyjne i prezentacje filmów, przybliżające postać ojca polskiej opery narodowej. Gwiazdą pierwszego dnia Festiwalu był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. W kolejne dni wystąpią uznani artyści z Polski, a także z Austrii, Francji i Czech.

W czwartkowy wieczór, na scenie Teatru pod Blachą, chór, balet i orkiestra Zespołu zaprezentowali wyjątkowy program, przygotowany specjalnie dla festiwalowej publiczności. „Śląsk” wystąpił nie tylko ze swoim tradycyjnym, ludowo-narodowym repertuarem, ale i z twórczością Stanisława Moniuszki, który od wielu lat jest również obecny w programach Zespołu. W pierwszej części koncertu wybrzmiały orkiestralne wykonania uwertur do słynnych, moniuszkowskich oper: „Halki” i „Hrabiny”. Muzycy orkiestry pod batutą Zygmunta Magiery zachwycili także publiczność interpretacją tańców góralskich z „Halki” oraz mazura ze „Strasznego Dworu”. Na zakończenie chór Zespołu „Śląsk” z towarzyszeniem orkiestry wykonał I Litanię Ostrobramską F-dur, której premiera w wykonaniu artystów odbyła się już w 2014 roku w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Mary Panny w Bardzie Śląskim. Z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki wszystkie „Litanie Ostrobramskie” nagrane przez Zespół „Śląsk” zostały wydane również na okolicznościowej płycie. W ten sposób artyści chcieli przypomnieć słuchaczom, że ten wspaniały twórca był nie tylko autorem muzyki operowej i pieśniarskiej, ale jest także autorem ok. 80 utworów muzyki sakralnej: mszy, kantat, hymnów, litanii i psalmów. Do dziś Litanie uważane za są za jedne z najwybitniejszych dzieł sakralnych kompozytora. Mogąc dołączyć do wielkiego chóru wielbicieli twórczości Moniuszki, wczorajszy koncert był dla Zespołu wielkim przeżyciem.

W drugiej części koncertu „Śląsk” przybliżył widzom swój sztandarowy repertuar, prezentując najpiękniejsze tańce i pieśni, które rozsławiają Zespół na całym świecie od 70 lat. Wprost z niezwykle gościnnej Kudowy-Zdroju artyści podążają do Szczecina, gdzie już 26 sierpnia o godzinie 19:00 wystąpią w galowym koncercie na deskach Teatru Letniego. (AK)