„Polak, Węgier, dwa bratanki…” – „FOLK_Like it” w Budapeszcie

23XI 21

„Polak, Węgier, dwa bratanki…” – „FOLK_Like it” w Budapeszcie

Trwa trasa koncertowa Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” na południu Europy - „FOLK_Like it”. Po wizycie w gościnnej Serbii i wspólnym koncercie z Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca „Kolo”, artyści zawitali do stolicy Węgier. 21 listopada, na scenie Teatru Hungarian Heritage House odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z Węgierskim Państwowym Zespołem Ludowym MANE

Podczas spotkania z węgierską publicznością, Zespół „Śląsk” podzielił się bogactwem polskiej kultury, niepowtarzalnym urokiem muzyki, tańca i śpiewu. Wprawił w zachwyt polskimi pieśniami i znakomitymi choreografiami, które od niemal siedmiu dekad zdobywają serca widzów na całym świecie. W drugiej części wieczoru, ze swoim najlepszym repertuarem wystąpił Węgierski Państwowy Zespół Ludowy MANE. Swoją obecnością zaszczycił artystów Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech pan prof. Jerzy Snopek oraz przedstawiciel Instytutu Polskiego w Budapeszcie pan Wojciech Kriston, który współpracował z Zespołem „Śląsk” przy organizacji projektu „FOLK_Like it”, służąc nieocenioną pomocą w zakresie tłumaczeń i działań promocyjnych. Na widowni nie mogło zabraknąć także licznego grona Polonii na Węgrzech, która ze szczególnym wzruszeniem obejrzała program w wykonaniu artystów Zespołu „Śląsk”.  

Na zakończenie Ambasador RP na Węgrzech podziękował obu zespołom za niezwykłe wrażenia artystyczne i emocje, jakich dostarczył ich wspólny występ. Podkreślił swoje uznanie dla Zespołu „Śląsk” za zaangażowanie w budowanie wizerunku Polski jako kraju pielęgnującego bogate wartości dziedzictwa kulturowego oraz ich promocję za granicą. Docenił także wysoki kunszt wykonawczy artystów Zespołu „Śląsk” i MANE. Dyrektor Zbigniew Cierniak podziękował węgierskiemu partnerowi, Zespołowi MANE za wkład w projekt „FOLK_Like it” oraz pogratulował jubileuszu 70-lecia wręczając dyrektorowi Gáborowi Mihályi okolicznościowy prezent. Zespół MANE otrzymał również zaproszenie do Polski w roku 2023, z okazji jubileuszu 70-lecia Zespołu „Śląsk”. Dyrektor MANE podkreślił z kolei istotę długoletniej współpracy pomiędzy zespołami oraz jej rolę w podtrzymywaniu tożsamości narodowej obu krajów. Podziękował za wspólny koncert oraz zaproszenie do Polski. Przypomnijmy, że współpraca z Zespołem MANE trwa od wielu lat. „Śląsk” występował z węgierskimi artystami m.in. w ramach swojego projektu „Helokanie Południa” w 2017 roku czy „Święto Tańca” – projektu partnerskich zespołów Grupy Państw Wyszehradzkich: Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Przedstawiciele Zespołu MANE gościli także w Koszęcinie w 2016 roku, prowadząc warsztaty tańca węgierskiego.

Po niedzielnym koncercie publiczność oraz goście z wielkim zainteresowaniem zwiedzili także wystawę kostiumów scenicznych Zespołu „Śląsk”, przygotowaną w ramach realizacji projektu „FOLK_Like it”.  Warto wspomnieć również o niezwykłości miejsca, w którym odbył się koncert i prezentowana była wystawa. Artyści Zespołu „Śląsk” mieli okazję zwiedzić muzeum i budynek Hungarian Heritage House, który został zaprojektowany w stylu eklektycznym przez Aladára Árkaya i Mora Kallina i zbudowany w latach 1898-1900. Prostota fasady jest skontrastowana z bogatą secesyjną ornamentyką wnętrza. Budynek został zaprojektowany, aby zaspokoić wielorakie potrzeby kulturalne ówczesnej klasy średniej. Był to kompleks kulturalny składający się z teatru, biblioteki, kawiarni i restauracji. Najbardziej imponującymi częściami wnętrza są hol z kolumnami i szerokimi marmurowymi schodami, zdobiony salonik i przylegająca do niego sala widowiskowa. Odrestaurowane "Vigadó" - hala widowiskowa zmieniła nazwę i funkcję: stała się siedzibą Domu Dziedzictwa Węgierskiego, w służbie węgierskiej kultury ludowej.

Z Budapesztu artyści wyruszyli w dalszą podróż i szczęśliwie dotarli już do kolejnego punktu tournée – chorwackiego miasta Slavonski Brod. 24 listopada wystąpią wspólnie z Chorwackim Narodowym Zespołem Pieśni i Tańca "LADO".

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022

(Korespondencja z Budapesztu – Barbara Nowak, opracowanie tekstu AK)