Platynowe „Pieśni współczesne”

16II 22

Platynowe „Pieśni współczesne”

16 lutego Związek Producentów Audio Video poinformował na swojej stronie internetowej o przyznaniu albumowi „Pieśni współczesne” tytułu Platynowej Płyty! Wydana we wrześniu ubiegłego roku płyta jest wspólnym projektem Miuosha i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, do którego zaproszeni zostali także inni znakomici wykonawcy: Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

Według Regulaminu przyznawania wyróżnień przez ZPAV, tytuł Platynowej Płyty otrzymuje wydawnictwo po osiągnięciu pułapu 30 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

„Pieśni współczesne” to projekt, jakiego na polskiej scenie muzycznej jeszcze nie było. Ponad 140 zaangażowanych osób, 11 pieśni łączących współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego oraz miesiące wytężonej pracy i przełomowe podejście do tradycji. Pieśni zawarte na krążku na nowo tworzą bowiem opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominając o szacunku dla tradycji. Każdy utwór śmiało czerpie z tradycji pieśni ludowych Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego, nadając im współczesnego charakteru.

Historia projektu ma swoje źródło w 2019 roku, gdy Miuosh zaprosił Zespół „Śląsk” do udziału w koncercie Scenozstąpienie. Wtedy przed 43-tysięczną publicznością zgromadzoną na Stadionie Śląskim raper i producent zaprezentował się z ponadstuosobową ekipą Zespołu „Śląsk”, co dało niezwykły efekt. Kolejne miesiące przyniosły nowe kooperacje, które zrodziły ideę nadania utworom z repertuaru Zespołu bardziej współczesnego charakteru. Miuosh, autor muzyki i tekstów „Pieśni współczesnych”, zdecydował się zaprosić do pracy nad wydawnictwem także licznych wokalistów, którzy dodali do stworzonych przez niego utworów własnego, niepowtarzalnego brzmienia.

W styczniu, koncertem w siedzibie NOSPR w Katowicach rozpoczęła się ogólnopolska, promocyjna trasa koncertowa „Pieśni współczesnych”, w których bierze udział chór i orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Bilety na koncerty wyprzedały się w mgnieniu oka. Na żywo będzie można posłuchać tych niezwykłych utworów w najbliższym czasie: w Poznaniu (25 lutego) i Wrocławiu (28 lutego), a także w Warszawie (1 i 2 marca), Krakowie (5 marca) oraz Bielsku-Białej (6 i 7 marca).

Przypomnijmy, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” posiada już w swoim dorobku kilka wyróżnień przyznanych przez Związek Producentów Audio Video, pięć Złotych Płyt: „Karolinka” – 2005,  "Święta Noc" – 2005, „Bogurodzica” – 2006, „Starzyk” – 2007, „Albośmy to jacy tacy” – 2011. Tytuł Platynowej Płyty otrzymała także w 2008 roku „Karolinka” z pieśniami Górnego Śląska i Śląska Opolskiego. (AK)