28II 22

"Pieśni współczesne" - muzyka refleksji

Wyjątkowa muzyka… melancholijna, skłaniająca do refleksji, wymagająca skupienia – „Pieśni współczesne” doskonale wpisały się w atmosferę ostatnich dni. Trwa ogólnopolska trasa koncertowa promująca projekt Miuosha i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz platynowej już płyty. 25 lutego odbył się koncert w poznańskim Centrum Kongresowym, dziś w kalendarzu Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, jutro Warszawa i Teatr Roma, dalej Kraków – Centrum Kongresowe ICE i Bielsko Biała - Cavantina Hall. Jak napisał na Instagramie autor orkiestracji i opracowania partii chóralnych „Pieśni współczesnych”, dyrygent Janusz Stokłosa: „Gramy w dużym skupieniu. Dźwięki przynoszą i przenoszą różne myśli”

Wydana we wrześniu ubiegłego roku płyta jest wspólnym projektem Miuosha i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk, do którego zaproszeni zostali także inni znakomici wykonawcy: Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni.

Od połowy stycznia trwa promocyjna trasa koncertowa, którą rozpoczęły spotkania z publicznością w siedzibie NOSPR w Katowicach. Ponad 140 zaangażowanych osób, 11 pieśni łączących współczesność z tradycjami ludowymi Ziemi Śląskiej i Beskidu Śląskiego i miesiące wytężonej pracy - „Pieśni współczesne” rozbrzmiewają na żywo. Bilety na wszystkie koncerty rozeszły się błyskawicznie, a wydana zaledwie 5 miesięcy temu płyta pokryła się już platyną.

„Odwaga, jaką wykazali się autorzy projektu, jest godna uznania. Bo… Pieśni Współczesne to także coś więcej niż muzyka. To pewne doświadczenie, sytuacja, którą warto przeżyć. Płyta jest jednocześnie czymś ciężkim, a jednocześnie wyzwalającym. Pieśni Współczesne zapewnią dawkę nostalgii, sentymentu, łagodności, stworzą paletę barw dostrzegalną okiem i uchem, idealną w odpowiedzi na lutową aurę za oknem” – napisała redaktor Magdalena Weber z TVP Poznań.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z piątkowego koncertu w poznańskiej Sali Ziemi. (AK)