Ostatni przystanek

10III 22

Ostatni przystanek "Folk_Like it" - Bratysława

W listopadzie ubiegłego roku, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął realizację projektu „FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier. Podczas pierwszej po pandemii, międzynarodowej trasy koncertowej, artyści wyruszyli na południe Europy, aby występować wraz z zespołami, które reprezentują tamtejszą kulturę narodową. „Śląsk” koncertował wówczas w Serbii, Chorwacji i na Węgrzech. Zaplanowany pierwotnie 26 listopada koncert na Słowacji – z powodu wprowadzenia w tym kraju stanu wyjątkowego – został przełożony na wiosnę 2022 roku. 8 marca, w Teatrze Miejskim w Bratysławie, już bez żadnych przeszkód, Zespół „Śląsk” wystąpił wraz ze Słowackim Artystycznym Zespołem Ludowym "SLUK". Projekt „Folk_Like it” osiągnął swój ostatni przystanek.

Trasa koncertowa w Serbii, Chorwacji, na Węgrzech i Słowacji otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021 – 2022. Projekt zakładał realizację koncertów w tych krajach wraz z zespołami reprezentującymi narodową kulturę. Artyści Zespołu „Śląsk” prezentowali najpiękniejsze tańce i pieśni ze swojego sztandarowego repertuaru, który liczy już prawie 70 lat. Obok unikatowej, scenicznej prezentacji kultury narodowej, jej wyjątkowość podkreślała mnogość pięknych kostiumów artystów chóru i baletu. W trakcie trasy to właśnie bogate stroje sceniczne uwypuklały bogactwo i specyfikę polskiej kultury, a ich różnorodność na tle zespołów partnerskich stanowiła swoisty dialog międzykulturowy. Koncertom, zarówno tym zrealizowanym jesienią, jak i marcowemu na Słowacji, towarzyszyła wystawa strojów ludowych i narodowych przygotowana przez kierownictwo artystyczne Zespołu „Śląsk”.

Podczas koncertu 8 marca, Zespół „Śląsk” podzielił się ze słowacką publicznością bogactwem polskiej kultury, niepowtarzalnym urokiem muzyki, tańca i śpiewu. Wprawił w zachwyt polskimi pieśniami i znakomitymi choreografiami, które od niemal siedmiu dekad zdobywają serca widzów na całym świecie. Występ Zespołu poprzedziła prezentacja słowackiej kultury w najlepszym wykonaniu artystów Słowackiego Artystycznego Zespołu Ludowego "SLUK". Na scenie pojawiły się m.in. choreografie zmarłego w lipcu 2021 roku Juraja Kubánki - znakomitego słowackiego choreografa i pedagoga, wielkiego przyjaciela Zespołu „Śląsk” współpracującego z nim przez wiele, autora licznych choreografii, które do dziś są perłami w repertuarze Zespołu.

Wśród gości, którzy zaszczycili swoją obecnością koncert obu Zespołów, był Ambasador RP na Słowacji Krzysztof Strzałka oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie Anna Opalińska. Obecni byli także przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Spraw Europejskich Republiki Słowackiej oraz Departamentu Dyplomacji ds. Kultury Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Spraw Europejskich Republiki Słowackiej, a także dyplomaci z Hiszpanii, Węgier, Japonii, Brazylii, Republiki Słowenii, Irlandii i Turcji. Region Bratysławski reprezentowali Przedstawiciele Wydziału Kultury Urzędu Samorządowego.

W foyer Teatru Miejskiego w Bratysławie pięknie wyeksponowana została także wystawa kostiumów Zespołu „Śląsk”, towarzysząca realizacji projektu „Folk_Like it”. Goście mogli zapoznać się z materiałami promocyjnymi przygotowanymi specjalnie na potrzeby projektu: folderami na temat wybranych strojów, broszurami z opisem samego projektu, jak i wszystkich partnerów biorących w nim udział. Odbyło się również krótkie spotkanie artystów z Ambasadorem RP i Dyrektorem Instytutu Polskiego w Bratysławie oraz Dyrektorem Zespołu SLUK Jurajem Hamarem. Wspólne zdjęcie obu Zespołów utrwaliło tę niezwykłą chwilę.

Koncert w Bratysławie było ostatnim z czterech zaplanowanych w ramach projektu „Folk_Like it”, tym samym dopełniając część artystyczną przedsięwzięcia. Zwieńczeniem całości projektu będzie film dokumentujący jego realizację we wszystkich krajach partnerskich.

„FOLK_Like it” – strój ludowy jako zwierciadło kultury i wyznacznik tożsamości narodowej na przykładzie Polski, Słowacji, Chorwacji, Serbii i Węgier dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca” 2021-2022

(Korespondencja z Bratysławy - Barbara Nowak, oprac. tekstu AK)