„Narodziła nam się dobroć” w Operze i Filharmonii Podlaskiej

19I 22

„Narodziła nam się dobroć” w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Najpiękniejsze kolędy oraz pastorałki, tańce regionalne i narodowe w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” złożyły się na wtorkowe widowisko bożonarodzeniowe pt. „Narodziła nam się dobroć” w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Koncert zorganizowały - i przeprowadziły na swoich antenach transmisję na żywo - Telewizja Trwam i Radio Maryja. Partnerem wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Komplet widzów zgromadzony w sali Opery i Filharmonii Podlaskiej, podziwiał  barwne widowisko bożonarodzeniowe, składające się z najpiękniejszych kolęd oraz pastorałek przeplatanych tańcami regionalnymi i narodowymi. Program wzbogaciły podhalańskie „Gawędy” Hanny Nowobilskiej głoszone góralską gwarą przez Piotra Hankusa, Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.

W koncercie zabrzmiały kolędy wpisane w wielowiekową tradycję obchodów Bożego Narodzenia, m.in: „Cicha noc”, „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Adeste fideles”. W repertuarze kolędowym znalazły się także utwory, do których słowa napisał przyjaciel Stanisława Hadyny, Kazimierz Szemioth. Ten znakomity duet twórców stworzył oryginalne, wykonywane tylko przez Zespół „Śląsk” kolędy, spośród których w Białymstoku publiczność usłyszała „Narodziła nam się dobroć” i „Polonez kolęda” - zachwycającą patriotycznym przesłaniem i piękną, charakterystyczną dla kompozycji Hadyny linią melodyczną. 

W programie zaprezentowane zostały także niepowtarzalne układy taneczne Elwiry Kamińskiej, wśród nich m.in: „Trojak”, tańce narodowe: „Kujawiak”, „Oberek”, „Krakowiak” czy widowiskowe „Tańce górali podhalańskich”. Gratką był polonez wykonywany przez balet do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, w choreografii Hanny Chojnackiej. Publiczność zobaczyła także choreografie Władysława Stefanika - „Mazura” i „Polkę beskidzką” oraz „Polkę opolską” do muzyki Wojciecha Kilara, w choreografii znakomitego słowackiego twórcy Juraja Kubanki i wywodzący się z Ziemi Opolskiej taniec „Koziery” do muzyki Stanisława Hadyny, w choreografii Jarosława Świątka – kierownika artystycznego Zespołu „Śląsk”. Ponadgodzinny program zakończy „Finał” w choreografii Elwiry Kamińskiej. Na życzenie publiczności nie zabrakło także kolędowego bisu.

Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa podlaskiego, duchowieństwo diecezji białostockiej oraz kierownictwo mediów katolickich – organizatorów koncertu, ale przede wszystkim wspaniała, podlaska publiczność, która długo nie pozwoliła artystom zejść ze sceny dziękując gromkimi brawami za wspaniały koncert. (AK)