„Muzyczne re-transmisje” – polska odsłona projektu

22VI 22

„Muzyczne re-transmisje” – polska odsłona projektu

Koncertem w Filharmonii Częstochowskiej zainaugurowano wczoraj polską odsłonę projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacji środowisk muzycznych Norwegii i Polski”. Koncert jest pierwszym z trzech wspólnych występów chóru, baletu i orkiestry Zespołu „Śląsk” oraz Trondheim Symphony Orchestra&Opera, które w ramach projektu zostaną zrealizowane w Polsce. Dziś spotkanie z publicznością w Chorzowskim Centrum Kultury, 23 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku Białej.

Koncert poprzedziła konferencja prasowa partnerów projektu. Podczas spotkania z mediami kierownictwo artystyczne oraz koordynatorzy projektu obu zespołów opowiadali o kształtowaniu dobrej współpracy pomiędzy instytucjami i koncepcji wspólnego programu, który publiczność może podziwiać w Polsce. Reprezentująca Trondheim Symphony Orchestra&Opera pani Charlotte Winsnes podkreśliła, że bazując na dotychczasowym przebiegu znakomitej współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” ma nadzieję na jej kontynuację w przyszłości.

Koncert rozpoczęła muzyczna prezentacja gości z Norwegii, którzy a’capella, pod kierunkiem chórmistrzyni Uršy Lah Rasmussen wykonali utwory ze swojego repertuaru. Następnie, wspólnie z chórem i orkiestrą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, zabrzmiał utwór „Dies Irae” norweskiego kompozytora Ståle Kleiberg’a. Materiał muzyczny przygotowywany był już w kwietniu tego roku, w Koszęcinie, podczas warsztatów wokalnych które z artystami Zespołu „Śląsk” przeprowadziła pani Urša Lah Rasmussen. Na wspólnej scenie artyści obu zespołów spotkali się dopiero tuż przed samym koncertem w Częstochowie, wówczas po raz pierwszy mogła się odbyć próba połączonych chórów wraz z towarzyszeniem orkiestry pod batutą Zygmunta Magiery. Efekt artystycznej współpracy wybrzmiał znakomicie! W programie wokalnej części koncertu znalazły się także największe przeboje Zespołu „Śląsk”: „Karolinka” i „Szła dzieweczka”, a także – wykonana wspólnie z artystami Trondheim Symphony Orchestra&Opera – piosenka w opracowaniu muzycznym Wojciecha Kilara „Odwiązała mi się”. Publiczność gromkimi brawami doceniła twórczą pracę, jaką wykonali chórzyści z Trondheim, aby zaśpiewać ten utwór w języku polskim.

Po przerwie na scenie pojawili się tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z „Tańcami chasydzkimi”, w choreografii Michała Zubkowa. Był to ukłon w stronę organizatorów częstochowskiego Festiwalu Tańca Współczesnego "Pamięć miasta", który tego wieczoru w Filharmonii Częstochowskiej miał swoje podsumowanie. Tańce chasydzkie nawiązywały do tanecznych tradycji Częstochowy - motywu przewodniego Festiwalu. W dalszej części programu balet Zespołu „Śląsk” wykonał „Preludium” i „Exodus” w choreografii Michała Zubkowa do muzyki Wojciecha Kilara. Artyści Trondheim Symphony Orchestra&Opera wzbogacili widowisko baletowe partiami wokalnymi.

W ramach projektu „Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacji środowisk muzycznych Norwegii i Polski” odbędą się jeszcze dwa wspólne koncerty Zespołu „Śląsk” i Trondheim Symphony Orchestra&Opera: 22 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury i 23 czerwca w Cavatina Hall w Bielsku Białej, gdzie zakończy się realizacja artystycznej części projektu. Pozostanie jeszcze element naukowy – otwarta konferencja poświęcona możliwościom pozyskiwania funduszy w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Na to spotkanie zapraszamy do Koszęcina, podczas „Święta Śląska”, 3 lipca o godz. 17:00 do Domu Pracy Twórczej.

„Muzyczne re-transmisje. Tworzenie mostów kulturalnych w relacjach środowisk muzycznych Polski i Norwegii”, dofinansowanego w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021. (AK)