Muzyczna podróż ze złotymi przebojami - Suwałki, Olsztyn, Białystok

05II 24

Muzyczna podróż ze złotymi przebojami - Suwałki, Olsztyn, Białystok

Przez trzy dni soliści, chór i orkiestra Zespołu „Śląsk” koncertowali w północno-wschodniej Polsce z dwuczęściowym programem największych przebojów ze swojego repertuaru. W wypełnionych po brzegi salach koncertowych Suwałk, Olsztyna i Białegostoku publiczność wysłuchała kolekcji najpiękniejszych pieśni ludowych oraz światowych szlagierów z międzynarodowego repertuaru Zespołu.

W pierwszej części programu „Złote przeboje” zabrzmiały pieśni i piosenki, którymi Zespół  „Śląsk” zdobywa serca publiczności od ponad 70 lat - przede wszystkim utwory ludowe w opracowaniu Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara. Program rozpoczął najsłynniejszy, śląski „Trojak”, tym razem w wersji instrumentalnej. W dalszej części do muzyków orkiestry dołączyli artyści chóru, by sale koncertowe w Suwałkach, Olsztynie i Białymstoku mogły wypełnić dźwięki najsłynniejszych utworów, m.in: „Helokania”, „Karolinki”, „Szła dzieweczka”, „Karlika”, „Ondraszka”, „Od Siewierza”, „Głębokiej studzienki”, „Gdybym to ja miała”  - i wielu, wielu innych znanych i lubianych od dziesięcioleci.

W drugiej części zrobiło się prawdziwie światowo. Artyści zaprezentowali publiczności międzynarodowy repertuar, którym zaskakują widzów podczas swoich zagranicznych podróży. Tradycją jest bowiem, że podczas każdego tournée Zespół „Śląsk” przygotowuje dla swoich odbiorców wokalną lub muzyczną niespodziankę związaną z krajem, w którym gości. Najczęściej są to pieśni wykonywane w ojczystym języku gospodarzy, czasem są to także utwory instrumentalne. Kolekcję właśnie takiego repertuaru Zespół „Śląsk” zaprezentował widzom w miniony weekend, w drugiej części programu „Złote przeboje”. „Tańce węgierskie” Johannesa Brahmsa i „Czardasz” Vittorio Montiego w wykonaniu orkiestry Zespołu zaostrzyły muzyczne apetyty, by kolejne utwory mogły już tylko wzbudzać coraz większy entuzjazm publiczności. Wśród repertuaru wokalnego znalazły się europejskie pieśni ludowe w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny: grecka „Athina”, „Greensleeves” – irlandzka, popularna piosenka ludowa czy słowacka „Tańcuj, tańcuj”. Zabrzmiała także „La Montanara” - reprezentująca włoską kulturę ludową, w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego czy jedna z najpopularniejszych pieśni neapolitańskich Eduardo di Capua „O sole mio”, w porywającym wykonaniu tenorów Zespołu „Śląsk”. Klimat paryskich uliczek przywołała piosenka „Ca c’est Paris”, kompozycja Jose Padilla, a do Niemiec przeniosła słuchaczy piosenka „Heidenröslein” Franza Schuberta, w opracowaniu Stanisława Hadyny. Podczas każdej podróży do Japonii, Zespół „Śląsk” wzrusza tamtejszą publiczność wykonaniem pieśni „Jidai” w języku japońskim oraz … „Szła dzieweczka”, którą Japończycy pokochali szczególnie spośród wszystkich polskich pieśni ludowych. Wyśpiewana w połowie w języku mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wzbudziła także w Polskich odbiorcach wielkie emocje. Wśród międzynarodowego repertuaru nie mogło także zabraknąć popularnej amerykańskiej pieśni, prezentowanej zawsze podczas licznych odwiedzin w Stanach Zjednoczonych – „America, America”.

Wspomniany repertuar międzynarodowy jest również na stałe obecny w twórczości Zespołu „Śląsk”. Można go podziwiać w programie, który niejednokrotnie artyści prezentowali także na polskich scenach, zabierając widzów w fascynujące „Podróże ze Śląskiem”. Tym razem jednak, to właśnie publiczność północno-wschodniej Polski miała okazję odkryć z Zespołem „Śląsk” bogactwo polskiej i światowej kultury. To były trzy czarujące, rozśpiewane wieczory, za które bardzo dziękujemy. Na kolejne koncerty z serii „Złote przeboje” zapraszamy już w marcu do Pruszkowa, Rzeszowa, Kielc i Bielska-Białej. Szczegóły w marcowym KALENDARIUM (AK)