Ludowo, patriotycznie i sakralnie – weekend z Zespołem „Śląsk”

21XI 22

Ludowo, patriotycznie i sakralnie – weekend z Zespołem „Śląsk”

Kolejny weekend upłynął artystom Zespołu „Śląsk” niezwykle pracowicie. Trzy dni podróży po Polsce, niezapomniane spotkania z publicznością przy pełnych salach, od Jaworzna przez Grodzisk Mazowiecki aż po Osjaków koło Wielunia. Trzy różnorodne koncerty podczas których można było poznać wielość repertuarową Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Chociaż za oknem ścinał pierwszy mróz, atmosfera była gorąca.

W piątkowy wieczór artyści chóru gościli w Jaworznie, gdzie w tamtejszym Młodzieżowym Domu Kultury wystąpili z koncertem okolicznościowym z okazji jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Betelejem. Program, na który złożyły się pieśni patriotyczne, sakralne i największe ludowe przeboje wzbudził ogromne emocje wśród słuchaczy. Na portalu sosnowieckiej diecezji można było przeczytać: „W sobotę 18 listopada na spotkanie do Betlejem przybieżeli wielbiciele Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół 1 lipca 2023 r. będzie świętował siedemdziesiątkę, lecz spokojnie mógłby zaintonować: to idzie młodość, młodość – taki żar bił z 24 głosów (tuzin pań i tuzin panów), które od pierwszego taktu bez reszty podbiły zachwyconą publiczność. (…) Zabrzmiały znane i lubiane pieśni Śląska – Karolina, co szła do Gogolina, Starzyk, który pyka z fajeczki i dusi gołąbeczki, o jednej dziewczynie, która chciałaby mieć skrzydełka jak gąska i drugiej, co poszła do laseczka z kromką chleba z masłem, ale choć obiecała, to zjadła, zamiast podarować szwarnemu myśliwemu. Słuchacze wtórowali w duchu, bo każdy dźwięk z sali, poza owacyjnymi brawami, byłby dysonansem wobec fenomenalnego profesjonalizmu i czystości brzemienia chórzystów”

Kolejnego dnia, już w pełnym składzie chóru, baletu i orkiestry, Zespół „Śląsk” wystąpił ze swoim sztandarowym repertuarem ludowo-narodowym w Grodzisku Mazowieckim. Program „A to Polska właśnie” pełen kompozycji Stanisława Hadyny, Wojciecha Kilara i choreografii Elwiry Kamińskiej zachwycił widzów, którzy wypełnili po brzegi Halę Sportową.

Weekend zakończył się bardziej kameralnie i nastrojowo, w Kościele pw. św. Kazimierza Królewicza, w Osjakowie. W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki i Sakralnej „Gaude Mater” im. Krzysztofa Pośpiecha artyści chóru i orkiestry wykonali Oratorium „Jak Ojciec i Syn” do muzyki Włodzimierza Krawczyńskiego i słów Tadeusza Szymy. Na wydarzenie pod honorowym patronatem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, zaprosiło Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater w Częstochowie i parafia św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie. (AK)