Koncert z okazji 505. rocznicy Reformacji

20X 22

Koncert z okazji 505. rocznicy Reformacji

19 października w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach chór Zespołu „Śląsk” wystąpił z programem pieśni ewangelickich. Koncert reformacyjno-jubileuszowy zorganizowany został z okazji 505. rocznicy Reformacji oraz 100-lecia organów w kościele.

Podczas koncertu artyści zaprezentowali utwory pochodzące z programu pt. „Solus Christus”, który kilka lat temu powstał z okazji 500 lecia reformacji w Polsce. Zabrzmiały m.in. dzieła Jana Sebastiana Bacha: „Warownym grodem” czy „Jesus bleibet meine freunde”, Stanisława Hadyny: „Widząc jak ktoś płacze”, „Wierzyć mnie Panie ucz” czy „Ojcze Nasz” oraz pieśń „Ojcowski dom”.

Premiera programu „Solus Christus” miała miejsce w 2012 roku, 25 maja w Katedrze św. Marii Magdaleny we Wrocławiu, z okazji IV Festiwalu Kultury Protestanckiej. Od tego czasu „Solus Christus” był już wielokrotnie prezentowany publiczności w ośrodkach ewangelickich w całej Polsce spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i uznaniem. W ten sposób Zespół pragnie wyrazić największy szacunek wobec dziedzictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, którego członkiem był także Stanisław Hadyna. W 2016 roku Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” nagrał płytę pod tym samym tytułem, której uroczysta premiera odbyła się 29 października 2016 roku, w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Katowicach. (AK)