Koncert sakralno-patriotyczny w Rzymie

13V 22

Koncert sakralno-patriotyczny w Rzymie

W piątek Zespół Pieśni i Tańca Śląsk wystąpił w Rzymie, prezentując program sakralno-patriotyczny. Koncert odbył się w bazylice Sant'Andrea della Valle w historycznym centrum Wiecznego Miasta. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie. Koncert odbył się z okazji Roku Józefa Wybickiego oraz Romantyzmu Polskiego, w ramach ogólnoświatowych obchodów Dni Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Days).

Koncert uświetnili swoją obecnością Ambasador RP we Włoszech Pani Anna Maria Anders, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Polonii oraz duchowieństwa, a także licznie zgromadzona, międzynarodowa publiczność.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przebywa we Włoszech w związku z obchodami 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino, podążając historycznymi śladami bohaterów tamtych dni. Rzymska bazylika św. Andrzeja della Valle ma również w swojej historii wątek związany z Polską. Właśnie z tego miejsca rozpoczął swoją drogę do Mediolanu Legion Adama Mickiewicza, który powstał w roku 1848. Jego zadaniem było wsparcie Włochów w walce o wyzwolenie ich ojczyzny. W 1918 roku, w tej świątyni został wyświęcony ojciec Maksymilian Maria Kolbe, polski święty-męczennik. Papież Paweł VI, 20 grudnia 1965 roku nadał kościołowi godność bazyliki mniejszej. Te historyczne fakty przypomniała w swoim wystąpieniu Pani Ambasador Anna Maria Anders.

Patriotyczny repertuar wybrzmiewał w tym miejscu szczególnie wzruszająco. Koncert rozpoczęła „Rota”, której licznie zgromadzona publiczność wysłuchała na stojąco. W dalszej części, chór i orkiestra pod batutą Zygmunta Magiery, zaprezentowała międzynarodowej publiczności bogaty repertuar utworów sakralnych, w tym pieśni maryjnych, a także pieśni patriotyczne i najbardziej znane pieśni ludowe Zespołu „Śląsk”. Koncert zakończyło wykonanie kilku utworów z repertuaru włoskiego, zabrzmiała m.in. słynna pieśń neapolitańska Eduardo Di Capua „O sole mio” w wykonaniu solistów Zespołu „Śląsk”.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” kontynuuje swoją podróż we Włoszech. W czwartek 12 maja zaśpiewał na Monte Cassino, podczas mszy i ceremonii upamiętniającej 130. rocznicę urodzin dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa i 52. rocznicę jego śmierci. 15 maja, w pełnym składzie: chór, balet i orkiestra, Zespół „Śląsk” wystąpi w Teatrze Miejskim w Cassino ze swoim sztandarowym programem „A to Polska właśnie”. 18 maja, wystąpią podczas oficjalnych uroczystości związanych z 78. Rocznicą bitwy o Monte Cassino na Cmentarzu Wojennym.

Zadanie pn. „Pokrycie kosztów trasy koncertowej do Włoch w związku z 78. rocznicą bitwy o Monte Cassino” – dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(Korespondencja z Włoch – Barbara Nowak, opracowanie tekstu – AK)