Koncert podczas Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze

05IX 22

Koncert podczas Ogólnopolskich Dożynek na Jasnej Górze

W miniony weekend Częstochowa zmieniła się w rolniczą stolicę Polski. 3 i 4 września na Jasnej Górze odbywały się Ogólnopolskie Dożynki, którym towarzyszyła Krajowa Wystawa Rolnicza. Tradycją stało się już, że podczas tego wydarzenia nie może również zabraknąć Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który 3 września wystąpił z koncertem okolicznościowym w Bazylice Jasnogórskiej.  

Tegoroczne ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony czyli tradycyjne Dożynki Jasnogórskie, odbywały się pod hasłem „Do Maryi Królowej Pokoju”. W sobotnie popołudnie, na inaugurację tego wydarzenia, chór wraz z orkiestrą Zespołu „Śląsk” wystąpił w Bazylice Jasnogórskiej. W wypełnionej po brzegi publicznością świątyni, pod batutą Zygmunta Magiery artyści zaprezentowali repertuar pieśni maryjnych i patriotycznych. Koncert rozpoczęła uroczyście „Bogurodzica”, wybrzmiały także utwory w opracowaniu Romualda Twardowskiego i Krzysztofa Dziewięckiego, wśród nich m.in. „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Zapada zmrok”, „Czarna Madonna”, „Gwiazdo śliczna” oraz opracowany przez Stanisława Hadynę „Marsz Pierwszej Brygady” czy jego kompozycja „Pieśń o Ojczyźnie”. Na zakończenie koncertu artyści chóru i orkiestry wykonali utwór „Alleluja” z Oratorium „Mesjasz” Haendla.

Ogólnopolskim dożynkom na Jasnej Górze od lat towarzyszy także Krajowa Wystawa Rolnicza organizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. W tym roku odbywała się już XXXI edycja. Honorowy patronat nad wystawą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda. Na Placu Biegańskiego wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne. To właśnie tam, na scenie plenerowej z koncertem wystąpili również uczestnicy organizowanych przez Zespół „Śląsk” Międzynarodowych Dni Folklorystycznych „Śląskie bez granic”. Częstochowianom i licznie zgromadzonym gościom z całej Polski zaprezentowały się zespoły z Ekwadoru, Turcji i Chile. (AK)