Koncert dla Powstańców Warszawskich

04X 23

Koncert dla Powstańców Warszawskich

Od 5 lat przy ul. Nowolipie 22 w Warszawie działa Dom Wsparcia dla Powstańców Warszawskich. To dom dziennego pobytu dla weteranów, uczestników Powstania Warszawskiego zapewniający im kompleksową pomoc. W piątą rocznicę założenia tego niezwykłego miejsca, artyści Zespołu „Śląsk” mieli zaszczyt wystąpić dla Powstańców z okolicznościowym koncertem.

Dom Powstańców Warszawskich to miejsce promowania ważnych dla nich wartości, spotkań edukacyjnych i międzypokoleniowych. Organizowane są tu koncerty, wykłady, wspomnienia i wywiady, by przekazywać wiedzę o Powstaniu Warszawskim kolejnym pokoleniom. Jest to również przestrzeń odpoczynku, relaksu i wspólnego spędzania czasu. Można tu wspólnie zjeść ciepły posiłek, skorzystać ze spotkań z lekarzem czy rehabilitantem, wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych. Organizatorzy zapewniają również transport do i z domu.

Dom został uroczyście otwarty i przekazany z rąk władz Miasta Stołecznego Warszawa 30 września 2018 roku. 3 października tego roku odbyło się rocznicowe spotkanie podopiecznych Domu, podczas którego artyści chóru Zespołu „Śląsk” wraz z akompaniatorem mieli zaszczyt wystąpić z koncertem. W repertuarze znalazły się tak bliskie sercom słuchaczy piosenki z okresu Powstania Warszawskiego: „Pałacyk Michla”, „Szturmówka”, „Zośka”, „Hej chłopcy bagnet na broń” czy „Warszawskie dzieci”. Publiczność wysłuchała także piosenek patriotycznych oraz najpiękniejszych kompozycji ludowych z repertuaru Zespołu „Śląsk”.

Nie pierwszy raz artyści Zespołu wystąpili dla warszawskich powstańców. Zawsze towarzyszą tym spotkaniom trudne do opisania emocje, łzy wzruszenia i wspólny śpiew. Kombatanci podkreślają, że tak pięknie zaśpiewane przez „Śląsk” utwory przywołują wspomnienie młodości, twarze poległych kolegów, obrazy wspólnej walki czy w końcu chwile otuchy, jakie blisko 80 lat temu dodawały im te piosenki. Jak wiele wcześniejszych, także wczorajszy koncert był wyrazem wielkiego szacunku wyrażonego muzyką i pieśnią, w podziękowaniu za bohaterstwo, niestrudzoną walkę dla Ojczyzny, ale przede wszystkim z wdzięczną pamięcią o tych, którzy oddali swoje życie dla Polski. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i wspólne wzruszenia. Mamy nadzieję, do zobaczenia! (AK)